Petrol
110.9
1.72%
Euro
17.4303
-0.55%
Dolar
16.751
0.32%
Altın
974.3
0.45%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
327.474
1.63%
29ºC
İstanbul
Güneşli 29 C
  Putin Rus ekonomisine güveniyor

  Putin Rus ekonomisine güveniyor

  Putin, yıllık basın toplantısında şu an yaşadıkları ekonomik sıkıntıların en fazla iki yıl devam edeceğini fakat daha sonra hızlı bir biçimde toparlanacaklarını söyledi.
  • 18.12.2014 - 11:33

  Putin Rus ekonomisine güveniyor #1

  Bütçesinin yarıdan fazlası petrol ve doğalgaz gelirlerine dayanan Rusya’da petrolün 60 doların altına düşmesi ekonomiyi vurdu.

  Petroldeki düşüş ve yaptırımların ardından rubledeki değer kaybını önlemek için bu sene 80 milyar dolar satan Rusya Merkez Bankası, faizi yüzde 10,5’ten 17’ye yükseltti. Buna rağmen dolar 80 rubleyi aşarak rekor kırdı. Rus ekonomisinde 26 yıldır böyle hareket görülmezken, Rus Borsası, yüzde 10 düşerek ülkeyi 1998’deki kriz yıllarına geri götürdü.

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ekonomide yılsonu değerlendirmesi yaparak son gelişmeleri değerlendirdi.

  RUSYA MERKEZ BANKASI GEREKENİ YAPIYOR

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, rubledeki sert değer kaybının ardından düzenlediği basın toplantısında, "Rusya Merkez Bankası ve hükümet uygun adımları atıyor" açıklamasında bulundu.

  KIRIM'IN BEDELİ DEĞİL, YÜKSELMEMİZİN BEDELİ

  Batı'nın kendini  imparatorluk diğerlerini de kendilerinin tebaası sandığını anlatan Putin, "Ekonomimizde yaşananlar Kırım'ın bedeli değil, devlet olarak yükselmemizin bedeli" dedi.

  DAHA FAZLA ZORLUKLARLA KARŞILAŞILABİLİR İTİRAFI

  Rusya'nın daha fazla zorlukla karşılaşabileceğini ifade eden Putin, finansal istikrar için yeni adımlar atabileceklerini söyledi. Putin, ekonomik sorunlara dış faktörlerin neden olduğunu ifade etti.

  Putin Rus ekonomisine güveniyor #2

  Putin Rus ekonomisine güveniyor #3

  Rus Lider toplantı boyunca gazeteciler karşısındaki rahat tavırlarıyla dikkat çekti.

  ŞU ANKİ DURUM EN FAZLA İKİ YIL SÜRER, SONRA GEÇER

  Putin, Rus ekonomisinin ilk 10 aylık dönemde yüzde 0.6-0.7 büyüdüğünü belirtti ve "Şu anki durum iki yıl boyunca devam edebilir ekonomi daha sonra hızlı toparlanır" dedi.

  DÖVİZ REZERVLERİ ZİYAN OLMAYACAK

  2014 yılında merkezi bütçenin fazla vermesi yönünde bir beklenti içinde olduklarını kaydeden Putin, Rusya Merkez Bankası'nın döviz rezervlerini ziyan etmeyeceğini söyledi. Putin dalgalanmalara karşı Rusya'nın gelirlerinin arttığını dile getirdi ve "Şu andan sonra rublede değer artışı kaçınılmaz" ifadesini kullandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir