Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
474.782
0.11%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  Sakarya'da ayva, daha olgunlaşmadan üreticinin yüzünü güldürdü

  Sakarya'nın Pamukova ilçesinde hasadı yapılan ayva, rekolte ve fiyatıyla üreticiyi sevindiriyor.
  • AA
  • 23.10.2020 - 14:39
  • Güncelleme : 23.10.2020 - 14:49
  Sakarya'da ayva, daha olgunlaşmadan üreticinin yüzünü güldürdü

  Mikroklima iklimi sayesinde birçok meyve ve sebzenin yetiştirildiği Sakarya'nın Pamukova ilçesinde, Türkiye'nin yanı sıra dünyanın birçok ülkesine gönderilen ve "sarı elmas" olarak tabir edilen ayva; daha olgunlaşmadan dalında alıcı buldu.

  "İLÇENİN EN DEĞERLİ ÜRÜNÜ AYVA"

  Pamukova Belediye Başkanı İbrahim Güven Övün, ilçenin en değerli ürününün “Pamukova ayvası” olarak tescillenen ayva olduğunu söyledi.

  İlçede ayvanın yaygın olarak yetiştirildiğini belirten Övün, "35 bin ton da üzümümüz var. Ekili biçili yerlerin büyük bir çoğunluğu kaliteli meyve ve sebze veriyor. Bu ürünlerimiz Türkiye'nin her yerine ve yurt dışına gönderiliyor. Ayvanın yanı sıra eşsiz aromasıyla çileğimiz de var." diye konuştu.

  Övün, İstanbul'un meyve ve sebze ihtiyacının büyük bir kısmının Pamukova'dan sağlandığını aktararak, iklimsel özelliği nedeniyle burada yetişen ürünlerin kaliteli olduğunu vurguladı.

  Sakarya da ayva, daha olgunlaşmadan üreticinin yüzünü güldürdü #1

  “İSTANBUL'UN MEYVE VE SEBZE DEPOSU”

  Türkiye'nin ayva ihtiyacının yüzde 70'inin Geyve ve Pamukova'dan karşılandığını dile getiren Övün, "Bu toprakları, İstanbul'un meyve ve sebze deposu olarak adlandırabiliriz." dedi.

  Sakarya'da ayva, daha olgunlaşmadan üreticinin yüzünü güldürdü VİDEO

  "ÜRETİCİLERİMİZ AYVAYI DALINDA TÜCCARA SATTI"

  Pamukova Ziraat Odası Başkanı Yaşar Ulukaya da ilçede 12 bin 500 dekar alanda üretimi yapılan ayvadan bu yıl 40 bin ton rekolte beklendiğini söyleyerek şöyle devam etti:

  "Pamukova'da ürettiğimiz 'sarı elmas' diye adlandırdığımız ayva, iklim şartlarından dolayı lezzetli ve sulu olduğu için Türkiye'de ve Avrupa ülkelerinde tercih ediliyor. Bu sene rekolte olarak da fiyat olarak da beklentimizin üzerinde. Üreticilerimiz kilosu 2-3 lira aralığında ayvayı dalında tüccara sattı. Üreticimizin elinde şu anda yüzde 5 oranında bile ayva kalmadı. Şu anda ayvanın yüzde 95'i tüccarın elinde. Bu sene çiftçimizin yüzü gerçekten güldü."

  Sakarya da ayva, daha olgunlaşmadan üreticinin yüzünü güldürdü #2

  AYVA, RUSYA DIŞINDA AVRUPA VE ORTA DOĞU ÜLKELERİNE DE GİDİYOR

  Ayvayı iç piyasanın yanı sıra Avrupa ve Orta Doğu ülkelerine gönderdikleri bilgisini veren Ulukaya, "En büyük pazarımız Rusya. Avrupa ülkelerinden Hollanda'ya büyük miktarda ürün gönderiyoruz. Bunun yanında İngiltere, Fransa, İspanya gibi Akdeniz ülkelerine de ürün gönderiyoruz. 2016'da Türk Patent ve Marka Kurumuna yaptığımız müracaatla ayvamız 'Pamukova ayvası' olarak tescillendi." şeklinde konuştu.

  Sakarya da ayva, daha olgunlaşmadan üreticinin yüzünü güldürdü #3

  "PİYASANIN TALEBİNDEN MEMNUNUZ"

  Ayva üreticisi Şeref Parlar ise ürünün çiçek döneminden hasat dönemine kadar meşakkatli bir süreci olduğunu anlattı.

  İhracata ve iç piyasaya yönelik kaliteli ürün elde etmeye çalıştıklarını dile getiren Parlar, "İç ve dış piyasanın talebinden memnunuz." ifadelerini kullandı.

  Ayva tüccarı ve soğuk hava deposu işletmecisi İsa Gürel, yıllık 2 bin 500 ton civarı ayva topladığını bunları Avrupa'ya, Rusya'ya ve çeşitli ülkelere gönderdiğini belirterek, "Bu sene ilk ayvayı İsrail'e gönderdik. Hollanda, Amerika, Fransa, İngiltere gibi birçok ülkeye gönderiyoruz." dedi.

  Sakarya da ayva, daha olgunlaşmadan üreticinin yüzünü güldürdü #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir