Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Çağın en gizemli ülkesi: Kuzey Kore

Fotoğraf: Eric Lafforgue

Kuzey Kore, içinde bulunduğumuz yüzyılın en gizemli ülkelerinden biri. Nükleer tehditlerin adresi olan Pyongyang ise, dünyanın en bilinmez yerlerinin başında geliyor. İnsanların merak ettiği bu yer, aslında normal yaşantımızla hemen hemen aynı, sadece biraz farkla...

1/15

1948 yılında kurulan Kuzey Kore, totaliter bir rejim ile yönetiliyor. Askeri bir geleneği bulunan ülkede her şey tek tip.

2/15

Askeri sistem halen ülkede varlığını ve etkisini kuvvetli bir şekilde sürdürüyor. Örneğin başkent Pyongyang sokaklarında gezerken karşınıza bir askeri geçiş töreninin çıkması, oldukça muhtemel bir durum.

3/15

Askeri kültürün getirdiği bir diğer unsur ise, tek tip ve disiplin kavramları. Özellikle kıyafet konusunda kendisini çokça gösteren tek tiplilik, kadın erkek ayırt etmeksizin herkesi aynı kefeye koyuyor.

4/15

Ülkede yer alan kadın askerler, hemen hemen her gün internette karşımıza çıkıyor. Burada kadınlar yalnızca meslek olarak askerlik yapmıyor; kadına da erkeğe de askerlik zorunlu bir hizmet olarak tutuluyor.

5/15

Eğitim sistemi de tıpkı kılık kıyafet yönetmeliği gibi tekdüze. Küçük yaşlarda başlanan eğitimde çocuklara verilen en temel ders, kültür, örf ve adetlerin tanıtılması oluyor.

6/15

Kültür, örf ve adetler bu ülke için en değerli şeyler. Özellikle atalarına büyük saygı duyan Kuzey Koreliler için kurucu lider Kim song ıl ve mevcut liderin babası olan Kim Jong Il, büyük önem arz ediyor.

7/15

Liderlerini adeta ataları, babaları gibi gören halk, liderlerinin fotoğrafları ile hatıra fotoğrafı çektiriyor, gördükleri her yerde saygı duruşunda bulunuyorlar.

8/15

Resmi törenler de Kuzey Kore için vazgeçilmez. Hemen hemen her gün bir şey için toplanan, bir araya gelerek kutlama, tören gerçekleştiren Kuzey Korelilerin özellikle toplanım alanları Pyongyang'da bulunan hükümet binasının önündeki meydan. Kutlamalar buralarda gerçekleştiriliyor, halk bayramlarını coşkuyla kutluyor.

9/15

Kutlamaların bir diğer adresi de başkentte bulunan stadyum. Burada büyük bir ahenk ve birliktelik ile kutlanan bayramlarda yine her şeyden önce disiplin ve uyum öne çıkıyor.

10/15

Kuzey Kore, tıpkı yanı başındaki diğer Asya ülkeleri gibi pirinç deposu. Ülkede en temel üretim maddelerinden olan pirinç, ihracatın olmaması sebebiyle iç piyasada değerlendiriliyor. Zaten ülkede yer alan büyük iş sektörlerinden biri tarım, diğeri ise sanayi sektörü. Bu iki grupta çalışmayanlar ise hizmet sektöründe istihdam ediliyor.

11/15

Pyongyang'da bir de uluslararası havalimanı bulunuyor. Ancak kendi kendini abluka altına alan Kuzey Kore'de yurt dışı uçuş neredeyse hiç olmayacak kadar az olduğu için uçak iniş kalkışları da pek gerçekleşmiyor.

12/15

Kuzey Kore denilince akla gelen en önemli figürlerden biri de manga şeklinde yapılan propaganda afişleri. Hemen hemen ülkenin her yerinde, görünen her yerde asılan bu afişler, komünizmden ülkeye kalan en değerli miraslardan.

13/15

Bu mesajlardan elbette en çok verilmek isteneni de düşmanlara yönelik olanları. Özellikle ABD'ye yönelik sert mesajların yer aldığı afişler, meydanlardaki yerini alıyor.

14/15

Fransız fotoğrafçı Eric Lafforgue, dış dünyaya kapalı olan Kuzey Kore'deki gündelik yaşamı gözler önüne serdi. Lafforgue, sosyal medya üzerinden yasak ülkenin fotoğraflarını paylaştı. Dünya üzerinde Kuzey Kore'deki gündelik yaşamı fotoğraflayan birkaç kişiden biri olan Lafforgue'nin çektiği fotoğraflar, binlerce kişi tarafından beğenildi. İşte Lafforgue'nin objektifinden gizemli ülkenin gündelik yaşamı...

15/15