Euro
9.0165
0.05%
Dolar
7.4661
0.1%
Altın
438.92
0.25%
Borsa
1.524
0%
Bitcoin
264.990
-1.35%
-3ºC
İstanbul
Açık -3 C

  TİM: 2020 ihracat hedefimize ulaşmamızda tarım sektörü kilit rol oynadı

  TİM Başkanı İsmail Gülle, 2020 ihracat hedeflerine ulaşılmasında tarım sektörünün ihracatının 2020'de yüzde 4,3 artarak 24 milyar 400 milyon dolara ulaştığını bildirdi.
  • AA
  • 14.01.2021 - 14:16
  • Güncelleme : 14.01.2021 - 14:22
  TİM: 2020 ihracat hedefimize ulaşmamızda tarım sektörü kilit rol oynadı

  Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin katılımıyla çevrim içi gerçekleştirilen "Tarım Müşavirleri ile Türkiye İhracatçılar Meclisi Tanışma ve İstişare Toplantısı"ndaki konuşmasında, istişare mekanizmasının gelecek dönemde daha da geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

  Küresel tedarik zincirleri içerisinde rollerin yeniden yapılanma sürecinde olmasının Türkiye'ye tarım sektörü açısından önemli fırsatlar sunduğuna dikkati çeken Gülle, "Salgının küresel etkilerine rağmen ülkemiz yılın üçüncü çeyreğinde ihracatını artıran 4 ülkeden biri olurken, tarım alanındaki tüm sektörlerimizin bu fırsatları avantaja çevirdiklerini gördük." diye konuştu.

  3 SEKTÖRDE CUMHURİYET TARİHİNİN EN YÜKSEK İHRACATI

  İhracatın, geçen yıl yaş meyve sebzede yüzde 21, sebze ve meyve mamullerinde yüzde 9 ve hububatta da yüzde 8 arttığını bildiren Gülle, bu 3 sektörün yıllık bazda Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracatını gerçekleştirdiğini ve bu başarıların sürdürülmesi gerektiğini dile getirdi.

  TİM: 2020 ihracat hedefimize ulaşmamızda tarım sektörü kilit rol oynadı #1

  "İHRACATÇILARIN BİRÇOK SORUNUNA ÇÖZÜM BULUNDU"

  Gülle, Bakan Pakdemirli'nin de katkılarıyla ihracatçıların birçok sorununa çözüm bulunduğunu belirterek, 2020'de ilk kez Çin'e kanatlı eti ihracatının gerçekleştirildiğini, bu ülkeye süt ve süt ürünleri ihracatının önündeki engellerin de kaldırıldığını söyledi.

  Avrupa Birliği için de benzer engellerin kaldırılmasının önemine değinen Gülle, Irak'a beyaz et ve balık ihracatına ilişkin son dönemde yaşanan gelişmelerin ihracatçıları endişelendirdiğini, bu soruların çözümü konusunda Tarım ve Orman Bakanlığı'nın desteklerini beklediklerini kaydetti.

  Gülle, organik tarıma sağlanan desteklerin artmasının sektörel markalaşma adına önemli olduğuna işaret ederek, son dönemde organik ürünlere yoğun talep olduğunu ifade etti.

  TİM: 2020 ihracat hedefimize ulaşmamızda tarım sektörü kilit rol oynadı #2

  "TARIM ARAZİLERİNİN BÖLÜNEREK DARALMASININ ÖNÜNE GEÇİLMELİ"

  Gülle, gıda fiyatlarının dünyada giderek yükseldiğini ve son dönemde "kuraklık" sorununun önemli bir gündem maddesi olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

  "Ülkemizin tatlı su kaynaklarının önemli bir kısmını tarımsal sulamada kullanıyoruz. Tarımda vahşi sulama, kuraklık tehlikesini daha da artırıyor. Bunun önüne geçmek adına, su kaybını önleyici, modern kapalı ve damla sulama yöntemine dayalı yatırımlara öncelik verilmesi ve daha fazla desteklenmesi anlamlı olacaktır. Bu bağlamda, devlet destekleriyle özellikle basınçlı ve damla sulama sistemlerini kullanan üreticilerin daha fazla desteklenmesi, kuraklık sorunuyla başa çıkmamıza, büyük katkı sağlayacaktır."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir