Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

30 kuş türünün muhteşem görüntüsü

Birbirinden canlı renkleriyle muhteşem kuşları sizin için derledik...İşte en renkli ve en sevimli kuşlar...

1/62

Uzun Kuyruklu Dul Kuşu (Euplectes progne) Güney Afrika'da yaşarlar. Adlarını siyah renkli olmalarından ve uzun kuyruklarından alır.

2/62

Erkek Uzun Kuyruklu Dul Kuşu'nun kuyruğunun uzunluğu 40cm boyuna ulaşabiliyor. kuyruk uzunlukları 40 cm'ye kadar çıkabiliyor.

3/62

Bu da bütün vücudunun ortalama 2 katından fazla bir uzunluk demektir. Yaşadıkları bölgeler, nemli çayırlardır. Tohum ve eklembacaklı yiyerek beslenirler.

4/62

Şahane Çit Kuşu (Malurus splendens) Avustralya ve Yeni Güney Galler'e özgü çit kuşlarıdır. Çit kuşlarının bu türünde erkek olanlar çiftleşme esnasında tamamen mavi olur.

5/62

Diğer zamanlarda ise dişilere çok benzerler. Başları açık kahverengiden altlara doğru beyazlaşırken, kuyruk ve kanat kısımlarında yine mavi renk hakim kalır.

6/62

Ağırlıklı olarak genelde böcekle beslenirler. Bunun yanında tohum, çiçek ve meyve de yiyebilirler.

7/62

Kral Sinekkapan (Onychorhynchus) Yalnızca çiftleşme ayinleri sırasında ve diğer erkek kral sinekkapanlar rekabet ettikleri sırada açılan kraliyet tacı'na sahip olan 4 kral sinekkapan türü vardır.

8/62

İbikleri genellik olarak yelpaze gibi açılır.

9/62

Saksonya Kralı Cennet Kuşu (Pteridophora alberti) Bu kuş türü Batı Yeni Gine'de bulunmaktadır. Kuşu tanımlayan ilk kişi Adolf Bernard Meyer'dir.

10/62

Avrupa'ya ilk götürüldüğü zaman insanlar erkek olan Saksonya Kralı Cennet Kuşu'nun başındaki süsleyici tüylerin gerçek olmadığını düşünmüşler. Saksonya Kralı Cennet Kuşları çoğunlukla meyve ve eklembacaklı ile beslenirler.

11/62

Bu kuşlar, yerliler tarafından uzun tüyleri için, ayinlerde kullanılmak üzere avlanıyor. Bu duruma rağmen soylarının tükenme riski yoktur.

12/62

Muhteşem Quetzal (Pharomachrus mocinno) Birçok kişi bu küş türünün dünyanın en güzel kuş türü olduğunu düşünmektedir. Guatemala'nın ulusal kuş türü'dür, böyle kabul görmüştür.

13/62

Aynı zamanda Guatemala'nın para birimine de ismini vermiş, ama türün yerleşkesi aslında Meksika'nın güneyinden başlayıp Panama'nın batısına kadar uzanmaktadır. Quetzal'lar kertenkele, kurbağa ve avokadoyla beslenirler.

14/62

Ayrıca bu kuş türünün Mezoamerikan mitolojisinde önemli yeri var. Quetzal kelimesi, Mezoamerikan dillerinde kutsal, değerli, erekte anlamlarına gelmektedir.

15/62

Leylak Göğüslü Gökkuzgun (Coracias caudatus) Gökkuzgunların diğer türleri ve bu Leylak Göğüslü Gökkuzgun türü, adlarını -İngilizce'de, roller- etkileyici olan çiftleşme uçuşlarından almaktadır.

16/62

Belli bir yükseklikten aşağıya gittikçe hızlanan bir dalış yaparlar. Dönerek gerçekleştirilen bu inişine kaba çığlıkları da eşlik eder. Sahra Çölü'nün altında, Afrika ve Arap Yarımadası'nın güney kısmında yaşamlarını sürdürürler.

17/62

Genel olarak akrep, kertenkele, salyangoz ve küçük kuşlarla beslenirler. Bunun yanında kemirgenleri de yerler. Kenya ve Botswana'da ulusal kuş türü ilan edilmiştir.

18/62

Pala Bıyıklı Kuş (Inca Tern) Muhteşem görünümlü bıyıklı olan bu deniz kuşlarının yuvaları, Şili ve Peru sahillerindeki kayalık oyuklarda bulunmaktadır.

