Euro
15.4785
-0.37%
Dolar
13.6981
-0.15%
Altın
784.94
-0.2%
Borsa
1.91
0%
Bitcoin
717.783
-1.00%
12ºC
İstanbul
Açık 12 C

  Silivri'de kaçak yapılar tek tek yıkılıyor

  Pandemi sürecinde bazı vatandaşların imarı olmayan Hazine, orman ve tarım arazilerine kaçak villalar yaptığı tespit edildi.
  • DHA
  • 04.01.2021 - 10:31
  • Güncelleme : 04.01.2021 - 11:01
  Silivri'de kaçak yapılar tek tek yıkılıyor

  İstanbul merkezine en uzak ilçelerden biri olan Silivri’de devlet arazilerine kaçak villalar inşa eden vatandaşlar, pandemiyi bahane etti.

  Vatandaşların, kaçak yapıları genellikle hafta sonu inşa ettiği ve yetkililer tarafından yıkım gerçekleştirileceğini duydukları an bölge idari mahkemesinden yürütmeyi durdurma kararı aldıkları öğrenildi.

  HAVUZ VE ÇOCUK PARKI BİLE VAR

  Aynı zamanda Hazine, orman ve tarım arazilerine kaçak yapı inşa eden vatandaşların, bina inşa etmenin yanı sıra imar izin olmayan arazi üzerine havuz ve çocuk park alanı da inşa ettiği görüldü.

  Silivri Belediyesi ise tespit edilen yapıların yıkımını gerçekleştirdi.

  Silivri'de kaçak yapılar tek tek yıkılıyor ViDEO

  Silivri de kaçak yapılar tek tek yıkılıyor #1

  "SUÇ İŞLEDİĞİMİN FARKINDAYIM AMA YİNE DE EVİ BOŞALTMAYACAĞIM"

  Hazine arazisi üzerine kaçak villa inşa eden Ferhan Fazlıoğlu, "Kalacak yerimiz olmadığı için buraya ev yaptık. Sonradan duydum ki buraya ev yapmak yasakmış. Bu araziyi 2019 yılında köylülerden aldım. Herkesin ev yaptığını gördüm. Ben de ev yaptım. Komşuları dahil kimse bana 'yasak, yapma' demedi. Ben de herkes yaptığı için ev yaptım. 2017 yılında buralara evi yapanlar kâra geçti. Bizler 2018 yılında çıkan kanundan sonra yaptığımız için suçlu duruma düştük. Yasal işlemler başladı. Yetkililer her an evi yıkmaya gelebilir. Ama ben yine de evi boşaltmayı düşünmüyorum. Suç işlediğimin farkındayım. Ama belki af gelir gelir diye bekliyorum.” dedi.

  Silivri de kaçak yapılar tek tek yıkılıyor #2

  "HAZİNE ARAZİSİ OLDUĞUNU BİLMİYORDUK"

  Hazine arazisi üzerine imar izni olmadan ev yapan diğer bir vatandaş ise "Burayı köylülerden aldık. Aldıktan sonra bekleyin tapular çıkacak denildi. Buraların Hazine arazisi olduğunu bilmiyorduk. Suç işlediğimin farkındayım. Ama yine de mağduruz. Zabıta ekipleri sürekli geliyor. Suçlu olduğumuzu biliyoruz. Ama farkında olmadan suçlu olduk." diye konuştu.

  Silivri de kaçak yapılar tek tek yıkılıyor #3

  "150'DEN FAZLA VİLAYI DA YIKACAĞIZ"

  2018 yılında yayınlanan imar affının kötüye kullanılmasıyla beraber Hazine, orman ve tarım arazilerine kaçak yapılaşmanın arttığını söyleyen Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, "İstanbul’da bulunan ve kırsal diye tabir ettiğimiz Silivri, Çatalca, Tuzla gibi yerlere vatandaşlarımız tarafından bir kaçış var. İnsanlar İstanbul’daki betonlaşma, şehir gürültüsü ve egzoz gazından dolayı şehirden kaçış isteği uzun zamandır oluşmuştu. Fakat pandemi bu kaçış isteğini beşe katladı. Yine son zamanlarda imar affının kötüye kullanılmasıyla beraber Hazine, orman ve tarım arazilerine kaçak yapılaşma söz konusu oldu. Biz Silivri Belediyesi olarak bu konuyla ilgili topyekûn bir mücadele veriyoruz. 111 Hazine, orman ve tarım ne arazisi üzerine yapılan konutu yıktık. 150’nin üzerinde resmi prosedürleri devam eden konut var onları da yıkacağız." dedi.

  Silivri de kaçak yapılar tek tek yıkılıyor #4

  “KAÇAK YAPI YAPANLARIN KARTVİZİTLERİNDE NE YAZARSA YAZSIN HEPSİNİ YIKACAĞIZ”

  "Kaçak yapılar yapan kişilerin kartvizitlerinde ne yazarsa yazsın, abileri, dayıları, amcaları kim olursa olsun kaçak yapıları tek tek yıkacağız." diyen Başkan Yılmaz, "Vatandaşlarımızda imara uygun olmayan yerlere kesinlikle bir yapı yapma girişiminde bulunmasın. Dayım, amcam, halam yaptı. 6 aydır hiçbir şey olmadı demesin. Biz hepsini tek tek tespit edip yasak prosedürleri tamamladıktan sonra yıkacağız. Hiç kimse bu millete ait Hazine, tarım ve orman arazisine yapı yapamaz. Tarım arazisi sizin olabilir ama yapı inşa edemezsiniz.” ifadelerini kullandı.

  Silivri de kaçak yapılar tek tek yıkılıyor #5

  "ORMANA YAPILAN KAÇAK YAPILARIN TESPİTİNDE ZAMAN ZAMAN ZORLANIYORUZ”

  Hazine, tarım ve orman arazilerine yapı inşa eden vatandaşların gerekçeleri genellikle, pandemi, şehirden bunalma ve hastalık olduğunu söyleyen başkan Yılmaz, sözlerine şu şekilde devam etti: “Pandemi döneminde ruhsatlı yapı taleplerinde önceki yıllara göre 3 kat artış söz konusu. Bizler bu kaçak yapıları tespit etmekte zaman zaman zorlanıyoruz. Çünkü çok kırsal bir yerdeyiz. Ekiplerimizde kaçak yapıları tespit için çok yeterli değil. Ormanları içerisine yapılan yapılar çok oluyor."

  Silivri de kaçak yapılar tek tek yıkılıyor #6

  Silivri de kaçak yapılar tek tek yıkılıyor #7

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir