Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

100 yılda erkek güzellik standartlarındaki değişim

Brightside, 20’nci yüzyılın başından bugüne erkeklerin görünümlerindeki değişimleri sıraladı. Güzellik standartları sadece kadınlar için değil erkekler için de yıllar içinde değişiyor.

1/21

Vücut geliştirme sporcusu Eugen Sandow’un performansları, 60’lı yıllardaki Beatles konserleri kadar popülerdi. Hatta Arnold Schwarzenegger’de bu ünlü sporcunun heykelciklerinin olduğu biliniyor.

2/21

Birinci Dünya Savaşı, gidon bıyık modasını getirdi. Böyle bir stil yakışıklı ve erkeksi kabul edildi.

3/21

1920’LER: ARKAYA YAPIŞTIRILMIŞ SAÇLAR VE BAYGIN BAKIŞLAR Bu dönemde herkes sinema ve sessiz sinema yıldızı Rudolph Valentino ile aklını kaybetmiş gibiydi. Tüm erkekler onun gibi saçlarını ortadan ayırıp özenle yapıştırıyor ve bu sayede otomatikman yakışıklı bir görünüme kavuşuyordu.

4/21

1930’LAR: SEKSİ BIYIKLAR Erkek güzelliğine dair imaj, iyi bir postürle atletik vücut, geniş omuzlar, dar kalçalar ve güçlü kaslarda ibaretti. Ünlü Clark Gable bıyıkları modası bu dönemde zirve yaptı.

5/21

1940’LAR: MİLİTER MASKÜLENLİK İkinci Dünya Savaşı döneminde erkeklerde iyi görünüm erkeksi, ‘kitabına göre’ giyinmiş, temiz tıraşlı olmaya bağlıydı.

6/21

1950’LER: AÇIK SEKSAPEL 1950’ler rock’n roll stili ve Elvis Presley ile birlikte anılıyor. Onun gibi uzun boylu, yakışıklı ve iyi dans eden erkeklerin dönemiydi. En popüler saç stili alına bukle düşürmeyi gerektiriyordu.

7/21

İSYAKNAR RUH Marlon Brando'nun “Kanlı Hücum” filminden sonra dönemin erkekleri onların motosiklete

8/21

Bu dönemde erkek güzelliğinin sembolü Alain Delon’du. Bronzlaşmış teni, atletik vücudu ve mavi gözleriyle, mükemmel erkek olarak kabul edildi.

9/21

KENDİNİ İFADE ETME ÖZGÜRLÜĞÜ Hippilerin ve psikedelik rock’ın döneminde The Doors’un solisti Jim Morrison, kendine has karizması ve derin sözleriyle popülerdi.

10/21

1970’LER: VÜCUT GELİŞTİRME ÇAĞI Arnold Schwarzenegger vücudunun popüler olduğu dönemde kadınlar ona hayran oldu, erkekler kıskandı, onun gibi olmak isteyenler spor salonlarına koştu.

11/21

1980’LER: ATLETİK GÜZELLİK “Sahil Güvenlik”teki pürüzsüz bronzluk, atletik yapı ve belirgin kaslar, bu dönemde de yine erkeklerin spor denemelerine ilham verdi.

12/21

1990’LAR: GRUNGE MÜZİK DALGASI 90’lar, ne giydiğini umursamayan, grunge rock çağıydı. Nirvana’nın yıldızı Kurt Cobain’in özensiz kıyafetleri, onu yakışıklı ve binlerce hayrana sahip olmaktan mahrum bırakmadı.

13/21

2000’LER: METROSEKSÜEL MİLENYUM Metroseksüelliğin popüler olduğu bu dönemin en önemli temsilcilerinden biri eski İngilia futbolcu David Beckham’dı.

14/21

Mükemmel karın kasları, gösterişli saç stili ve pahalı kıyafetleriyle alfa erkeği niteliğini taşıyordu.

15/21

2010’LAR: ÖZENSİZ HİPSTER’LAR Dünyanı hipster fırtınası sardı. Özensizlik, sakal, vintage giysiler, ince ya da atletik vücut, kareli ya da çizgili kıyafetler, gözlük ve dövmeler hipster özellikleri olarak öne çıktı. Bu akımın en iyi temsilcilerinden biri Ryan Gosling oldu.

16/21

GÜNÜMÜZ Sakal ve uzun saç yeniden popülerlik kazandı.

17/21

Bu yeni moda akımına “lümberseksüel”lik adı verildi.

18/21

Sakal ve uzun saç erkeklerin en popüler olanı ise ünlü oyuncu Brat Pitt

19/21

Sakal ve uzun saç erkeklerin en popüler olanı ise ünlü oyuncu Brat Pitt

20/21

Sakal ve uzun saç erkeklerin en popüler olanı ise ünlü oyuncu Brat Pitt

21/21