19/62

Bu kuş türü küçük balıkları yiyerek beslenirler. Çıkardıkları ses kedi miyavlamasına benzer.

20/62

Kıvrık İbikli Arakari (Pteroglossus beauharnaesii) Kıvrık İbikli Arakari tukan ailesinin bir üyesidir. Adını hediye paketleri üzerinde olan kurdelelere benzeyen, kıvrık tüylerden almaktadır.

21/62

Yaşam alanları amazon nehrinin yakınlarıdır. Meyve yiyerek beslenirler.

22/62

D'Arnaud'un Barbeti (Trachyphonus darnaudii) Bu kuş türü Sahra altı Afrika'da bulunur. Bulunduğu bölgede yaşayan 42 barbet türünden biridir.

23/62

Adlarını gagalarının etrafındaki diken diken ve kalın tüylerinden almaktadırlar.

24/62

Kızıl Boyunlu Tangara (Tangara cyanocephala) Yaşadıkları bölge Güney Amerika'nın doğusundaki tropik ormanlarıdır.

25/62

Tangaralarda, kafasının rengiyle boyunlarındaki lekeye göre 3 alt türü bulunmaktadır.

26/62

Wilson'ın Cennet Kuşu (Cicinnurus respublica) Bu da farklı bir çılgın cennet kuşlarından biridir. Kuyruğunda bulunan kıvrık tüylerden tanınırlar.

27/62

Erkek Wilson'ın Cennet Kuşlarının kafasında hemen farkedilebilen turkuvaz taç, tüye benzesede bir çeşit deridir.

28/62

Guyanalı Kaya Horozu (Rupicola rupicola) Yaşam alanları Güney Amerika'nın yağmur ormanlarıdır. Bu kuşun yarım daireye benzer ibiği bulunmaktadır ve bu ibiği birbirine yaslanan iki sıra tüy oluşturmaktadır.

29/62

Diğer kuşların zıttına, ibik her zaman açık drurmaktadır. Bu kuş türü, 65 farklı türde meyvenin dışında küçük böcek, kertenkele ve kurbağa da yediği bilinmektedir.

30/62

Eflatun Taçlı Sinekkapan (Malurus coronatus) Avustralya'nın kuzey kısmında yaşamaktadırlar. Bu sert bakışlı sinekkapanın söylediği şarkı, düşük frekansı açısından türdeşlerinden daha farklıdır. Ayrıca sesi de çok çıkmaktadır.

31/62

Livingstone'un Turakosu (Tauraco livingstonii) Yaşam alanları Afrika'nın güneydoğusudur. Turakolar, muz yiyen (musophagidae) ailesinden geliyor.

32/62

Fakat her ne kadar muz yiyen ailesinden gelseler de çok nadir olarak muz yemektedirler.

33/62

Benekli Kotinga (Cotinga cayana) Amazon'un yağmur ormanlarında yaşayan bu kotingalar, bir yırtıcı tarafından tehdit edilmedikleri takdirde genelde sessizlerdir.

34/62

Güzel tüyleri nedeniyle yerliler tarafından avlanan bu kuş türü, dünyanın her yerinden ornitologları kendine çekerek yerel ekonomiye de katkıda bulunuyormuş.

35/62

Çıplak Boyunlu Çan Kuşu (Procnias nudicollis) Çıplak Boyunlu Çan Kuşu Güney Amerika'nın Atlantik Ormanı'nda yaşarlar.

36/62

Bu kuş türü en yüksek sesli öten kuş türlerinden biridir.

37/62

Malabar Benekli Boynuzgaga (Anthracoceros coronatus) Boynuzgaga ailesinin alt türü olan omnivordur.

38/62

Hindistan'da bulunan yerliler tarafından Malabar Benekli Boynuzgaga'nın kafatasının asılmasını bereketli olacağına inanırlar.

39/62

Kızıl Enseli Trogon (Harpactes kasumba) Malezya, Endonezya, ve Tayland'da bulurlar. Kızıl Enseli Trogon türünün doğal yaşam alanının kaybından dolayı tehdit altındadır.

40/62

Turkuvaz Alınlı Motmot (Eumomota superciliosa) Motmotların yaşadıkları bölge Orta Amerika'dan güneydoğu Meksika'ya ve Kosta Rika'ya kadar uzanmaktadır. Böcek ve küçük türde sürüngenlerle beslenirler.

41/62

Tüyleri kuyruklarına gevşekçe bağlıdır. Gelişimlerini tamamladıktan sonra kolayca düşmektedir.

42/62

Malezyalı Çizgili Pitta (Hydrornis irena) Bu alt kuş türü, yaşam alanı Tayland olan üç çizgili pittadan biridir.

43/62

Ak Boyunlu Balıkçıl (Halcyon smyrnensis) Ülkemizde de bulunan bu kuş türünün yaşam alanı, Bulgaristan'dan Batı Asya'ya ve Filipinler'e kadar uzanmaktadır.

44/62

Küçük sürüngen, yengeç, amfibik ve kuşları yiyerek beslenirler. Üreme dönemlerinde bina üstlerinde bulunan yuvalarından yüksek sesle ötmesiyle tanınmaktadırlar.

45/62

Eflatun Su Tavuğu (Porphyrio martinicus) Bu kuş türü tıpkı bir ördek gibi yüzmektedir. Uzun parmakları nedeniyle suyun üstünde yüzen bitkilere basarlar ve rahatlıkla yürüyebilirler.

46/62

Hayatlarını sürdürdükleri bölgeler, ABD'nin güneydoğu eyaletleri, Karayipler, Orta Amerika ve Güney Amerika'nın kuzeyidir.

47/62

Muhteşem Astrapya (Astrapia splendidissima) 41 cennet kuşu türünden biridir. Omnivor olan bu tür, sadece Yeni Gine'de bulunan dağlarda yaşamaktadır.

48/62

Kea (Nestor notabilis) Kea türü Yeni Zelanda'nın güney adasında yaşar. Dünyada Alpler'e özgü olan tek papağan türüdür. Omnivor olan türün, 1907 yılında bir koyunu öldürdüğü dahi belgelenmiş.

49/62

Ayrıca gelişmiş zekâsı ve meraklı doğasıyla ünlüdür. Turistler "dağların soytarısı" adını vermiştir.

50/62

Kea'lar, önceden evcil hayvan olarak beslenmiştir. Fakat evde kapalı tutulduklarında saldırganlaşmışlardır ve bu yüzden evde beslemekten vazgeçilmiştir.

51/62

Kealar, sempatik tavırlarıyla turistleri çekmektedir. Bu yüzden zenofobik yerlileri tarafından çoğu zaman öldürülmüştür.

52/62

Şapkalı Heron (Pilherodius pileatus) Bu tür Güney Amerika'ya özgüdür. Şapkalı heronlar parlak mavi ibikli, siyah tepeli, tamamı beyaz olan tek heronlardandır.

53/62

Oldukça sessiz bir kuş türüdür. Nehir, bataklık ve bol balıklı göllerin yakınlarında yaşamaktadırlar.

54/62

On İki Telli Cennet Kuşu (Seleucidis melanoleucus) Endonezya ve Yeni Gine'ye özgü bir türdür. Bu kuş türünün erkekleri, çiftleşme dönemlerinde yaptıkları danslarla ünlüdür.

55/62

Dişisini baştan çıkarabilmek adına 12 telini dişiye sürerler.

56/62

Boynuzlu Güneş Taşı (Heliactin bilophus) Boynuzlu Güneş Taşı kuş türünün yaşam alanı Güney Amerika'dır. Bu sinekkuşu türünün yalnızca erkeklerinde yanardöner boynuzlar bulunur.

57/62

Kızıl Sakallı Arı Yiyen (Nyctyornis amictus) Doğal yaşam alanları güneydoğu Asya'dır. Bu kuş türü arıları ve diğer küçük böcekleri yerdeyken değil, havadayken kapıp yerler.

58/62

Havadayken yakaladıkları arıları sert bir yüzeye defalarca çarparlar, bu sayede avdladıkları arının iğnesini çıkarmış olurlar.

59/62

Gergedan Hornbill (Burung Enggang) Ormanlık Bölgelerde Yaşarlar. Boyları 120 -130 Cm. Dir. Dişi Ve Erkek Aynı Görünümdedir. Gagaları Üzerinde Çift Boynuzları Vardır.

60/62

İbibik (Upupa Epops) İbibik Kuşu'nun diğer bir adı Çavuş Kuşu'dur. Gökkuzgunumsular takımının ibibikgiller familyasında yer alan bir kuş türüdür.

61/62

Uzunluğu 28 cm'dir. Bazı Türkiye Türkçesi ağızlarında baltalı olarak da geçer

62/62