Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Birbirinden güzel 10 ördek türü

Kuşlar aleminden en evcil tür olana ördeklerin en güzellerini sizin için derledik...

1/23

Kuşlar aleminde genelde erkekler dişilerden çok daha renkli ve gösterişli olur. Ördekler dünyadaki evcil kuşların en popülerlerinden biridir.

2/23

Dünya çapında milyonlarca ördek etinden ve yumurtasından faydalanılmak üzere beslenmektedir.

3/23

Ördekler çoğunlukla suda yaşar, kuğu ve kazlardan küçüktürler, hem tatlı suda hem tuzlu suda yaşayabilirler. İşte en güzel 10 ördek türü...

4/23

1.Çin Ördeği (Aix galericulata) Bu ördek türü dünyadaki en parlak renkli ve güzel kuşlardan biridir.

5/23

Tüneyici bir kuş olan Çin ördeği orta büyüklüktedir ve Kuzey Amerika ördeği ile yakından akrabadır. Doğuda evlilik ve sadakatin sembolü olarak nitelendirilir.

6/23

2.Macar Ördeği (Netta rufina) Muhteşem bir dalıcı olan bu büyük, güzel ördek Macar ördeğidir. Üreme alanları Avrupa ve Asya'nın alçak bölgelerindeki bataklıklar ve göllerdir.

7/23

Yetişkin erkeğin yuvarlak turuncu bir kafası, kırmızı gagası ve siyah göğsü vardır. Ayrıca yanları beyaz, sırtı açık kahverengi ve kuyruğu siyahtır.

8/23

3.Orman Ördeği Güzel görünümlü, orta büyüklükteki bu tüneyici kuş orman ördeği, yahur Carolina ördeği olarak bilinmektedir.

9/23

Yetişkin erkeğin ayırt edici özellikte yanardöner tüyleri ve kırmızı gözleri vardır. Erkek ve dişi orman ördeklerinin kafaları tepelidir. Yüzdüklerinde kafaları ileri ve geri sallanır, bu özellikleri de kolaylıkla fark edilmelerini sağlar.

10/23

4.Yaban Ördeği Bu su kuşu, ördekler arasında en çok bilinenlerden ve tanınanlardan biridir. Yaban ördeği Kuzey Amerika'nın alttropikal kuşağa gelen bölgesinde, Avrupa, Asya ve Avustralya'da yaşamaktadır.

11/23

Yaban ördeği, Yeni Zelanda'daki en sık rastlanan ördek türüdür.

12/23

5.Formoza Çamurcunu (Anas formosa) Bu fevkalade görünümlü su kuşu formoza çamurcunu olarak bilinmektedir. Bu tür Sibirya'nın doğusundaki ormanlık alanlarda çiftleşmektedirler.

13/23

Göç eden bu öredekler kış mevsimini Japonya'da, Vietnam'da, Güney Kore'de, kuzey ve doğu Çin'de geçirmektedir. Moleküler ve davranışsal bilgiler, bu türün yaşayan diğer ördeklerle akrabalığı olmadığını göstermektedir.

14/23

6.Büyük Çamurcun (Anas falcata) Çiftleşme mevsimini Asya'nın doğusunda geçiren güzel görünümlü büyük çamurcun Rusya, Çin, Moğolistan'ın iç kesimleri ve Japonya'da yaşamaktadır.

15/23

Çiftleşme zamanı dışında toplu halde büyük süreler oluşturarak yaşamlarını sürdürürler.

16/23

7.Cennet Ördeği (Tadorna variegata) Bu kaza benzeyen büyük kuş türü cennet ördeği olarak bilinmektedir. Yeni Zelanda asıllı ördek çok değerli bir av kuşu olarak anılır. Hem dişi, hem de erkek göz alıcı derecede renkli tüylere sahiptir.

17/23

Cennet ördekleri çiftler halinde yaşaralar, otlar ve yosunlar arasında zaman geçirirler, özellikle tüy dökme mevsiminde mahsulleri yağmalarlar.

18/23

8.Kara Gözlü Pufla (Polysticta stelleri) Ördek yavruları genellikle sarı renklidirler ve büyüdükçe renkleri beyaza döner. Kara gözlü pufla ise büyüdüğünde de sarı kalan birkaç ördek türünden biridir.

19/23

Bu canlı Sibirya ve Alaska'nın doğu kıyılarında yaşamaktadır. 6 ila 10 yumurta yumurtlayan kara gözlü pufla, yuvasını denize yakın yerlerdeki tundra üzerine yapar.

20/23

9.Kızıl Sırtlı Ördek (Callonetta leucophrys) Kızıl sırtlı ördek, suna ile yakından akraba olan bir ördek türüdür. Güney Amerika'nın ormanlarında yaşayan küçük ördek aynı zamanda Avustralya orman öredeği ile de akrabadır.

21/23

10.Telkuyruk (Clangula hyemalis) Orta büyüklükteki telkuyruk, listedeki diğer ördeklere göre çok daha parlak renkli olmasa da, en güzel ve en eşsizlerinden olduğu kesin.

22/23

Telkuyruğun en ayırt edici yanı, adından da anlaşılabileceği gibi, sıradışı kuyruğudur.

23/23