Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Avrupa'da koronavirüse karşı aşılama başladı

Avrupa ülkelerinde eş zamanlı koronavirüs aşı kampanyası bugün başladı.

1/10

Almanya, Macaristan, Slovakya'da uygulama kapsamında aşı dağıtımları için harekete geçildi.

2/10

İtalya, Çek Cumhuriyeti ve İspanya'da belirlenen aşı merkezlerinde ilk aşılar uygulandı.

3/10

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin her biri cumartesi günü Pfizer/BioNtech üretimi olan 10 bin dozun altında ilk sevkiyatı teslim aldı.

4/10

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, aşının ücretsiz ve isteğe bağlı olacağını kaydetti.

5/10

Çek Cumhuriyeti Başbakanı Andrej Babis, ülkede ilk koronavirüs aşısının yapıldığı isim olarak kayıtlara geçti. İtalya'da aşılama kapsamında sağlık görevlileri aşı olmaya başladı.

6/10

Macaristan İnsan Kaynakları Bakanı Miklos Kasler, "Bugün salgını kontrol altına almak için önemli bir adım attık." dedi. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yaptığı açıklamada, "Avrupa Aşılama Günlerimiz dokunaklı bir birlik anıdır." diye konuştu.

7/10

Bu arada Almanya'da bir pilot, radara yansıyan görüntülerde, uçakla ülkenin güneyinde şırıngayı resmeden bir rota izleyerek, koronavirüs aşısının ülkeye gelişini kutladı.

8/10

İki doz şeklinde uygulana Pfizer/BioNtech'in aşısı, 21 Aralık'ta Avrupa İlaç Kurumu (EMA) tarafından onaylanmıştı. Brüksel, Peşin Satın Alma Sözleşmesi kapsamında 300 milyon doza kadar aşıyı güvence altına aldı.

9/10

İlk 200 milyon dozun Eylül 2021'e kadar AB'ye teslim edilmesi öngörülürken, EMA'nın ayrıca 6 Ocak'ta Moderna aşısını onaylayıp onaylamayacağına karar vermesi bekleniyor.

10/10