Petrol
77.63
0.60%
Euro
19.6145
0.13%
Dolar
18.6484
0.08%
Altın
1.068
-0.18%
Borsa
4830
0.07%
Bitcoin
317.929
0.02%
11ºC
İstanbul
Güneşli 11 C

  Soma Holding'in patronu Alp Gürkan'ın malları satılıyor

  Korkmaz Yiğit'in mallarını hileli satın aldığı iddiası ile mallarına tedbir konulan Soma Holding patronu Alp Gürkan'ın malları satışa çıktı.
  • 30.03.2015 - 14:49
  Soma Holding'in patronu Alp Gürkan'ın malları satılıyor

  vergi.jpg

  Geçtiğimiz Mayıs ayında 301 işçinin yaşamını yitirdiği madenin sahibi Alp Gürkan'ın mallarına Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından tedbir kararı konulmuş. Anılan kararın gerekçesini ise, iş adamı Kormaz Yiğit'in TMSF'den mal kaçırdığı iddiası ile açılan davadaki belgeler oluşturdu. TMSF Alp Gürkan'ın mallarını satışa çıkarttı.

  BİRBİRİNDEN DEĞERLİ GAYRİMENKULLER

  TMSF, Gürkan'ın yanı sıra Kemal Gülman'ın da aralarında olduğu birçok kişi ve şirketin mal varlığına tedbir koydurmuştu. Alp Gürkan'a ait satışa çıkarılan konutlardan biri İstanbul Ortaköy'de bulunuyor. 5 ayrı bağımsız bölümden oluşan binanın toplam değeri 34 milyon lirayı aşıyor. Yine, Gürkan'a ait Spine Tower'da bulunan daire de satışa konuldu.

  NELER VAR NELER

  Söz konusu gayrimenkulün değeri 1 milyon 640 bin TL. Gürkan'a ait olan ve satışa konulan son gayrimenkul ise Tarabya'da bulunuyor. Bu gayrimenkulün yarı hissesi için 460 bin TL değer biçildi. Spine Tower'daki gayrimenkule ise 1,6 milyon TL değer biçildi. Söz konusu gayrimenkullerin satış ihalesi 20 Nisan günü TMSF binasında yapılacak.

  KEMAL GÜLMAN'IN DA ARAZİLERİ SATILIYOR

  Satışa konulan bir kısım gayrimenkul ise iş adamı Kemal Gülman'a ait. Gülman'a ait Tuzla'da bulunan 28 bin metrekarelik arsa için 28 milyon lira, Gebze Balçık Köyü'nde bulunan 227 bin 161 metrekarelik arsa için 9 milyon 975 bin TL değer biçildi. Gülman'a ait olan diğer 6 ayrı arsa konumundaki gayrimenkul için ise toplam 13 milyon lira değer biçildi.

  NE OLMUŞTU

  İstanbul Cumhuriyet Savcısı Erdal Bağcı tarafından hazırlanan iddianamede 17 şüpheli, 2007 yılında iflas eden Korkmaz Yiğit'in arsalarını satın alarak kamuyu zarara uğratmakla suçlanıyorlar.

  MALLARI HİLELİ ALMAKLA SUÇLANDI

  Alp Gürkan, Kemal Gürman, Kemal Kömür, Mert Yiğit ve diğer şüphelilerin, iflasın ardından Korkmaz Yiğit'in gayrimenkullerini satın almak suretiyle örgütlü olarak 'nitelikli dolandırıcılık' ve 'hileli iflas' suçlarını işledikleri iddia ediliyor. Şüpheliler, Yiğit'in gayrimenkullerini alarak iflas masasına alacak kaydı yapan TMSF'yi zarara uğratmakla suçlanıyor. 17 sanığın "suç işlemek amacıyla örgüt kurma, kurulan örgüte üye olma, hileli iflas, tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı, 6183 Amme Alacakları Usulü Hakkındaki Kanunun 110. Maddesine muhalefet" gibi suçlardan 7 ile 21 yıl arasında değişen hapis cezaları talep ediliyor.

  KENDİSİNİ SAVUNDU

  Alp Gürkan, geçtiğimiz yıl 15 Ağustos'ta savcılığa verdiği ifadede özetle: "Hakkımdaki suçlamaları kabul etmiyorum. Söz konusu arsaları, ileride değer kazanacağını düşünerek avukatımın tavsiyesi üzerine Mehmet Erdoğan'dan satın aldım. Arsa bedellerini avukatıma verdim. Paraların teslim edilip edilmediği konusunda bana bir dekont ya da belge verilmedi. Bu arsaları, imar planları çıktıktan sonra parça-parça sattım" dedi.


  Görüş Bildir