Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

CHP'den kurultaya özel albüm

CHP, 35. Olağan Kurultay'a özel "Fotoğraflarla Cumhuriyet Halk Partisi Kurultayları" albümü hazırladı.

1/10

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, talimatıyla hazırlanan ve çoğunluğu kamuoyuna ydaha önce yansımamış özgün fotoğraflardan oluşan albüm için yazdığı önsözde şu değerlendirmelerde bulundu:"Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 'Benim iki büyük eserim vardır; biri Türkiye Cumhuriyeti, diğeri Cumhuriyet Halk Partisi'dir' der.

2/10

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bu veciz ifadesi, 'Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır' inancıyla başlattığı Kurtuluş Savaşı'nı zafere ulaştırmasının; 'Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindirö diyerek demokratik, laik ve çağdaş hukuk kurallarıyla temeli atılmış Cumhuriyetimizi yurttaşlarımıza emanet edişinin özeti gibidir.

3/10

Çünkü Kurtuluş Savaşı sürecinde eşsiz bir rol oynayan Sivas Kongresi ile Kongre kararıyla oluşturulan Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti, CHP'nin tarihsel temelini oluşturur. Bu nedenledir ki Sivas Kongresi, CHP'nin ilk kurultayı olarak kabul edilir.

4/10

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu ve çok partili hayata geçişimiz, CHP'nin gerçekleştirdiği iki öncü devrim olarak, Cumhuriyet tarihimizin en önemli kilometre taşlarıdır.

5/10

Bu tarihsel yolculuğumuzun günümüzdeki bayrak taşıyıcıları olarak bizler, Mustafa Kemal Atatürk'ün 'İki büyük eserim' sözleriyle övdüğü Cumhuriyetimizi ve partimiz CHP'yi, daha iyi kılmak için mücadele ediyoruz.

6/10

Gurur verici geçmişimiz, içinden geçtiğimiz bu karanlık dönemde yol göstericimizdir.

7/10

Ancak bu yol göstericiliğin vereceği katkı, Cumhuriyetimizin ve CHP'nin tarihsel geçmişini özümsememize de bağlıdır. Elinizde tuttuğunuz 'Fotoğraflarla Cumhuriyet Halk Partisi Kurultayları 1919- 2016' albümünü, geçmişimizi doğru bir biçimde anlamayı ve anlamlandırmayı amaçlayan bir çalışma olarak, hem siz değerli partililerimiz hem de vatandaşlarımızın beğenisine sunmuş olmanın mutluluğunu yaşıyorum.

8/10

Önemli bir çalışma olduğunu düşündüğüm bu albümün, kütüphanenizin en özel parçalarından biri olmasını umuyorum."

9/10

İlk 25 kopyası numaralanan ve 300 sayfadan oluşan albümde 383 görsel kullanılmış, kitabın kapağı olarak da CHP'nin 1935 Yılında toplanan 4. Büyük Kurultayı için TBMM bahçesinde oluşturulan 6 ok heykeli seçilmiş

10/10