Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

1980'li yılların güzel mankeni: Merve İldeniz

Türkiye'nin 1980'li yıllarında en güzel kadınlarından biriydi Merve İldeniz.

1/20

Işık Lisesi gibi Türkiye'nin en iyi eğitim veren kurumlarından birini bitirdi.

2/20

Sonra da Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'ne girdi. Genç bir insanın hayal edebileceği her şeye sahipti...

3/20

Türkiye'de mankenliğin henüz yeni yeni meslek olarak kabullenildiği bir dönemde podyumların gözdelerinden biri haline geldi.

4/20

Dizilerde ve filmlerde oynadı. Başarısız bir evlilik yaptı. Yine mesleğini sürdürdü. Sonra dönemin en gözde fotoğrafçılarından biriyle evlendi. Bir kızı oldu ve sonra hayatının kararını verdi.

5/20

Daha doğrusu en büyük hayalini gerçekleştirdi. Mesleğinin doruğundayken her şeyi geride bırakıp tası tarağı topladı ve İstanbul'u terk etti.

6/20

İşte "kirlendiğimi hissetmiştim" diyerek ardına bile bakmadan doğup büyüdüğü İstanbul'u da mesleğini de onun getirdiği kazancı da elinin tersiyle iten bir dönemin ünlü mankeni Merve İldeniz'in öyküsü...

7/20

Kelimenin tam anlamıyla İstanbul'un göbeğinde yani Şişli'de büyümüştü İldeniz. Tam bir şehir çocuğuydu. Daha sonra adımını attığı parlak dünya da ona bir çok insanın hayal bile edemeyeceği olanakları sunuyordu. Ama ona göre "hayat neşeli bir maceraydı"...

8/20

Tıpkı Peter Pan romanı gibi. İçinde hep sakladığı o büyümeyen çocuk da onun yol göstericisiydi.

9/20

Ve kendi deyimiyle hep hayallerinin peşinden gitmeyi tercih etti. Dışarıdan gelen tüm eleştirilere kulaklarını tıkayarak.

10/20

Üniversite yıllarında mankenlik yapmaya başladı Merve İldeniz. O dönemi de şöyle anlatıyordu: "İyi para kazanıyordum. İyi bir okul harçlığı çıkarıyordum. O zamanlar 80'li yıllardaydık.

11/20

Sonra 90'lar geldi ve yine en çok kazanan mankenlerden biriydim." Çok çalışmak ama buna karşılık çok kazanmak bana özgürlük sağlıyordu. Mesela ben akşam Ankara'da bir defileye çıkıp sabah da Paris'e gidebiliyordum. Tüm bunlar bana bir doyum getirdi."

12/20

İldeniz, tam 16 yıl boyunca mankenlik yaptı. Bu sürenin sonunda da yaptığı işten ve yaşadığı hayattan artık istediği doyumu alamamaya başladı. Sonra hayallerine doğru bir adım daha attı ve birikimiyle Antalya'da bir arsa satın aldı. Elbette İldeniz'in hayalini tam olarak gerçekleştirmesi biraz daha zamanını aldı.

13/20

Bu arada asıl mesleği doktorluk olan bir dönem mankenlik ve fotoğrafçılık da yapan Serdar Önal ile tanıştı İldeniz. İkili kısa sürede birbirlerine aşık oldu ve yolları nikah masasına kadar uzandı.

14/20

İldeniz'in eşi ondan 5 yıl süre istedi bu hayalin gerçekleşmesi için. Sonunda, bu sürenin bitiminde ikili Merve İldeniz'in en büyük hayalini gerçekleştirmek için yola çıktı. Bu arada kızı Leyla da dünyaya geldi.

15/20

Ama o bile İldeniz ve eşini yolundan döndüremedi. İstanbul'dan kaçış sebebini ise şöyle anlatıyordu İldeniz: "İstanbul beni her zaman boğuyordu. Kirlendiğimi hissetmeye başlamıştım. Her şey bir oyundu. Bu oyunu daha fazla oynamak istemedim."

16/20

"Şehirde güçlü görünmek için maskeyle dolaşıyorsun. Burada, giyinip kuşansan da gösterecek kimse yok. Sahip oldukların bile fazla gelmeye başlıyor.

17/20

Eşyan azaldıkça kendin üretmeye başlıyorsun." 1998 yılından beri Bodrum'da yaşıyor İldeniz.

18/20

Bunun kendisini nasıl değişirdiğini de şöyle anlatmıştı bir röportajında:"Beni ilk defa çiçek açmış bir ağacı maalesef 21 yaşımda görebilmiştim ve saatlerce seyretmiştim. O yüzden de hep doğal bir ortam özlemi çekmiştim."

19/20

Yaşadığı mutluluğun izlerini gülümseyen yüzünde taşıyarak Bodrum'da doğanın kollarındaki yaşamını sürdürüyor.

20/20