Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Bakımı kolay olan sevimli evcil hayvanlar

Evlerinde sevimli dostlarla yaşamak isteyen birçok hayvansever bulunuyor. Kimi zaman insanların kendi istekleriyle kimi zaman da evlerin küçük bireylerinin istemleri ya da sorumluluk duygularının aşılanması nedeniyle hayvanlar evlerimize girer.

1/27

Kimi zaman insanların kendi istekleriyle kimi zaman da evlerin küçük bireylerinin istemleri ya da sorumluluk duygularının aşılanması nedeniyle hayvanlar evlerimize girer.

2/27

Evcil hayvanların sahiplenilmesinin ardından özenli bir bakım önem kazanırken, düzenli kontroller ve ilgi noktaları da belirlenmelidir. Bu yüzden bazı insanlar evcil hayvan alırken bakımlarının zorluk derecesine önem verir.

3/27

Evin içindeki yaşama katılacak olan evcil hayvanlara sağlayabileceğiniz imkanlar da oldukça önemlidir. Bu yüzden evcil hayvan almaya karar vermeden önce evin hareketliliğine uygun bir tercih yapmak gerekir.

4/27

Bakımı ve sahiplenmesi oldukça kolay olan hayvanlar arasında her zaman kedi, köpek, balık, su kaplumbağası, kuş, hamster, tavşan gibi evcil hayvanlar önerilir.

5/27

Köpekler: Evcil hayvanlar arasında en çok tercih edilen türdür. İnsanın en büyük dostu, yaşam arkadaşı olarak bilinen köpeklerin evde bakılması köpeğin cinsine göre değişmektedir.

6/27

Her köpek ev içinde beslenmeye uygun değildir. Yaşam alanı ev olmayan köpekleri evcil hayvan olarak sahiplenmek hayvana eziyet anlamına gelir.

7/27

Örneğin; çok sevimli görülen beagle cinsi köpekler fazla enerjik olmaları sebebi ile evde enerjilerini atamayacaklar ve sahiplerinden yoğun ilgi bekleyeceklerdir. Bu köpekler ancak bahçeli ev sahipleri için uygun olabilir.

8/27

Bunun yanında ev ortamında beslemeye en uygun köpekler arasında bulldog cinsi bulunmaktadır. Kısa tüyleri ve sakin yapısı evde beslemek için gayet uygundur.

9/27

Bulldog cinsi köpeklerin tek problemi horlamaları olabilir. Bunun yanında evde beslemek için maltese, boston Terrier, pug, pomeranya köpeği, chihuahua, shih tzu, pekinez, dachshund, minyatür schnauzer ve minyatür poodle cinsi köpekler tercih edilebilir.

10/27

Kediler: Köpekler gibi çok sevilen ve evlerde sıkça karşılaştığımız hayvanlar arasında yer alır.

11/27

Köpeklerin aksine kedilere tuvalet eğitimi vermek gerekmez. Tuvaleti için kedi kumu kullanarak ihtiyacını gidermesini kolayca sağlayabilirsiniz.

12/27

Bunun için kristal kumun kullanılması kötü kokuların oluşmasını da engellemektedir.

13/27

Kedilerin de british shorthair, american shorthair, brazilian, ankara kedisi, fars kedisi, siyam kedisi gibi farklı özellikte ve farklı görünümde türleri bulunmaktadır.

14/27

Balıklar: Ev içerisinde beslenmesi en zahmetsiz hayvanlardır. Balığın boyutuna ve sayısına bağlı olarak bir fanus ya da küçük bir akvaryumda yaşayabilirler.

15/27

Gün içerisinde genellikle sabah ve akşam saatleri olmak üzere iki defa yem vererek ve belirli aralıklarla sularını değiştirerek yaşamlarını sürdürmelerini sağlayabilirsiniz. Evde beslenen balıklar arasında en çok japon balıkları bulunmaktadır.

16/27

Bunun yanında akvaryum içerisinde lepistes, çöpçü balığı, ay kılıç ve teleskop balığı gibi balıklar da beslenebilir.

17/27

Kuşlar: Evcil kuşlar da bakımı en kolay hayvanlar arasındadır. Evde beslenen kuşlar için gerekli olan eşyaların başında kafes gelmektedir.

18/27

Kafes içerisine yerleştirilen su ve yem kutucukları ile örneğin bir muhabbet kuşunun ihtiyaçları karşılanmış olur.

19/27

Elbette yine de onun da bir canlı olduğunu unutmayıp ara sıra kafesi dışına çıkartılması ve kafesinin ve kendisinin temizlenmesi gerekir.

20/27

Muhabbet kuşu dışında evlerde beslenen kuş türleri arasında papağanlar ve kanaryalar bulunmaktadır.

21/27

Hamster: Fare sınıfının bir üyesi olan hamsterların da evde bakılması kolaydır. Her gün yenilenen yemleri ve suları ile ihtiyaçları karşılanmış olur. Ancak yem ve suyun yanında kafes temizliği de yapılmalıdır.

22/27

Kafeslerinin kolayca temizlenebilmesi için kafesin zeminine bir kağıt yerleştirilebilir. Hamsterlar gündüzleri sakin, geceleri ise hareketlidirler. Yaşam süreleri iki ya da üç yıl ile sınırlı olan hamsterların ısırmaması için ilgi gösterilmesi tavsiye edilmektedir.

23/27

Kaplumbağalar: Kaplumbağalar tıpkı balıklar gibidir. Bakımları için gün içerisinde bir ya da iki defa yem verilmesi ve belirli aralıklarla sularının değiştirilmesi gerekir.

24/27

Kaplumbağanın temizliği ise kabuğunun diş fırçası yardımı ile temizlenmesi ile yapılabilir. Çok uzun ömürlü olan kaplumbağaların büyümeleri göz önünde bulundurularak uygun akvaryumlarda bakılması gerekir.

25/27

Tavşanlar: Tavşanların beslenmesi için en başta tahmin edilebileceği gibi havuç ve bunun yanında ekmek artığı, marul, maydanoz ve kereviz dalları gibi besin maddeleri gerekmektedir.

26/27

Tavşanlar için büyüklüklerinin dört katı civarı uzunluğunda, üç katı civarı yüksekliğinde kafesler yapılmalıdır. Aynı zamanda kafeslerinin onların yaşam alanı olduğu unutulmamalı ve temizliğine dikkat edilmelidir.

27/27