Euro
10.3856
0.08%
Dolar
8.8808
0.12%
Altın
496.26
0.39%
Borsa
1.384
0%
Bitcoin
372.098
-1.55%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  Yurt dışına açılmayı hedefleyen TOKİ 93 ülkeyle görüştü

  Yurt dışı müteahhitlik işlerinde çatı kuruluş olmayı hedefleyen TOKİ, tecrübelerini paylaşmak amacıyla 93 ülkeden heyetlerle görüştü.
  • 18.01.2016 - 11:38
  Yurt dışına açılmayı hedefleyen TOKİ 93 ülkeyle görüştü

  pakistan

  TOKİ Başkanı Ergün Turan, İngiltere, ABD ve birçok gelişmiş ülkede uygulanan bir çatı model geliştirdiklerini söyledi. Öncü kuruluş olarak TOKİ'nin ülkedeki müteahhitlik sektörünü bir şemsiye altında toplayacağını belirten Turan, "Biz işi alacağız, ülkemizdeki firmalarla paylaşacağız. Bunu sektördeki kuruluşlarla da görüşüyoruz. Onlar da çok istiyor. Sistem için yasal düzenleme gerekiyor. Hazırlıklarımızı tamamlayıp Başbakanımıza ileteceğiz" ifadelerini kullandı.

  Yurt dışı müteahhitlik sektörünün, bugünkü noktaya kendi çabalarıyla geldiğini vurgulayan Turan, bundan sonrasında kamunun da bir şemsiye olarak işin içine girmesi gerektiğini belirtti. Turan, "Kredibilitesi olan, uzman, tecrübeli yapımızla özel-kamu birlikteliğinde bir iş modeli hayata geçirmeliyiz" dedi.

  FARKLI ÜLKELERLE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ

  Turan, TOKİ'nin, tecrübelerini özel sektörün gücünü de yöneterek yurt dışına taşımak ve bunu Türkiye'ye katma değer olarak kazandırmak amacıyla görüşmeler gerçekleştirdiğini dile getirdi. TOKİ'nin yurt dışından ilgiyle izlendiğine işaret eden Turan, "Bölge ülkeleri başta olmak üzere 93 ülkeyle görüşmemiz oldu. Afganistan, İran, Afrika, Pakistan, Kazakistan ve Suudi Arabistan gibi ülkelerden bu alanda yetkili heyetlerle bilgi ve tecrübemizi paylaşıyoruz. İmzalanan protokoller ve mutabakatlarla, yeni açılımlar sunma konusunda adımlar atıyoruz" diye konuştu.

  PAKİSTAN'A DANIŞMANLIK VERECEK

  Görüşme yaptıkları ülkelerden Pakistan ile Türkiye'nin dost ve kardeş ülke olduğunu belirten Turan, "Pakistan Pencap Hükümeti'nin talebi üzerine, önümüzdeki 2 yılda Pencap'ta düşük ve orta gelir grubundaki ailelere yönelik gerçekleştirilmesi planlanan toplam 50 bin konutun üretimi konusunda, TOKİ tarafından teknik danışmanlık sağlanması hususunda mutabakat metni imzaladık" bilgisini verdi.

  ARABİSTAN'DAN 2 MİLYONLUK KONUT TEKLİFİ

  Suudi Arabistan ile görüşmelerine de değinen Turan, şunları kaydetti:

  "Suudi Arabistan'ın da konutla ilgili yeni bir hamlesi var. Bu konuda Suudi Arabistan yetkilileriyle, Türkiye ve orada bazı görüşmelerimiz oldu. Gelecek dönemde yaklaşık 2 milyon konut hedefleri var. Bu çapta iş yapabilecek tecrübe ve birikim de dünyada çok fazla ülkede yok. Bu konuda görüşmelerimiz devam ediyor."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir