Euro
10.7752
-0.47%
Dolar
9.2518
-0.46%
Altın
531.56
0.55%
Borsa
1.435
0.34%
Bitcoin
595.688
1.39%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 17 C
  THY hosteslerinin zorlu eğitimi İZLE

  THY hosteslerinin zorlu eğitimi İZLE

  Türk Hava Yolları (THY), kabin memuru adaylarını zorlu bir eğitim sürecinden geçiriyor. Kabin memuru adayları eğitimleri süresince uçakta yaşayabilecekleri tüm olumsuz koşullara karşı da eğitim alıyor.
  • 03.01.2015 - 11:05

  THY hosteslerinin zorlu eğitimi İZLE #1

  Son yıllarda yaptığı atılımlarla filosunu büyüten ve dünyanın önde gelen havayolu şirketlerinden biri olmayı başaran Türk Hava Yolları (THY), ihtiyacı olan kabin memurlarını kendisi yetiştiriyor. Adaylar eğitim süresince uçakta yaşayabilecekleri tüm olumsuzlara karşın ise sıkı bir eğitimden geçiriliyor. THY dünya standartlarında yaptığı yeni eğitim binasında kendi kabin memurları dışında birçok yerli ve yabancı Havayolu şirketine’ de hizmet veriyor. Kabin memuru adaylarının eğitimi yaklaşık iki ay sürerken, hostes adayları bu eğitim süresince uçaklarda karşılaşabilecekleri olumsuzluklara karşın eğitim alıyor.

  THY hosteslerinin zorlu eğitimi

  THY hosteslerinin zorlu eğitimi İZLE

  BÖLGENİN EN ÖNEMLİ EĞİTİM MERKEZİ OLDU

  Türk Hava Yolları'nın Uçuş Eğitim Merkezi'nde her personelin 29 farklı eğitim türünde bir veya daha fazla eğitim alması sağlanırken merkez pilot ve kabin personeli eğitimle bölgenin en önemli eğitim merkezi oldu. Merkezde, yurtdışından havayolu şirketlerinin pilotlarına ve kabin görevlilerine verilen eğitimle THY, döviz girdisi sağlıyor. THY'de 2 bin 836 pilot ve 6 bin 695 kabin görevlisi çalışırken filosunda 182 dar gövdeli 40'ı da geniş gövdeli olmak üzere 222 uçak bulunuyor. Her geçen gün uçak ve uçulan nokta sayısı artan THY'nin simülatörleri ve kabin eğitiminin yer aldığı Florya'daki yerleşkesi olan Uçuş Eğitim Merkezi bölgenin en önemli pilot ve kabin personeline eğitim verilen yeri haline geldi. Havada en kötü senaryoya göre eğitimlerini yapan eğitime katılanlar, uçakta yangın, basınç düşüklüğü ve panik halinde neler yapılacağına dair sürekli uygulama yapıyor.

  THY hosteslerinin zorlu eğitimi İZLE #2

  HOSTES ADAYLARINA HAVUZDA EĞİTİM VERİLİYOR

  Türk Hava Yolları Uçuş Eğitim Merkezi'nde kabin ekiplerinin eğitimi en kötü senaryoya göre hazırlanıyor. Uçağın denize inmesi durumunda kabin memurlarının neler yapacağı en ince ayrıntılarına kadar kursiyerlere öğretiliyor. Kabin memuru adayları Türk Hava Yolları Uçuş Eğitim Merkezi'nde bulunan büyük havuzda uçağın denize inmesi canlandırılarak kursiyerlere eğitim veriliyor. Kabin ekiplerinin eğitiminde özellikle uygulamalı eğitime çok önem veriliyor. Kursiyerler, uçakta yangın, basınç düşüklüğü ve panik halinde neler yapılacağına dair sürekli uygulama yapıyorlar. Kursiyerler uçakta olası bir tahliye anında tahliye slide'larından atlayarak eğitim görüyor. Uçuşlarda tüm riskler uygulamalı anlatılıyor.

  "BELKİ DE DÜNYANIN EN İYİ TESİSİ"

  THY Uçuş Eğitim Merkezi'nde kabin memurlarının eğitimleri hakkında bilgi veren Ufuk Öztürk, “Kabin eğitiminde yer alıyorum. Biz burada kabin memurlarımızı, hem de kokpit ekibimizi eğitiyoruz. Uçakta karşılaşabileceği tüm senaryolara karşı burada onları hazırlıyoruz. 50-55 gün burada eğitim alıyorlar. Eğitimlerimiz bitmiyor. Uçuşlarını gerçekleştirdikleri sırada her sene periyodik olarak bununla ilgili eğitimlerini almaya devam ediyorlar. Çalıştıkları sürece eğitim hiç bir şekilde bitmiyor. Burada aldıkları eğitim çok ciddi bir eğitim. Başarısız olma gibi bir durum söz konusu olabiliyor. Böyle bir durum olduğunda onları uçuşa göndermiyoruz. Buradaki tesisi görebiliyorsunuz. Avrupa'nın belki de dünyanın en iyi tesisi. Aklınıza gelebilecek her türlü senaryoları burada gerçekleştirebiliyoruz “ dedi.

  Kendi personelleri dışında Türk ve yabancı birçok şirkete eğitim hizmeti verdiklerini söyleyen Ufuk Öztürk,” Türk Hava Yolları Uçuş Eğitim Merkezi'nde sadece personelimiz değil, Türk ve yabancı birçok şirkete kabin eğitimi ve pilot eğitimi hizmeti veriyoruz. Bu güne kadar Türk Hava Yolları Uçuş Eğitim Merkezi'nde eğitim verdiğimiz kabin memuru sayısı tahmin bir rakam söyleyecek olursam 8 bini geçtik. Bu rakamlara kokpiti de katarsak 12, 13 bini geçtik. Bu muazzam bir rakam. 13 bin kişi burada periyodik olarak eğitiliyor” diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir