Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
360.754
-0.77%
20ºC
İstanbul
Güneşli 20 C

  Noterler gayrimenkul satışı yapmak istiyor

  Türkiye Noterler Birliği, 2. el araç satışının ardından gayrimenkul satışlarında da yetki istiyor.
  • 27.10.2014 - 10:10
  Noterler gayrimenkul satışı yapmak istiyor

  noter.jpg

  Her yıl milyonlarca otomobilin satışını gerçekleştiren noterler şimdi de gayrimenkul alım satım işlemlerine odaklandı.

  NOTER YETKİSİ İŞLERİ KOLAYLAŞTIRIYOR

  Noterlere yetki verilmesinin ardından elektronik entegrasyonla 2. el araç satışının artık 10 dakikada gerçekleşebildiğini belirten Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus Tutar, "İşlemin kolaylaşması nedeniyle ikinci el araç satışlarında yüzde 335 artış yaşandı. Eski sistemde yılda 1.4 milyon ikinci el araç satış ve tescili yapılabilirken bugün bu rakam 4.9 milyon. Gayrimenkul alım - satım işlemlerinin de Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde olduğu gibi noterlerde yapılması; hukuki güvence, ülke ekonomisi ve kolaylık açısından büyük önem taşıyor" dedi.

  TASARI HAZIRLANIYOR

  1512 sayılı Noterlik Kanunu'nda yapılacak değişiklik için Adalet Bakanlığı tarafından Noterlik Kanun Tasarısı Bilim Komisyonu oluşturulduğunu belirten Tutar, taşınmaz mal devri ve hukuki sözleşme safahatının noterliklerde düzenlenmesinin gündemde olduğunu kaydetti.

  "TAPUYA GİTMEYE GEREK KALMAYACAK"

  Noterlik kurumunun AB mevzuatına uyumu için noterlerin yeni roller üstlenmesi gerektiğini belirten Yunus Tutar, şunları dile getirdi:"Gayrimenkul alım-satım işlemlerinin noterlerde yapılmasıyla noterler tüm işlemleri baştan sona organize ederek, tapu iptal-tescil, alacak-borç ve benzeri ihtilafları başlamadan önleyecek.

  Ülkemizdeki 81 il ve 863 ilçede toplam 1771 noterlik bulunuyor. Mülkiyetin nakline esas olacak taşınmaz satış sözleşmelerinin noterliklerde yapılması halinde, ister gerçek, ister  tüzel kişi olsun iş sahipleri, tapu dairelerine gitmeden kendilerine en yakın noterde satış işlemini yapabilecek" dedi.

  AYNI ZAMANDA 'HUKUKİ  DANIŞMANLIK'

  Yunus Tutar yeni sistemin getireceği avantajları da şöyle anlattı:
  "Ülkemizde devletin kendisi, eksperler, bankalar gibi çok sayıda aktör taşınmaz işlemlerinde rol oynuyor. Prosedürlerin ortasında bulunacak olan noter, müdahaleleri organize ederek işlemleri kolaylaştıracaktır. Noter aynı zamanda kendisine başvuran kişiye hukuki danışmanlık yapacak."

  "SAHTECİLİK EN AZ SEVİYEYE İNECEK"

  Kimlik doğrulama işleminin daha sağlıklı yapılacağını belirten Tutar; "Dolayısıyla sözleşmeler, tarafsız, bağımsız, hukuk eğitimi almış, sorumlulukla donatılmış noterin katılmasıyla işlemin hukuki güvenliği sağlanmış olacak, sahtecilik en az seviyeye indirilecektir. Vasi tarafından yapılacak işlemlerde vesayet ve denetim makamlarından izin alınması bilinçli olarak sağlanacak. Diğer izne tabi işlemlerde de aynı yol izlenecektir" dedi.


  Görüş Bildir