Dolar
8.1469
0.7855%
Euro
9.6194
0.7035%
Altın
1902.06
-0.0047%
Borsa
1145.89
0.1258%
G. Altın
498.09
0.7378%
Bitcoin
107313.06
1.2438%
19ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 19 C

  Yurt dışı lojistik merkezlerine ciddi boyutta mali destek verilecek

  İhracatı artırmak ve Türk mallarının pazar şansını yükseltmek için Yurt Dışı Lojistik Merkezlerinin desteklenmesi adına Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu devreye giriyor.
  • AA
  • 14.10.2020 - 11:17
  Yurt dışı lojistik merkezlerine ciddi boyutta mali destek verilecek

  İhracattaki pazar payının artması için Yurt Dışı Lojistik Merkezlerine (YDLM) yapılacak destek, sadece Türk ihraç ürünlerini kapsayacak. En fazla 6 YDLM desteklenecek. Süresi bitmeden destek kapsamından çıkarılan YDLM yerine bakanlık yeni bir merkezi destek kapsamına alabilecek.

  KİRADAN İSTİHDAMA, KURULUMDAN TANITIMA KADAR DESTEK

  Merkezlerin faaliyete geçirilmesine yönelik kurulum, bilişim dahil yatırım, ruhsat ve izin giderleri yüzde 70 oranında ve merkez başına en fazla 5 milyon dolar tutarında desteklenecek.

  İhracatın hızlı ve kapsamlı akışının yanı sıra ülkenin önemli dış pazarlardaki ihracat performansını istikrarlı kılacak altyapı olanaklarını oluşturmak üzere yurt dışında faaliyete geçirilen lojistik merkezlerin giderlerinin Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu yoluyla desteklenmesine dair esaslar belirlendi.

  Yurt Dışı Lojistik Merkezlerinin Desteklenmesi Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

  YDLM

  DESTEK KOŞULLARI AÇIKLANDI

  Doğrudan veya yurt dışında faaliyet gösteren şirketleri ya da şubeleri aracılığıyla açtıkları birimlerin vergileri dahil kira, komisyon, kullanım giderleri kapsamında destek oran ve tutarı ilk 2 yıl yüzde 70, diğer yıllar yüzde 50 ve YDLM başına yıllık en fazla 3 milyon dolar olarak belirlendi.

  TANITIM VE İSTİHDAMA DA KATKI

  Reklam, tanıtım ve pazarlama faaliyetleriyle danışmanlık hizmeti alımına yönelik giderler ile Ticaret Bakanlığınca belirlenecek koşullara uygun olarak istihdam edilen en fazla 10 kişinin brüt ücretine, yıllık kişi başı 100 bin doları geçmemek kaydıyla, ilk iki yıl yüzde 70, diğer yıllar yüzde 50 ve YDLM başına yıllık en fazla 700 bin dolar destek sağlanacak.

  Kira, komisyon ve kullanım giderleri ile reklam, tanıtım ve pazarlama faaliyetleri giderlerine ilişkin desteklerden 5 yıl süreyle yararlanılabilecek.

  Kullanıcıların gümrükleme ve genelgeyle belirlenen diğer giderleri yıllık en fazla 100 bin dolar desteklenecek, desteklenme süresi en fazla 5 yıl olacak.

  Bakanlık, son 3 yıllık ortalama kapasite kullanım oranı en az yüzde 50 olanlara beş yıla kadar ilave destek süresi verebilecek, toplam destek süresi 10 yılı aşmayacak.

  BAŞVURULAR TİCARET BAKANLIĞI’NA

  YDLM'lerin destek kapsamına alınması için iş birliği kuruluşlarınca fizibilite raporu hazırlanarak, ayrıntıları genelgede belirlenen projeyle Ticaret Bakanlığı'na başvurulması ve bu projenin Bakanlıkça uygun bulunması gerekecek.

  Görüş Bildir