Euro
9.8724
0.06%
Dolar
8.1845
0.07%
Altın
472.46
0.12%
Borsa
1.33
0%
Bitcoin
444.145
-2.09%
10ºC
İstanbul
Açık 10 C

  Türkiye - Rusya ‘ilk ihracat blok treni’ hedefine vardı

  Türkiye ile Rusya arasındaki ilk ihracat blok treni, Bakü-Tiflis-Kars rotasını tamamlayarak Rusya’daki varış noktasına ulaştı.
  • AA
  • 09.02.2021 - 15:35
  • Güncelleme : 09.02.2021 - 16:13
  Türkiye - Rusya ‘ilk ihracat blok treni’ hedefine vardı

  İhracat hedefine ulaşmak için katkı sunacak olan 29 Ocak’ta Ankara’dan yola çıkan, Türkiye ile Rusya arasındaki ilk ihracat blok treni, Bakü-Tiflis-Kars (BTK) rotası üzerinden Moskova yakınlarındaki Kaluga bölgesine vardı. Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, düzenlenen törende konuştu.

  Türkiye - Rusya ‘ilk ihracat blok treni’ hedefine vardı VİDEO

  TRENDE 15 KONTEYNER YÜKLÜ

  Türkiye’de BEKO tarafından üretilen yaklaşık 4 bin beyaz eşyayı, toplam 15 vagona yüklenen 15 konteynerde Rusya’ya getiren tren için karşılama töreni düzenlendi.

  Törende konuşan Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin önemli bir kısmını ekonomik temasın oluşturduğuna işaret ederek, “Bu ilişkiler her alanda daha da derinleşerek devam etmektedir.” dedi.

  "100 MİLYAR DOLARNLIK TİCARET HEDEFİ HACMİ İÇİN"

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in koyduğu karşılıklı 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi için çalışmaların sürdürüldüğünü belirten Samsar, “BTK demir yolu aslında İpek Yolu’nun da önemli bir unsuru, bu anlaşma çerçevesinde gerçekleştirilen bu ilk ihracatı karşılamaktan da memnuniyet duyuyoruz.” diye konuştu.

  ilk ihracat blok treni

  "TÜRK VE RUS HAKLARI ARASINDA DOSTLUK KÖPRÜSÜ"

  Samsar, söz konusu trenin sadece ihracat alanında değil aynı zamanda Türk ve Rus halkları arasında da bir dostluk köprüsü olacağını hatırlattı.

  ilk ihracat blok treni

  "İKİLİ TİCARETE KATKI"

  Törene katılan Rusya Demiryolları Genel Müdür Birinci Yardımcısı Sergey Pavlov ise Türkiye ile Rusya arasındaki ilk ihracat blok treninin ikili ticarete önemli katkılarda bulunacağını vurguladı.

  ilk ihracat blok treni

  ilk ihracat blok treni

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir