AA

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, ocak ayı için açıklanan enflasyondaki artışı gündeme getirerek yaptığı açıklamada, kamu işçilerine talep etti.

Ergün Atalay, kamudaki 700 binden fazla işçinin 2023-2024 dönemindeki mali ve sosyal haklarının belirlendiği Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü'nü mayıs ayında imzalandıklarını belirtti.

"En az 10 puan kaybımız oluştu"

Atalay, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ocak ayı enflasyonun yüzde 6,7 olarak açıklandığını hatırlatarak, şöyle konuştu:

Ocak'tan sonra en az 10 puan kaybımız oluyor. Bu az bir kayıp değil. Bunu kök ücrete, ikramiyeye, 237 bin insana vurduğun zaman, 6 aylık maaşı ve 2 ikramiyeyi de eklediğin zaman büyük bir yekun tutuyor.

"Adım atılmalı"

Atalay, açıklamasında zam talebini şu ifadelerle dile getirdi:

Kamu işçisinin ücretleriyle ilgili düzenlemeye ihtiyaç var. Bunun adına 'ek zam' mı dersiniz, 'iyileştirme' mi dersiniz. Bu yönde bir adım atılmalı.

"Harekete geçtik"

Atalay, TÜRK-İŞ Kamu Koordinasyon Kurulu'nu toplayarak kayıpların giderilmesi için harekete geçtiklerini beyan etti.

"Talepler görüşüldü"

Atalay, bu süreçte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile kamu işçilerinin talebine dair görüşmeler gerçekleştirdiklerini bildirdi.

"Yüzde 32,57'lik artış yapılmasını sağladık"

Girişimleri sonucu, 29 Ocak'ta imzalanan ek protokolle ocak ayındaki ücret artışlarından sözleşme yürürlük tarihi farklı dönemlerde olan kamu işçilerinin de yararlandığını vurgulayan Atalay, bu sayede yaklaşık 230 bin kamu işçisinin ücretine yüzde 32,57'lik artış yapılmasını sağladıklarını anlattı.

"Millet bundan memnun oldu mu?"

Türk-İş yönetimi olarak Kamu Koordinasyon Kurulunun, bağlı sendikaların ve işçilerin görüşlerini her zaman dikkate aldıklarını vurgulayan Atalay, şu açıklamada bulundu:

Ek protokolün imzalanması konusunda TÜRK-İŞ Kamu Koordinasyon Kurulu olarak ortak karar aldık. Sendikaların istemediği hiçbir işe imza atmamız mümkün değil. Bu, beklentileri karşılamadı. Millet bundan memnun oldu mu? Hayır. Ben de memnun olmadım.

"Kamu işçilerinin ücretleri yeniden belinlenmeli"

Atalay, kamu işçilerinin ücretlerinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi:

Kamu işçisinin ücretleriyle ilgili düzenlemeye ihtiyaç var. Bunun adına 'ek zam' mı dersiniz, 'iyileştirme' mi dersiniz. Bu yönde bir adım atılmalı. Bu enflasyon devam ettiği sürece iyileştirmenin de anlamı kalmıyor. Bir taraftan 3 lira veriliyor, enflasyonla 4 lira alınıyor.

"Vergi haksızlığı"

Çalışanların ücretleri üzerinden ödediği gelir vergisinin yüksekliğini hatırlatan Atalay, vergiyle ilgili haksız bir uygulama olduğunu dile getirerek şu değerlendirmede bulundu:

Bu durum sürdürülebilir bir şey değil. Bir işçinin aşağı yukarı 1,5 ücreti vergiye gidiyor. Bu doğru değil.

Taşeron işçilere verilen kadro sözü

Kamudaki taşeron işçilerin kadro taleplerinin devam ettiğini anımsatan Atalay, taşeron işçilere verilen kadro sözünün yerine getirilmesi gerektiğini de söyledi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)