Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Dalyan'da caretta carettaların denize yolculuğu

Dalyan'daki caretta carettaların uğrak plajı İztuzu'nda yumurtadan çıkan kaplumbağaların denize yolculuğu görüntülendi. Yaralı caretta carettaların ise tedavileri yapıldı.

1/19

Boyları 1-1,5 metreyi, ağırlıkları 150 kiloyu bulan caretta carettalar, kumsala çıkıp, arka ayaklarını kullanıp çeşitli çukurlar açıyorlar ve en uygun olduğunu hisettikleri çukura yumurtalarını bırakıp denize dönüyorlar.

2/19

Günü dolup da yumurtadan çıkan yavrular içgüdüleriyle ay ışığını pusula alıp denize yöneliyorlar. Ancak bu zorlu bir yolculuk. Kumsalı geçip denize ulaşmak, yavru carettaların minik adımları ile çok zaman alıyor.

3/19

Güneş doğup kumsal ısınmaya başlayıncaya kadar yolu katetmeleri gerek. Bunu başaramayanlar sıcağa yeniliyorlar veya kuşlara yem oluyorlar.

4/19

Tabii denizde de tehlike bitmiyor. Belli bir büyüklüğe ulaşıncaya kadar balıklara yem oluyorlar. Çok azı büyüyüp dev boyuta ulaşabiliyor.

5/19

Büyüyüp de yumurtlama dönemine ulaşanları, içgüdüleri tekrar dünyaya geldikleri bu sahile çekiyor. Yumurtadan çıktıkları sahile bu kez yumurtlamaya geliyorlar.

6/19

Yavruların yumurtadan çıkma zamanı gelince kumsalda ışık ya da ateş yakmak yasak, ışık yavruları yanıltıyor, denizi bulamıyorlar.

7/19

Yumurtlama zamanı, kumsalda dünyanın dört bir yanından gelen çevreciler kamp kuruyorlar. Yumurtalar koruma altına alınıyor. Yavruların sahile ulaşabilmesı için destek de olunuyor zaman zaman.

8/19

Türkiye caretta carettaların güvenli bir şekilde yumurtadan çıkıp doğaya karışması için birçok güvenlik önlemi alıyor.

9/19

Sahilde kalıcı hiçbir tesis yapılmasına izin verilmeyen, Muğla'daki dünyaca ünlü İztuzu Kumsalı bunlardan yalnızca biri...

10/19

Caretta carettalar her yıl nisan, mayıs aylarında Türkiye’yi ziyaret ediyor.

11/19

Geçtiğimiz yıl sadece İztuzu Kumsalı'na 18 bin 700 kaplumbağa geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ise her sene düzenli takiplerini yapıyor.

12/19

Ülkemizdeki en büyük caretta caretta popülasyonunu bünyesinde barındıran Belek bölgesindeki yuva sayısı ise 1997’de 400 civarındayken, 2014 itibariyle bu sayı 2000’lere yaklaştı.

13/19

Burada uzun yıllardır kesintisiz sürdürülen koruma çalışmalarına Belek Turizm Yatırımcıları Birliği (BETÜYAB) önemli katkılarda bulundu.

14/19

‘Caretta carettalar’ın genel yayılım alanları Atlas, Pasifik ve Hint Okyanusu’nun ılıman ve subtropikal sularındaki koyların kıyıya yakın olan kesimleri.

15/19

Kuzey Amerika’daki en büyük popülasyonu Kuzey Karolina’dan Florida kıyılarına kadar olan adalarda bulunuyor.

16/19

En büyük yuvalama alanlarıysa Umman’ın Masirah Adası. Akdeniz’de ise Yunanistan ve Türkiye sahilleri.

17/19

Türkiye’deki yumurtlama bölgeleri Ekincik, Dalyan, Dalaman, Fethiye, Patara, Kumluca, Belek, Çıralı, Kızılot, Demirtaş, Gazipaşa, Anamur ve Göksu Deltası sahilleri.

18/19

Belek kıyıları, Yunanistan’ın Zakintos Adası’nın ardından, Akdeniz’deki ikinci, Türkiye’nin ise en büyük yumurtlama alanı.

19/19