Euro
9.8563
0.89%
Dolar
8.1939
1.07%
Altın
473.07
1.99%
Borsa
1.324
-3.02%
Bitcoin
460.000
1.26%
16ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 16 C

  Teröristlerin yıktığı Sur'u devlet ayağa kaldırdı

  Diyarbakır'ın Sur ilçesinde teröristlerin çukur eylemiyle yakıp yıktığı cami, kilise, tarihi mekanlar ve evler yeniden yapıldı.
  • DHA
  • 18.03.2021 - 10:39
  • Güncelleme : 18.03.2021 - 11:00
  Teröristlerin yıktığı Sur'u devlet ayağa kaldırdı

  Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesinde hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması ve PKK'lı teröristlerin etkisiz hale getirilmesi amacıyla 2 Aralık 2015'te Sur içinde kalan Fatihpaşa, Hasırlı, Dabanoğlu, Savaş, Cevatpaşa ve Cemal Yılmaz mahallerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

  Yasağın ardından 18 Aralık'ta bordo bereliler, jandarma, polis özel harekat timleri ve güvenlik korucularının katılımıyla 'Bayrak-12 Sur Müşterek Özel Birlik Operasyonu' düzenledi.

  279 PKK'LI ÖLDÜRÜLDÜ

  Operasyon 9 Mart 2016'da sona ererken; 279 PKK'lı etkisiz hale getirildi, 206 barikat kaldırıldı, 7 hendek kapatıldı, 365 el yapımı patlayıcı imha edildi, 504 silah ve bu silahlara ait 48 bin 48 mühimmat ele geçirildi.

  Çukur eylemleri sırasında PKK'lı teröristler tarafından çok sayıda tarihi mekan ve ev de tahrip edildi.

  Teröristlerin yıktığı Sur u devlet ayağa kaldırdı #1

  EVLERİ YIKILANLAR İÇİN YENİ KONUT

  Teröristlerin çukur eylemleri sırasında binlerce evin yıkılması nedeniyle yerinden edilenler ve Sur'un yeniden ihyası için projeler hayata geçirildi. PKK'lı teröristlerin evlerini yıktığı kişiler için TOKİ tarafından kentin bazı yerleşim alanlarında yeni konutlar inşa edilirken, Sur için de yeni imar planı hazırlanarak, hem restorasyon hem de inşa çalışmaları başlatıldı.

  6 MAHALLE YOK OLDU

  Sur'daki inşa ve restorasyon çalışmalarına ilişkin konuşan Sur Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdullah Çiftçi; Fatihpaşa, Hasırlı, Dabanoğlu, Savaş, Cevatpaşa ve Cemal Yılmaz mahallerinde 7 bini aşkın konut ve 21 bin kişinin yaşadığı alanların tahrip olduğu söyledi.

  "MÜSTAKİL VE AVLULU EVLER YAPILDI"

  Kaymakam Çiftçi, şöyle konuştu: "Çatışma sürecinin sona erdiği tarihten itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde ve talimatlarıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinesinde çok yoğun bir çalışma başlatıldı. Koruma amaçlı imar planına uygun olarak ve koruma kurullarından izin alınarak Sur içinde yeniden bir inşa projesi başlatıldı. Bu noktada 506 yeni konut yapıldı. Tamamen müstakil ve avlulu Diyarbakır evleri tarzında. 147 tane iş yeri, 9 otel inşa edildi. Tabii bu çatışma sürecinde ilçede tahrip olan, zarar gören 349 tescilli yapı var. Bunlar sivil tescilli yapılar. Bu sivil tescilli yapıların da restorasyonları yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'mız TOKİ marifetiyle yapılmaya başlandı. Şimdiye kadar 249 konutun ihaleleri yapıldı, 106 konutun ihale çalışmaları devam ediyor TOKİ tarafından. Bunlar da tamamlandığında Sur içerisinde yeni yapılar ve restorasyon yapılacak yapılarla beraber bu alanın tamamı ayağa kaldırılmış olacak."

  Teröristlerin yıktığı Sur u devlet ayağa kaldırdı #2

  "18 TARİHİ YAPI ONARILDI"

  Kaymakam Çiftçi, resmi tescilli yapı, cami, kiliselerin de bulundu 18 tarihi yapıda Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nce restorasyonun yapıldığını dile getirerek, "Bunların içinde 4 tane de kilise var. Bu kiliselerin en meşhuru Surp Giragos Kilisesi. Daha önce Ermeni Protestan ve Ermeni Katolik kiliselerinin restorasyonu tamamlanmıştı, onlar artık faaliyet verebilecek durumdalar. Keldani ve Surp Giragos kiliseleri de bu yılın sonuna doğru teslim edilecekler ve cemaatlerine hizmet verecek duruma gelecekler." dedi.

  Teröristlerin yıktığı Sur u devlet ayağa kaldırdı #3

  "YENİDEN DİRİLİŞ HAREKETİ BAŞLADI"

  Kaymakam Çiftçi, tarihi mekanların restorasyonu ve yeni yapıların tamamlanmasının ardından kente 5 milyon turistin gelmesini hedeflediklerini belirterek, "Tamamen yeni vizyonla Sur'un kaybetmeye başladığı cazibe merkezi olma vasfını, ticaret ve turizm merkezi olma vasfını yeniden kazandıracak şekilde hedefimiz olan Diyarbakır'a 5 milyon turisti getirecek projenin en temel yeri burası olacak. Tamamlandığında kafeleriyle sosyal donatı alanlarıyla otelleriyle Millet Bahçesi ve surlarıyla ki surlarda da Sayın Valimizin önderliğinde yeniden bir diriliş hareketi başladı ve surlarda restorasyon süreçleri devam ediyor. Bunlar tamamlandığında Sur, bambaşka bir vizyonla çok güçlü bir şekilde hem Diyarbakırlılara hem Türkiye'deki bütün vatandaşlara hem de tüm dünya milletlerine hizmet edecek bir hüviyete kavuşmuş olacak. Bu sene hedefimiz, Diyarbakır'da en az 2 milyon turisti ağırlamak; ama Diyarbakır 5 milyon turisti ağırlayabilecek potansiyele ve kapasiteye sahip. Sur'daki yapılanmanın tamamlanması ve yeni alanların açılmasıyla beraber 5 milyon turisti ağırlamayı hedefliyoruz. Bu, hem Diyarbakır'ın kalkınması ve gelişmesi hem de doğu- batı kaynaşmanın sağlanması noktasında çok önemlidir." diye konuştu.

  Teröristlerin yıktığı Sur u devlet ayağa kaldırdı #4

  Teröristlerin yıktığı Sur u devlet ayağa kaldırdı #5

  Teröristlerin yıktığı Sur u devlet ayağa kaldırdı #6

  Teröristlerin yıktığı Sur u devlet ayağa kaldırdı #7

  Teröristlerin yıktığı Sur u devlet ayağa kaldırdı #8

  Teröristlerin yıktığı Sur u devlet ayağa kaldırdı #9

  Teröristlerin yıktığı Sur u devlet ayağa kaldırdı #10

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir