Euro
10.2319
0.56%
Dolar
8.4521
0.39%
Altın
495.57
0.82%
Borsa
1.441
-0.25%
Bitcoin
440.108
-7.69%
17ºC
İstanbul
Güneşli 17 C

  Borsa'da gong VIA GYO için çaldı

  VIA Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ’nin hisse senetleri, Borsa İstanbul'da işlem görmeye başladı.
  • 11.05.2016 - 14:31
  Borsa'da gong VIA GYO için çaldı

  VIA Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ’nin (VIA GYO) hisse senetleri, Borsa İstanbul'da işlem görmeye başladı. VIA GYO'nun Borsa İstanbul'daki gong töreni, Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Aydın Seyman, VIA GYO Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Bayraktar, VIA GYO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Bayraktar, Bayraktar Grup Onursal Başkanı Emin Bayraktar, VIA GYO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Bayraktar, VIA GYO Genel Müdürü İsmail Tuna, Finans Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü Özgür Güneri ile Finans Yatırım Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı İpek Hekimoğlu'nun katılımıyla gerçekleştirildi.

  Borsa da gong VIA GYO için çaldı #1

  Aydın Seyman, gong töreninin ardından yaptığı konuşmada, 2015 yılında halka arz performansı olarak kötü bir yıl geçirdiklerini söyleyerek, 6 halka arz yapıldığını, bunlardan da 119 milyon lira halka arz hasılatı elde edildiğini söyledi. 2010 senesinden itibaren Borçlanma Araçları Piyasası'nda hızlı bir gelişim olduğunu anlatan ve bunu "sevindirici" olarak nitelendiren Seyman, şöyle devam etti: "Toplam 621 adet borçlanma aracı halka arzı gerçekleştirildi ve bunlardan da 79,2 milyar lira gelir elde edildi. VIA Gayrimenkul halka arzı bu senenin ikinci halka arzı, ama şöyle bir önemi var; 2015'in başından bu yana yapılan toplam 8 halka arzın en büyüğü. 306 milyon lira halka açık kısmın piyasa değeri elde edildi. Şirket değeri de 1,2 milyarın üzerinde. Bu başarıda en önemli etkeni halka dokunan projeler yapması olarak görüyorum. Ben dahil hepimiz bir VIA projesi içinde bulunma şerefine nail olmuşuzdur."

  "450 YATIRIMCI HİSSE ALARAK VİA'YA ORTAK OLDU"

  Seyman, VIA GYO'nun halka arzında toplam 2,3 kat talep toplandığını, 2 bin 455 yatırımcıya satış yapıldığını aktararak, "2 bin 426'sı bireysel, 29'u kurumsal. Borsamızda toplam 32 tane GYO işlem görüyor, VIA GYO 5. büyük GYO'muz. 2 bin 455 yatırımcı işlem yapacak fakat son 1 yıldır hiç işlem yapmamış 450 yatırımcı bu halka arzdan hisse alarak VIA'ya ortak oldu" diye konuştu.

  Borsa da gong VIA GYO için çaldı #2

  VIA GYO Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Bayraktar, halka açılmaktan duyduğu memnuniyeti ve heyecanı dile getirerek, "Bugüne kadar en önemli misyonumuz olan, kiracılarımızı, müşterilerimizi memnun etme misyonumuza, bugün itibarıyla yeni bir misyon ilave etmiş olduk. 2 bin 500'e yakın ortağımız oldu. Onları da mutlu etme misyonumuz var artık" ifadelerini kullandı.

  "ZİYARETÇİLERİMİZ YATIRIMCIMIZ OLDU"

  Bunun sorumluluğunun farklı olduğuna dikkati çeken Bayraktar, "Bugüne kadar yaptığımız projeleri biliyorsunuz. Projelerimiz renkli ve farklı. Borsa İstanbul'a da farklı, eğlenceli ve renkli gelmek istiyoruz her şeyden önce. Bütün projelerimiz ilklerle dolu, hepsi birbirinden farklı. Bundan sadece 8 yıl önce 30 milyon sermaye ile başladığımız bu projede bugün 3,3 milyar lira aktif büyüklüğe ulaşmanın sevincini canı gönülden yaşıyorum. Yönetim kurulu üyelerimize ve iş arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum" dedi. Bayraktar, bugün 4 proje ile bu yıl için 80 milyon ziyaretçi hedeflediklerini belirterek, "Ziyaretçilerimiz artık yatırımcımız oldu" dedi.

  710 MİLYON LİRA TALEP TOPLANDI

  Finans Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü Özgür Güneri, yaklaşık 2 yıl önce VIA ile bir yola çıktıklarını, VIA GYO'nun bundan önce ziyaretçileri ve kiracıları için gösterdiği ilgi ve alakayı bundan sonra da yatırımcıları için göstereceğini söyledi. Toplantıda paylaşılan bilgilere göre, "Hayata bekleriz" sloganıyla Viaport Asia, Viaport Marina, Viaport Venezia ve Vialand'den oluşan portföyü ile halka açılan VIA GYO'ya yaklaşık 2,3 kat taleple yatırımcılardan yaklaşık 710 milyon lira büyüklüğünde talep toplandı. Via GYO'nun paylarının 13,60 lira halka arz fiyatından sunulduğu halka arzda toplam, 22 milyon 500 bin liralık nominal tutarlı pay satılarak şirketin yüzde 25'i halka açılmıştı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir