Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

80'lerin kült dizi ve çizgi filmleri

Altın Kızlar Yönetmenliğini Terry Hughes'in yaptığı 1985 yılı televizyon dizisinde, emekliliği gelen ve sonrasında Miami'ye yerleşerek aynı evi paylaşan 4 kadının hikayesi anlatılıyor.

1/56

Heidi İsviçre'li yazar Johanna Spyri'nin Heidi kitabının tamamının Heidi adı altında uyarlandığı çocuk çizgi filmi. Çizgi filmin Türkçe uyarlaması Türkiye'de ilk kez TRT'de yayınlandı. Çizgi filmde annesi ölen Heidi'yi teyzesi Alplerde yaşayan dedesinin yanına götürür. Küçük kız burada birçok serüven yaşar.

2/56

Dallas 1978-1991 yılları arasında yayımlanan haftalık pembe dizi tarihinin uzun soluklu dizilerinden birisi. Ayrıca dünyanın en çok izlenen televizyon programı olarak Guiness Rekorlar kitabına da geçmiştir.

3/56

Dallas 1978-1991 yılları arasında yayımlanan haftalık pembe dizi tarihinin uzun soluklu dizilerinden birisi. Ayrıca dünyanın en çok izlenen televizyon programı olarak Guiness Rekorlar kitabına da geçmiştir.

4/56

He-Man 1983 ile 1985 yılları arasında çekilen çizgi filmde He-Man ve arkadaşları, Eternia'yı ve Şato'sunun sırlarını İskeletor'un kötü emellerinden korumaya çalışır.

5/56

Mavi Ay Eski model Maddie Hayes ile esprili dedektif David Addison'un maceralarını anlatan dizi ABC televizyonundan sonra Türkiye'de TRT1'de yayınlanmaya başladı.

6/56

Cosby Ailesi Amerikalı komedyen Bill Cosby'nin başrolünde oynadığı ve Doktor Cliff Huxtable ile ailesinin maceralarını anlatan dizi.

7/56

Kara Şimşek Türkiye dahil dünyanın birçok ülkesinde de yayınlanarak popüler olmuş dizide kendi kendine hareket edebilebilen ve konuşabilen akıllı otomobil KITT ile sahibi Michael Knight'ın başından geçen olaylar işleniyor.

8/56

Alf Tipik bir aile babası olan Willie Tanner'ın huzur dolu yaşamı, Melmac gezegeninden gelen uzaylı bir yaratığın, garajının çatısına düşmesiyle altüst olur. Evin çocuklarının ALF (Alien Life Form) adını verdiği bu yaratık, Tanner ailesiyle birlikte yaşamaya başlar.

9/56

Webster Emekli futbol oyuncusu olan George Papadolis ve karısı Katherine'in hayatı George'un eski takım arkadaşının yetim oğlu Webster'in taşınmasıyla bozulur.

10/56

Lassie Dünyanın en meşhur köpeği haline gelen Lassie, Collie cinsi bir köpekle sahibi olan küçük bir çocuğun dostluğunu anlatıyordu.

11/56

Zenginler de Ağlar Mirasçısı olduğu çiftlik üvey annesi tarafından elinden alınan Mariana Villareal, parasız bir şekilde başkente gider. Sığındığı kilisenin rahibi genç kızı bakması için zengin Salvatiera ailesine emanet eder. Evin çapkın oğlu Luis Alberto, kendisi ile yakınlaşmaya çalışır fakat babası buna izin vermez. İlerideki bölümlerde ise birbirlerine aşık olacaklardır.

12/56

Köle İsaura Brezilya dizilerinin patlama yapmasına neden olan Köle İsaura'da; 1835 yılında Brezilya, Rio de Janerio'daki bir çiftlikte Kumandan Almedia'nın ve çiftlik yöneticisi Miguel'in kölesi olarak dünyaya gelen bir kölenin acı dolu hayatını anlatıyordu.

13/56

A Takımı 1983-1987 yılları arasında televizyonda gösterilen TV dizisidir. Dönemin en çok izlenen aksiyon dizilerinden biri olmuştur.

14/56

Charles İş Başında 80'li yılların en iyi gençlik dizilerinden biri "Charles İş Başında", üç çocuğa dadılık yapan 19 yaşındaki kolej öğrencisi Charles'ın serüvenlerine odaklanıyor.

15/56

Hayat Ağacı En popüler pembe dizilerden biri olan Hayat Ağacı, Whitemore malikanesinde yaşanan entrika dolu olayları konu ediyordu.

16/56

Bizim Ev Amerikan aile sitkomu tarzındaki dizi, San Fransisco'da üç kızıyla yaşayan dul Bob Saget ile karısının kardeşi John Stamos ile arkadaşı Dave Coulier'in aynı evde geçirdikleri yaşamı anlatmaktadır.

17/56

Yalan Rüzgârı İzleyicileri ekrana kitleyen bir pembe dizi daha... Zengin Amerikalı ailelerin aşk, entrika ve hırs dolu hayatları etrafında gelişen sürükleyici olayları anlatıyordu.

18/56

Hayalet Avcıları Dört çılgın bilim adamının maceralarını konu alan dizide tehlikeli hayaletler elektrik süpürgesi gibi bir cihazla hapsedilirdi.

19/56

Kalimero "Ama haksızlık bu öyle değil mi?" sözüyle hatırladığımız minik civciv Kalimero, kafasında yarım yumurta kabuğuyla dolaşırdı.

20/56

Taş Devri Adından da anlaşılabileceği gibi Taş Devri'nde geçen çizgi filmde Çakmaktaş ve Moloztaş ailelerin başından geçen serüvenler konu ediliyordu.

21/56

Şirinler Şirinler, Şirin Köyü'nde yaşayan bir grup mavi yaratığın aralarındaki ilişkiyi ve peşlerindeki kötülük simsarı hain Gargamel'in elinden kurtulmaya çalışırken yaşadıklarını anlatıyordu.

22/56

Tweety Şirin ve akıllı kuş Tweety ile onu yakalamak için her yolu deneyen Sylvester adlı kedinin maceralarını konu alıyordu.

23/56

Tweety Şirin ve akıllı kuş Tweety ile onu yakalamak için her yolu deneyen Sylvester adlı kedinin maceralarını konu alıyordu.

24/56

Pembe Panter Herkesin ıslıkla müziğini çaldığı Pembe Panter, sessiz sakin dolaşarak tüm olayları çözerdi. Peter Sellers'in oynadığı Pembe Panter filmleri serisinden sonra popülaritesi tavana vurmuştu.

25/56

Temel Reis Efsane denizci Temel Reis, genellikle sevgilisi Safinaz'ı elinden almaya çalışan ezeli rakibi Kabasakal'la mücadele ederdi. Çizgi filmdeki tüm kötü adamlarla savaşmak içinse tek bir silahı vardı: bir kutu ıspanak. Ispanağı yer yemez bir anda pazuları şişen Temel Reis'in kimse karşısında duramazd

26/56

Casper Arkadaş bulmak için dolaşan sevimli hayalet Casper, herkes ondan korktuğu için kimseye yaklaşamazdı. Ama her bölümün sonunda, yaptığı bir kahramanlık sayesinde, mutlaka herkesin sevgi ve hayranlığını kazanmayı başarırdı.

27/56

Tom ve Jerry En meşhur çizgi filmlerden biriydi. Cüretkâr fare Jerry ile onu yakalayıp yemek için elinden geleni yapan kedi Tom'un yaşadığı maceralar anlatılırdı. Maceraların sonunda ise kazanan mutlaka Jerry olurdu.

28/56

Clementine Fransızca jenerik şarkısıyla da unutulmazlar arasında giren bu çizgi filmde uçak kazası geçirip sakat kalan Clementine'in serüvenleri konu ediliyordu. Clementine, uçan küresiyle dolaşan Hemera adlı cadıyla tüm dünyayı gezerek maceradan maceraya koşuyordu.

29/56

Clementine Fransızca jenerik şarkısıyla da unutulmazlar arasında giren bu çizgi filmde uçak kazası geçirip sakat kalan Clementine'in serüvenleri konu ediliyordu. Clementine, uçan küresiyle dolaşan Hemera adlı cadıyla tüm dünyayı gezerek maceradan maceraya koşuyordu.

30/56

Nils ve Uçan Kaz Uçmayı öğrenmiş bir kaz ve parmak çocuk olan Nils'in beraber yaşadıkları maceraları konu alıyordu.

31/56

Ayı Yogi Bir grup arkadaşını yanına alıp garip bir gemi ile dolaşan, maceradan maceraya koşan şaşkın ayı "Ayı Yogi", başına bin türlü iş açar, panik içinde sağa sola koşuştururdu.

32/56

Ayı Yogi Bir grup arkadaşını yanına alıp garip bir gemi ile dolaşan, maceradan maceraya koşan şaşkın ayı "Ayı Yogi", başına bin türlü iş açar, panik içinde sağa sola koşuştururdu.

33/56

Şeker Kız Candy Bebekken yetimhaneye bırakılan Candy çok zengin bir aile tarafından evlatlık alınır. Candy'nin tek hayali aşık olduğu "tepedeki prens"i tekrar görebilmektir.

34/56

Transformers Kahramanları kötülüklerle savaşmak için robota dönüşen arabalar olan çizgi film, özellikle erkek çocuklar arasında efsaneleşmişti.

35/56

Ninja Kaplumbağalar Japon Sensei Splinter, dört kaplumbağası ile yeraltında saklanırken Shredder'ın mutasyon ışınlarına maruz kalınca kendisi fareye kaplumbağalar da birer savaşçıya dönüşüyorlardı. Rönesans sanatçılarının isimlerini taşıyan kaplumbağalar her bölümde Shredder'la savaşıyorlardı.

36/56

Miki Fare Dünyanın en meşhur faresi Miki Fare, Pluto isminde bir köpekle birlikte yaşardı. Sevgilisi ise kafasında kocaman kurdelesi olan Mini idi. Donald ve Gufi en iyi arkadaşlarıydı, beraber maceradan maceraya koşar, bin türlü kılığa girerlerdi.

37/56

Donald Amca Sinirli ve huysuz ördek Donald Amca'nın Deyzi isminde bir sevgilisi ve üç yaramaz yeğeni vardı. Donald'ın başı sürekli küçük yaratıklarla dertteydi.

38/56

Duffy Duck Bugs Bunny'nin arkadaşlarından biri olan bu ördek, sürekli başına bela alır, karşılığında da bol bol dayak yerdi. Özellikle Bugs Bunny buna etmediğini bırakmaz, kafasına örsle vurup gagasını ensesinden çıkartırdı.

39/56

Woody Woodpecker Kırmızı saçlı mavi bir ağaçkakandı. En acayip özelliği tuhaf kahkahasıydı

40/56

Tazmanya Canavarı Gerçek bir canavardı. Ne var ne yok yer, ortalığı silip süpürürdü.

41/56

Muhteşem İkili İşte bu diziden sonra kuzenler birbirine isimleriyle değil "kuzen" diye seslenmeye başlamıştı! Bu dizide Yunanistan'dan kalkarak Şikago'da yaşayan kuzeni Larry'nin yanına taşınan Balki'nin maceraları anlatılırdı.

42/56

Perihan Abla Türkiye'de dizi kültürünü başlatan 1988 yapımlı ve tüm seri boyunca TRT'de yayınlanmış Türk Tv tarihindeki öncü dizilerden birisidr. İki kardeşine bakmak zorunda olan Perihan Abla, onu deliler gibi Şakir ve onlarla aynı mahallede yaşayan farklı insanları anlatmaktadır. Dizi gösterildiği dönemde büyük ilgi görmüş ve Türk televizyon tarihindeki yerini almıştır.

43/56

Cesur ve Güzel Aşk, ihtiras ve entrika üzerine kurulu hikayesi ile milyonlarca izleyicide tiryakilik yarattı. Forrester ailesi ile çevresindekilerin ilişkilerinin anlatıldığı dizi; Amerika, Kanada , İtalya, Almanya ve Fransa dahil olmak üzere tam 79 ülkede yayınlandı.

44/56

Sahil Güvenlik Seksenler yavaş yavaş sona erip yerini doksanlara bıraktığında yayınlanmaya başlayan ilk dizilerden biriydi. Birbirinden güzel kızlar, inanılmaz bir heyecan ve dünyanın başka hiçbir yerinde görülemeyecek eşsiz bir manzara... Dizi, rüya gibi plajlarda yaşanan maceralara yer veriyordu.

45/56

Uzay Yolu İnsanların galakside diğer bilinçli canlılarla birleşerek Birleşik Gezegenler Federasyonu'nu kurdukları, hayali bir 3. Dünya Savaşı sonrası bir geleceği tasvir ediyordu. Dizide Kaptan Kirk'ün kumandasındaki Atılgan Yıldız Gemisi'nin mürettabatı ve onların "daha önce hiç kimsenin gitmediği yerlere cesurca gitmek" olan 5 yıllık görevinin hikâyeleri anlatılıyordu.

46/56

MacGyver Angus MacGyver bir taksi şoförü iken, taksisine aldığı Phoenix'in bir çalışanı tarafından keşfedilir. Phoenix çalışanı bir takibe uğrar ve MacGyver bu takipten ilginç yöntemlerini kullanarak kurtulur. Dizi, daha sonra Phoenix için gizli ajan olarak çalışmaya başlayan MacGyver'ın maceralarını anlatır. Silah kullanmayı sevmeyen MacGyver, fizik ve kimya bilgilerini kullanarak çevresinde bulduğu araç gereçlerden silah, bomba vs. yaparak düşmanlarının elinden kurtulacaktır.

47/56

Voltran Dizinin ana karakterleri 5 adet mekanik aslan robot ve bu robotları kumanda eden (pilot) 5 kahraman savaşçıdır. Her aslanın ayrı bir yeteneği vardır. Ancak bu 5 aslan bir tehlike anında bağımsız savaşabildikleri gibi bir araya gelerek dev bir robot olan Voltran'ı oluşturmaktadırlar.

48/56

Bizimkiler Türk televizyonculuk tarihinin en uzun süren dizilerinden birisi olan "Bizimkiler"; bir apartmanda oturan, yöneticisinden kapıcısına kadar 7 farklı ailenin gündelik yaşamını, birbirleriyle ilişkilerini ve eksen ailenin, iş ve akrabalık ilişkilerini konu ediyordu.

49/56

Kaynanalar Anadolu'dan İstanbul'a göç eden Nuri Kantar ve ailesinin büyükşehrin kurallarına ayak uydururken kendi geleneklerinden uzak kalmama çabasını anlatan bu efsane dizi, 30 yıl boyunca televizyon ekranlarında gösterilmişti.

50/56

Kaynanalar Anadolu'dan İstanbul'a göç eden Nuri Kantar ve ailesinin büyükşehrin kurallarına ayak uydururken kendi geleneklerinden uzak kalmama çabasını anlatan bu efsane dizi, 30 yıl boyunca televizyon ekranlarında gösterilmişti.

51/56

Susam Sokağı Bir mahalle ortamında geçen program, gerçek ve kukla karakterlerden oluşuyordu. Eğitici, öğretici ve eğlendirici öğeleriyle okul öncesi ve erken dönem okul çocukları için sevilen ve takip edilen bir program olmakla birlikte, o yıllarda bir kültür olmuş, aynı zamanda TRT klasikleri arasına girmiştir.

52/56

Şöhret New York'taki bir sanat okulunda öğrencilerin çalışmalarını ve günün birinde şöhret olabilmek için ter dökmelerini anlatırdı. Özellikle siyahi dansçı Leroy, utangaç Bruno, huzursuz Doris, dans öğretmeni Lidya, çellist Julie ve güzeller güzeli Koko unutulmayan karakterlerdi.

53/56

Muppet Show Muppet tabir edilen kuklalar ekseninde geliştirilmiş olan televizyon şovunun ana karakteri Kermit adlı bir kurbağaydı. Kermit gösteri süresince sahneyi idare eden, konukları rahat ettirmeye çalışan, gösteri sanatçıları arasındaki problemleri halletmeye çalışan hareketli bir karakter olarak sunuluyordu.

54/56

Tatlı Cadı Genç ve güzel cadı Samantha, evlenince cadılığı bırakacağına dair ölümlü kocası Darrin'a söz verir. Ancak tatlı cadımız, ailesinin yüzleştiği problemleri de sihirle çözmekten kendini alamaz. Samantha'nın evliliğini onaylamayan annesi Endora ise sürekli bu mutlu çifti ayırmanın peşindedir. Meraklı komşuları Stephens ailesinin evindeki sihirli olaylara yakından tanık oluyor ancak gördüklerini bir türlü ıspatlıyamıyordu.

55/56

Aşk Gemisi Aşk Gemisi, misafirlerini tropik denizlerde rüya gibi seyahatlere çıkartan sosyetik bir gezi gemisiydi. Beyazlar içindeki kaptan Stubing, süper doktor ve tüm ekip çok canayakındı, yolcuların her derdine deva olmaya çalışırlardı. Her bölümde yolcuların başına birşey gelir, bir polisiye olay, yarım kalmış aşk macerası, küskünlük vb problemler ortaya çıkar ve seyahat süresi içinde ekibimiz olayı çözerdi.

56/56