Euro
15.2313
-0.37%
Dolar
13.6278
0.28%
Altın
794.3750
-0.03%
Borsa
1968
0.88%
Bitcoin
504.697
-2.82%
3ºC
İstanbul
Bulutlu 3 C
  Ülker bisküvi devi dünyada ilk 3'e girdi

  Ülker bisküvi devi dünyada ilk 3'e girdi

  United Biscuits'i satın alan Yıldız Holding, dünyanın üçüncü büyük bisküvi devi oldu.
  • 04.11.2014 - 10:06

  Ülker bisküvi devi dünyada ilk 3 e girdi #1

  Türk bisküvi devi Ülker'i bünyesinde bulunduran Yıldız Holding, Godiva’dan sonra yeni bir dünya devini daha bünyesine kattı. Yıldız Holding, İngiltere merkezli United Biscuits’i 3,2 milyar dolara satın aldı.

  Yıldız Holding'den yapılan açıklamaya göre, şirket bu satın almayla dünyanın üçüncü büyük bisküvi üreticisi konumuna yükseldi.

  UNITED BISCUITS VE YILDIZ HOLDİNG

  Ülker bisküvi devi dünyada ilk 3 e girdi #2

  UNITED BUSCUITS'İN AVRUPA'DA 14 FABRİKASI VAR

  Kökleri 184 yıl öncesine dayanan United Biscuits’in Avrupa’da 11, Nijerya, Suudi Arabistan ve Hindistan’da da birer olmak üzere toplam 14 fabrikası bulunuyor. Şirketin 7.171 çalışanı var. Son altı yılda dünyanın premium çikolata markalarından Godiva’yı ve ABD’nin köklü şekerleme şirketi DeMet’s’i bünyesine katan Yıldız Holding, globalleşme adına en büyük adımını United Biscuits ile attı.

  Ülker bisküvi devi dünyada ilk 3 e girdi #3

  YILDIZ HOLDİNG UNITED BISCUITS İLE ALIM SÖZLEŞMESİ İMZALADI

  Yıldız Holding, bir süredir satışta olan İngiliz bisküvi ve atıştırmalık şirketi United Biscuits ile alım anlaşması imzaladı. Blackstone ve PAI özel sermaye fonlarının sahip olduğu United Biscuits’in satın alınması sürecinde Yıldız Holding’e HSBC ve Ünlü&Co şirketleri aracılık etti. Deloitte, süreçte Yıldız Holding’e mali danışmanlık hizmeti verirken, Linklaters ve YükselKarkınKüçük şirketleri de hukuki danışmanlık sağladı. Yıldız Holding, Godiva’da uyguladığı ve başarılı sonuçlar aldığı bağımsız yönetim modelini United Biscuits’te de uygulamayı planlıyor.Ülker bisküvi devi dünyada ilk 3 e girdi #4

  70'İNCİ YILINDA DÜNYANIN EN BÜYÜK 3'ÜNCÜ BİSKÜVİ ÜRETİCİSİ OLDU

  1944 yılında, United Biscuits’ten dört yıl önce Ülker Pötibör ile yola çıkan Yıldız Holding, bu satın alım hamlesi ile 70’inci yılında dünyanın en büyük üçüncü bisküvi üreticisi konumuna yükseldi. Satın alım ile ilgili konuşan Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, “Nohutçu Han’daki atölyede yılda sadece 200 kilo bisküvi üreterek başlanan bu yolculuğun temelinde babam ve amcamın şu felsefesi yatıyor: 'Başarının temelinde önce bıkmadan usanmadan çalışmak, dürüstlük ve kaliteli üretim gelir.' Bu felsefe, 70 yılda bizi Türkiye’nin markası yapmakla kalmadı, dünyaya açılmamızı da sağladı” şeklinde konuştu.

  Ülker bisküvi devi dünyada ilk 3 e girdi #5

  "SADECE YILDIZ HOLDİNG'İN DEĞİL TÜRKİYE'NİN KAZANIMI"

  Yıldız Holding’in her zaman en iyi yaptığı işe odaklandığını, büyüme politikalarında da bu stratejiden şaşmadıklarını kaydeden Ülker, şöyle devam etti: “Bizim ana işimiz gıda. Yaptığımız tüm yatırımlar bu alanda dünyada söz sahibi olma doğrultusunda gerçekleştirildi. Godiva ve DeMet’s aynı strateji çerçevesinde yaptığımız iki önemli yatırım oldu. United Biscuits de bu noktada iyi bir fırsattı. Biz de bu fırsatı değerlendirmek istedik. Bu büyüklükte bir satın alımı sadece Yıldız Holding için değil, ülkemiz için de önemli bir kazanç olarak görüyorum. Aynı şekilde United Biscuits’in de bu hissedar değişiminden çok faydalanacağını düşünüyorum. Zira şirketin daha az kuvvetli olduğu pazarlarda Yıldız Holding daha kuvvetli olduğu gibi, bazı ürünlerde sınai know-how üstünlüğümüz de var.”

  RAKAMLARLA UNITED BISCUITS

  Ülker bisküvi devi dünyada ilk 3 e girdi #6

  Ülker bisküvi devi dünyada ilk 3 e girdi #7

  Ülker bisküvi devi United Biscuits'i satın aldı haberiÜlker bisküvi devi dünyada ilk 3 e girdi #8  Görüş Bildir