TBB önerdi! Finansal güvenliği artıracak yöntemler
AA

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), vatandaşları bilinçlendirmek için oluşturduğu "Finansal Güvenliğinizi Artıracak Davranış Önerileri" konulu çalışmasıyla kullanıcıları dolandırıcılık mağduru olunmaması için uyardı.

TBB'nin vatandaşlara yönelik önerilerini aktardığı çalışmada, dolandırıcılık vakası mağduru olmamak için bazı alışkanlıklar edinmenin önem taşıdığı belirtildi.

"Linklere tıklanmamalı"

İnfografik çalışmasında yer alan önerilere göre; kullanıcıların, SMS, e-posta veya sosyal medya yoluyla gelen bildirimlerdeki bağlantılara/linklere kaynağından emin değilse tıklamaması gerekiyor.

"Bankadan doğrulama yapılmalı"

Ayrıca bankanın resmi iletişim kanallarını kullanarak doğrulama yapması gerekiyor.

Tek bir "tık", müşterileri sahte sitelere veya virüslere yönlendirebiliyor.

"Banka hesaplarınızı hiç kimseye kullandırmayın"

Ayrıca kullanıcıların, hesaplarını hiç kimseye kullandırmaması öneriliyor. Hesapların yasa dışı faaliyetlerde kullanılması halinde ağır hapis cezalarıyla karşılaşılabiliyor.

"Şifrelerinizi kimseyle paylaşmayın"

İnfografik çalışmasında, şifrelerin kimseyle paylaşılmaması gerektiğinin altı çiziliyor.

"Kendini yetkili gibi tanıtanlara itibar etmeyin"

Kendini savcı, polis, asker, banka çalışanı olarak tanıtan veya bir ödül, prim iadesi, kart aidatı iadesi için müşterilerden şifre, kart bilgileri ve kişisel verileri talep edenlere itibar edilmemesi, bu amaçla gelen linklere tıklanmaması tavsiye ediliyor.

"Güvensiz mobil uygulamaları telefonunuza yüklemeyin"

Güvenliğinden emin olunmayan mobil uygulamaların cihazlara yüklenmemesi gerektiğine vurgu yapılan çalışmada, güvenlik açığı bulunan veya korsan uygulamaların kişisel bilgileri ele geçirebileceği, cihaza zarar verebileceği ve hatta kimlik hırsızlığına yol açabileceği ifade ediliyor.

"Bankaların duyurularını takip edin"

TBB, bankalarca yapılan güvenlik duyurularının takip edilmesini ve bilgilerin güncel kalması için bu duyurularda iletilen uyarıların dikkate alınmasını öneriyor.

Cihaza yüklenen uygulamanın kullanıcıdan istediği izinlerin dikkatlice kontrol edilmesini öneren TBB, bankacılık uygulamalarının resmi uygulama mağazalarından indirilmesi gerektiğine vurgu yapıyor. Bilinmeyen veya güvenilir olmayan kaynaklardan uygulama indirilmemesi gerekiyor.

"Kullandığınız şifreler aynı olmasın"

TBB'nin infografik çalışmasında, müşterilerin bankacılık uygulamalarında kullandığı şifrelerini, başka uygulamalarda ve alışveriş sitelerinde kullanmaması gerektiği vurgulanıyor.

Bunun sonucunda daha az güvenlikli sitelerde şifreler ele geçirilebiliyor ve bankacılık uygulamalarına bu şifreler denenerek giriş yapılabiliyor.

Ayrıca güvenliğinden emin olunmayan internet sitelerinden alışveriş yapılmaması önerilen çalışmada, tüketicilerin sahte bir site üzerinden dolandırılabileceği uyarısında bulunuluyor.

"Banka hesap özetlerinin ve işlemlerin düzenli olarak kontrol edin"

Son olarak, TBB, banka özetlerinin ve işlemlerin düzenli olarak kontrol edilmesi ve şüpheli bir durumda vakit kaybetmeden bankayla iletişime geçilmesini öneriyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)