Euro
9.0118
0.49%
Dolar
7.4586
1.33%
Altın
437.78
0.06%
Borsa
1.524
-1.43%
Bitcoin
265.608
-4.42%
1ºC
İstanbul
Bulutlu 1 C

  Cep telefonunda ÖTV düzenlemesi

  Meclis'teki torba kanun; çiftçilere borç yapılandırmasından, kitaplarda KDV indirimine kadar önemli değişiklikleri içeriyor.
  • Haber Merkezi
  • 14.02.2019 - 08:05
  • Güncelleme : 14.02.2019 - 08:05
  Cep telefonunda ÖTV düzenlemesi

  AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

  ENGELLİLERE DESTEK

  Teklife göre, engellilere "evde bakım hizmeti desteği" için "hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelirin asgari ücretin aylık net tutarının 2/3’ünden az olması şartı" kapsamında yapılan hesaplamaya, bayram ikramiyeleri dahil edilmeyecek.

  Cep telefonunda ÖTV düzenlemesi #1

  Bayram ikramiyeleri dahil edilerek yapılan hesaplama sonucunda, evde bakım hizmeti desteği kesilen engellilere bu hizmet yeniden sağlanmaya başlanacak; ödenmeyen yardım tutarları da defaten kendilerine ödenecek.

  ÇİFTÇİLERE BORÇ YAPILANDIRMASI

  Teklifle, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kullandırılan tarımsal kredi alacaklarından, 31 Aralık 2018 tarihi itibarıyla borçları takibe düşenler ile borçları çeşitli afetler nedeniyle ertelenenler, tarımsal kredi borçlarını yapılandırabilecek.

  Cep telefonunda ÖTV düzenlemesi #2

  SİVİL HAVACILIKTA DEĞİŞİKLİK

  Teklifle, haklarında soruşturma veya kovuşturma başlatılan sivil havacılık personelinin yeterlik belgelerinin, soruşturma veya kovuşturma sonuçlanıncaya kadar geri alınması konusunda bakanlıklar arası koordinasyon sağlanacak; belgeleri alınan sivil havacılık personeli İçişleri Bakanlığı'na bildirilecek.

  KİTAPLARDAN KDV KALDIRILIYOR

  Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kanunu hükümlerine göre poşetlenerek satılanlar hariç olmak üzere, basılı kitap ve süreli yayınlardaki KDV oranı sıfırlanacak. İstisna had sınırı ise bu istisnanın uygulanmasında geçerli olmayacak.

  Cep telefonunda ÖTV düzenlemesi #3

  CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A ÖTV YETKİSİ

  Teklife göre; cep telefonları ile diğer alıcısı bulunan verici portatif (cellular) telsiz telefon cihazlarının, özel tüketim vergisi oranlarını indirmeye, yüzde 50’ye kadar artırmaya ve oranlara esas özel tüketim vergisi matrahlarının alt ve üst sınırlarını dörtte birine kadar indirmeye, dört katına kadar artırmaya Cumhurbaşkanı yetkili olacak.

  Cep telefonunda ÖTV düzenlemesi #4

  Cep telefonları ile diğer alıcısı bulunan verici portatif (cellular) telsiz telefon cihazlarının vergi oranlarının belirlenmesinde özel tüketim vergisi matrahları esas alınarak yeniden düzenleniyor. ÖTV matrahı bin 200 TL’yi aşmayanlar, ÖTV matrahı bin 200 TL’yi aşıp, 2 bin 400 TL’yi aşmayanların vergi oranı yüzde 25 olacak. Teklifle, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin adı Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi olarak değiştirilecek.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir