Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

28 Şubat'ın aktörleri şimdi ne yapıyor

Planlayıcıları tarafından ‘Bin yıl sürecek’ denilen Türkiye’nin dördüncü, ancak ilk ‘postmodern’ darbesinin üzerinden tam 14 yıl geçti.

1/13

28 Şubat darbesinin aktörleri bugün artık ya uyuşturucu imal etmeden, ya da ve Balyoz gibi karanlık örgütlenmelerden dolayı sanık, şüpheli ve tutuklu olarak adalet karşısında hesap veriyor

2/13

Darbenin mağdurları ve tanıkları 28 Şubat’ın bir daha yaşanmaması için neler yapılmasını anlatırken, aktörleri ise büyük bir sessizlik içinde.

3/13

Peki 28 Şubat'ın aktörleri şimdilerde ne yapıyorlar?..

4/13

Çevik Bir: Dönemin Genelkurmay 2. Başkanı, ‘Batı Çalışma Grubu’nun planlayıcısı ve ‘demokrasiye yapılan balans ayarı’nın kahramanı. Postmodern darbe sonrası, cumhurbaşkanlığına çıkmak istedi ancak başarılı olamadı. soruşturması kapsamında savcılara ifade verdi.

5/13

Fadime Şahin: Dönemin Aczmendi tarikatı lideri Gündüz’ün mağdur ettiği ‘genç kız’ daha sonra başını açtı. Şahin’in son olarak, “Tanık Koruma Programı” kapsamında estetik ameliyat olduğu, A.Y ismiyle yeni bir kimlik numarası aldı.

6/13

Ali Kalkancı: Dönemin ‘Sahte şeyhi’. Siyasete zemin hazırlayan irtica tehdinin ‘tarikat liderleri’nden. Kalkancı geçtiğimiz yıl İstanbul polisinin ortaya çıkardığı büyük bir uyuturucu fabrikasının sahibi olduğu gerekçesiyle tutuklandı. Şu anda cezaevinde.

7/13

Kalkancı’nın ismi sanıklarından Zekeriya Öztürk’ün iş ortağı olarak da geçiyordu. Öztürk’ün, iddianameye de giren bir telefon konuşmasında Kalkancı için “bizim hoca” ifadesini kullandığı ortaya çıkmıştı.

8/13

Mesut Yılmaz: Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk ve tek “Sanık Başbakanı” oldu, Yüce Divan’da yargılandı. Yılmaz şimdi, Bağımsız Milletvekili.

9/13

Süleyman Demirel: ‘Başkomutan’ olarak darbeyi önlediğini söyledi, döneminde Refah-yol hükümeti düştü. İkinci kez köşke çıkma formülü “5+5? kabul görmedi. Şimdi, Güniz Sokak’taki evinde dinleniyor.

10/13

Müslüm Gündüz: Aczmendi tarikatının lideri olarak, irticacı örgüt kurarak cumhuriyeti yıkmak iddiasıyla 15 arkadaşıyla birlikte yargılandı, 5 yıl hapis cezası aldı ve 2000’de şartlı tahliye edildi. Türkiye aleyhine ‘Adil yargılama yapılmadı’ iddiasıyla açtığı üçüncü davayı da kazandı.

11/13

Kemal Gürüz: YÖK Başkanı olarak, MGK kararlarının üniversitelerde uygulanmasını sağladı. Başörtüsü yasağının mimarı Gürüz de soruşturması sanığı. Gürüz, 7 Ocak 2009 tarihinde Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınmıştır Ergenekon soruşturmasının tutuksuz sanığıdır.

12/13

Vural Savaş: Dönemin başsavcısı. İki partinin kapatılması ve postmodern darbenin hukuki altyapısını hazırlayan isimdi. Savaş, son olarak 'Sözcü' gazetesinden istifa etti.

13/13