Petrol
111.39
2.16%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
327.435
2.81%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Nükleer Düzenleme Kurumu, idari yaptırım esaslarını belirledi

  Nükleer Düzenleme Kurumu, kendi konusunda oluşabilecek aykırılıklarda yaptırım uygulama koşullarını, ceza şartlarını ve oranlarını netleştirdi.
  • AA
  • 18.02.2021 - 09:25
  • Güncelleme : 18.02.2021 - 10:00
  Nükleer Düzenleme Kurumu, idari yaptırım esaslarını belirledi

  Nükleer Düzenleme Kurumu'nun, uygulayacağı idari yaptırımları ve yaptırımların uygulanmasına ilişkin usul ve esasları düzenlediği "İdari Yaptırımlar Yönetmeliği", Resmi Gazete'de yayınlandı.

  Buna göre, kurum tarafından uygulanacak idari yaptırımlar, faaliyetin türü ve özellikleri, radyasyona maruz kalma riski, maruz kalınan radyasyonun büyüklüğü, zararın varlığı ve büyüklüğü dikkate alınarak dereceli yaklaşımla belirlenecek.

  Kurumun yürüttüğü yetkilendirme, değerlendirme, denetleme faaliyetleri sürecinde veya Kuruma yapılan bildirim, ihbar veya şikayet üzerine yapılacak incelemelerde aykırılık oluştuğuna karar verilmesi sonucunda idari yaptırımlar uygulanacak.

  KURUM İDARİ YAPTIRIM KARARI ALABİLECEK

  Böylece Kurum, aykırılık oluşturabilecek durumlarda idari para cezası, yetkinin kısıtlanması, yetkinin askıya alınması, yetkinin iptali gibi idari yaptırım kararı alabilecek.

  İDARİ YAPTIRIMLARIN BELİRLENMESİNDE AYKIRILIK SEBEBİYLE VERİLEN ZARARLAR DEĞERLENDİRİLECEK

  Uygulanacak idari yaptırımların belirlenmesinde ise aykırılık sebebiyle herhangi bir zararın oluşup oluşmadığı, oluşan zararın büyüklüğü, aykırılığın yarattığı riskin radyasyona maruz kalma olasılığı, maruz kalınacak radyasyonun büyüklüğü, gerekli düzeltici veya önleyici faaliyetin aciliyeti, zorluk derecesi ve karmaşıklığı, aykırılığın kasıtlı olup olmadığı, fiilin işlendiği tarihten itibaren beş yıl içinde aykırılığın tekrar edilip edilmediği gibi unsurlar göz önünde bulundurulacak.

  Öte yandan Kurum, yürüttüğü yetkilendirme, değerlendirme veya denetleme faaliyetleri çerçevesinde aykırılık oluşabileceğini değerlendirdiği durumlarda sırasıyla ön tespit raporu, ilgili kişinin savunması ve tespit raporu hazırlayacak. Bu değerlendirmeler sonucu Kurum, aykırılık durumunu sabit görürse yaptırım kararını alacak.

  PARA CEZALARI AYKIRILIK DERECESİNE GÖRE BELİRLENECEK

  İdari para cezası alt sınırı belirlenirken aykırılık derecesi göz önüne alınacak. Birinci derece aykırılıklarda en üst yasal sınırın yüzde 80'i, ikinci derece aykırılıklarda en üst yasal sınırın yüzde 60'ı, üçüncü derece aykırılıklarda en üst yasal sınırın yüzde 40'ı ve dördüncü derece aykırılıklarda alt yasal sınır kadar idari para cezası uygulanacak.

  AYKIRILIKLAR BELİRLENEN SÜREDE GİDERİLMEZSE CEZA KATLANACAK

  İdari para cezalarına ek olarak aykırılıkların giderilmesi için Kurum tarafından ilgili kişiye uygun bir süre verilecek. Aykırılıkların verilen süre içerisinde giderilmemesi halinde idari para cezaları, her defasında bir önceki cezanın iki katı tutarında uygulanacak.

  CEZA, PEŞİN YA DA 4 TAKSİTLE ÖDENEBİLECEK

  Ayrıca para cezası uygulanan kurum, idari yaptırım kararının tebliğinden itibaren cezayı, bir ay içinde bildirilen banka hesabına ödeyebilecek ve idari para cezasının biri peşin olmak üzere dört eşit taksitte ödenmesi başvurusunda bulunulabilecek.

  Nükleer Düzenleme Kurumu, idari yaptırım esaslarını belirledi #1

  AYKIRILIK GİDERİLEMEYECEK SEVİYEDE İSE YETKİ İPTALİ DEVREYE GİRECEK

  Tespit edilen aykırılıkların yetkilendirilen kişi tarafından giderilme imkanı bulunmadığının ve bu durumun halkın, çalışanların, çevrenin ve gelecek nesillerin radyasyondan korunmasını tehdit edebileceğinin değerlendirilmesi durumunda, idari para cezasına ek olarak Kurum tarafından verilen yetki iptal edilebilecek.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir