Euro
14.3986
-0.49%
Dolar
12.7502
-0.52%
Altın
731.94
-0.42%
Borsa
1.809
1.82%
Bitcoin
728.805
0.63%
14ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 14 C

  TAV Havalimanları Sabiha Gökçen'e ortak oldu

  TAV Havalimanları, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nın toplam yüzde 80'lik payını alarak ortak oldu.
  • 15.09.2014 - 09:26
  TAV Havalimanları Sabiha Gökçen'e ortak oldu

  sabiha

  KAP'a yapılan açıklamada, TAV Havalimanları'nın Sabiha Gökçen Havalimanı'nda Limak ve ISG'ye ait olan toplam yüzde 80'lik pay için azami 285 milyon Euro'luk hisse alım sözleşmesi imzaladığı belirtildi.

  EŞİT PAYA SAHİP OLUNACAK

  Şirketten yapılan yazılı açıklamaya göre, gerekli onayların alınması ve işlemin tamamlanmasının ardından TAV ve Malaysia Airports, Sabiha Gökçen'de ortak olarak havalimanının yönetiminde eşit paya sahip olacak.

  "SABİHA GÖKÇEN'E ORTAK OLMAK TAV İÇİN ÖNEMLİ"

  TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener “Yeni havalimanının faaliyete başlamasıyla Atatürk Havalimanı’nın kapanacağı düşünüldüğünde, Sabiha Gökçen'e ortak olmak TAV için önemli bir stratejik adım anlamına geliyor. Atatürk Havalimanı'nın sonrasını planlamak ve İstanbul'un büyüme potansiyelinden en azından 2030’a kadar faydalanmak üzere bir ayağımızı İstanbul'da tutmak amacıyla fırsatları kovalamak TAV'ın üst yönetimi olarak bizim sorumluluğumuzdur. Geçtiğimiz dönemde hepsi TAV tarafından işbirliğine dayalı bir şekilde işletilen Üsküp, Ohrid, Tiflis, Batum, Riga, Enfidha, Monastir, Ankara, İzmir, Bodrum ve Gazipaşa havalimanlarını içeren bir ağ oluşturduk. Özellikle İstanbul ve Medine arasında güçlü bir sinerji yarattık.

  "ORTAK NOKTADA BULUŞMAK MANTIKLIYDI"

  Tüm bu havalimanı işletmelerimiz, ana üssümüz olan İstanbul'da ortaya çıkan bilgi birikiminden, hizmetlerden, İstanbul operasyonunun kapsam ve ölçeğinden yararlandı. Yeni havalimanı açıldığında İstanbul'un ikinci havalimanı olacak Sabiha Gökçen'de yer almamız bu verimliliği devam ettirecektir. Bu çerçevede Limak ile müzakerelere başladık ve bir anlaşmaya vardık. İş hayatının önemli unsurlarından birisi, yeni ortaya çıkan durumlarda zamanı yakalayıp şirketinizi uzun vadeli hedeflerine taşıyacak şekilde pozisyonlamaktır. Anlaşmanın iki tarafı için de ortak bir noktada buluşmak için mantıklı nedenleri vardı.

  "SABİHA GÖKÇEN'DE İŞLETMEYE KATKIDA BULUNMAYA BAŞLARIZ"

  Limak’ın yeni havalimanını alan konsorsiyumun ortaklarından olup oraya daha fazla konsantre olmak istemesi, bizim ise yukarıda anlattığım nedenlerden ötürü İstanbul’daki operasyonlarımızı 2021 sonrasına taşıma arzumuz bu anlaşmanın yollarını açtı. Malaysia Airports eğer ön alım hakkını kullanmaz ise, gerekli onaylar alındıktan sonra Sabiha Gökçen’de işletmeye katkıda bulunmaya başlarız" dedi.

  2001'DEN BU YANA HİZMETTE

  Sabiha Gökçen Havalimanı 2001’de hizmete açıldı. 2007’de yapılan ihaleyle işletmesi 20 yıllığına Limak-GMR-Malaysia Airports konsorsiyumuna devredildi. GMR, bu yıl hisselerini Malaysia Airports’a satarak konsorsiyumdan çıktı. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı bu yılın ilk sekiz ayında, geçtiğimiz yıl aynı döneme göre yüzde 32 artışla 15,5 milyon yolcuya hizmet verdi. Havalimanına ikinci bir pist ve uçaklar için yeni park yerleri eklenerek kapasitesinin artırılması planlanıyor. Ayrıca, Kadıköy-Pendik metro hattının havalimanına bağlanması için çalışmalar sürdürülüyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir