Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Dizilerdeki çekim hataları

Aşk-ı Memnu dizisinde güldüren hata Halit Ziya Uşaklıgil'in eserinden uyarlanan TV dizisi Aşk-ı Memnu'da yapılan çekim hatası izleyicilerin gözünden kaçmadı. Beren Saat'in canlandırdığı Bihter karakteri bir yandan oturmuş makyajını yapıyor bir yandan da İPhone markalı cep telefonuyla konuşuyor. Fakat telefonuna dikkat ettiğimizde ters tuttuğunu görüyoruz.

1/30

Aşk-ı Memnu'da seraya beyaz girdiler bronz çıktılar Geçtiğimiz sezona bahçedeki serada Behlül'le (Kıvanç Tatlıtuğ) Bihter'in (Beren Saat) ateşli öpüşme sahnesiyle veda eden Aşk-ı Memnu dizisi yeni yayın dönemine aynı sahneyle başladı. Ancak araya giren yaz tatili dizide güldüren bir hatanın oluşmasına neden oldu. Yaz boyunca Saat ve Tatlıtuğ güneyde tatil yapınca dizide 'devamlılık sorunu' yaşandı. Yeni sezonun ilk bölümünde seraya beyaz ten rengiyle giren iki oyuncunun devam bölümünde bronz olarak çıkması dikkatli izleyicinin gözünden kaçmadı.

2/30

Yaprak Dökümü dizisinin bir bölümünde şu hata göze çarptı: Zanlı hakkında tutuklama kararı çıkıyor. Ancak duruşma 3 ay sonrasına erteleniyor oysa bu süre en fazla bir ay.

3/30

Akasya Durağı dizisinin bir bölümünde, sızıntı petrolü izinsiz satan kişiler, "Şikayet var" diye gözaltına alınıyor. Sonra da "Şikayetten vazgeçildi" diye zanlı serbest bırakılıyor. Bu olay hırsızlık kapsamında olduğu için şikayetin geri çekilmesinin bir değeri yok.

4/30

Hanımın Çiftliği dizisinde şu hatalar çok konuşuldu: Önce, Strangers in the Night'ın 1966 yılında yazılıp, ünleneceğini yıllar öncesinden kestirdi ve 1950'lerde geçen dizinin düğün sahnesinde henüz yazılmamış olan bu şarkıyı çaldırdı. Sonra İsmail Hakkı Uzunçarşılı'nın 1972 yılında yazmaya başlayacağı Osmanlı Tarihi'ni, müthiş bir öngörüyle, yirmi yıl öncesinden basılmış, yazılmış olarak kütüphanesine dizdirdi.

5/30

Hanımın Çiftliği dizisindeki bir başka hata ise şuydu: Dizinin bir bölümünde Muzaffer Bey'le görüşmeye gelen traktör firması temsilcisi traktörlerinin motorunun 1600 cc hacminde ve 225 beygir gücünde olduğunu söylüyor. 1600 cc hacminde benzin motoru ile 225 beygir gücü elde etmek bugünün teknolojisi ile bile mümkün değildir. Mesela turbo sistemi ile çalışan son model ve motoru 1600 cc hacmindeki Opel Insignia otomobil 180 beygir gücündedir. Gene turbo sistemi ile çalışan son model ve motoru 1800 cc hacmindeki Mercedes 200 E otomobil 170 beygir gücündedir. Otomobillerin az benzin yakması ve çabuk hızlanması istendiğinden otomobil motorları düşük silindir hacmiyle yüksek güç üretecek şekilde yapılırlar. 2009 yılında son model ve en gelişmiş otomobiller bile 1600 cc motor hacmi ile 225 beygir gücü üretecek performansı yakalayamamışken 1950'li yıllarda bu performansı traktörlerin yakalaması ilginç bir hataydı. 1950'lerde Amerika'dan, İngiltere'den gelen ve büyük olay olan traktörlerin beygir gücü en fazla 25 ile 40 arasında olurmuş ki, bu da çok büyük bir heyecan yaratırmış.

6/30

Akasya Durağı Akasya Durağı dizisinde senaristler büyük bir hataya imza attılar. Bir bölümde, Sinan hastanede bir mafya babasına kan veriyor. Sinan'ın ve mafya babasının kan grubu AB RH (-) olarak belirtiliyor. Sonraki bölümde ise, yenilmez pehlivan Osman Ağa kaza yapıyor ve 0 RH (-) kana ihtiyaç duyuluyor. O sırada bu kan olayını duyan bir homoseksüel kendi kanının 0 RH (-) olduğunu söylüyor ve kan veriyor. Bu kan verme olayı nedeniyle Osman Ağa'da da homoseksüel davranışlar başlıyor. (Nasıl olduğu tıp tarihinde yok). Neyse Osman Ağayı bu durumdan kurtarmak için ve eski sert haline geri dönebilmesi için Sinan'ın kan verdiği mafya babasından Osman Ağaya kan veriliyor. Ve sonunda Osman Ağa eski maço haline geri dönüyor. İşte problem tam burada. Nasıl oluyor da bir önceki bölümde kan grubu AB RH (-) olan mafya babası, bir sonraki bölümde 0 RH (-) olan Osman Ağaya kan verebiliyor.

7/30

Kavak Yelleri dizisinde devamlılık hatası Kavak Yelleri dizisindeki devamlılık hatası dikkatlerden kaçmadı. "Kavak Yelleri"nde Leyla'nın, telefonu kapının önündeki Leman'a verene kadar bluzunu ve pantolonunu değiştirmiş olduğunu görüyoruz. Leyla'nın yaptığı, müthiş bir "illüzyon gösterisi" olsa gerek!

8/30

Küçük Kadınlar dizisinde güldüren hata Kanal D'den Star TV’ye transfer olan Küçük Kadınlar dizisindeki hata güldürdü. "Küçük Kadınlar"da kız sol eliyle yazı yazarken, tıpkı Arapça'da olduğu gibi sağdan sola yazıyor. Sonra kalem birden sağ eline geçiyor ve düzgün yazmaya başlıyor. Bu durum, televizyonculuk dilinde "ters bağlama" denilen bir montaj hatası

9/30

Kavak Yelleri dizisindeki mantık hataları Aynı bölümden iki sahne. Oyuncular İzmir/Urla'dan yola çıkıyorlar. Akşam olduğunda İstanbul'a varıyorlar. Ama arabanın jantları değişmiş oluyor. Büyük ihtimal 2 araba var. Biri İstanbul'da. Diğeri İzmir'de

10/30

Kavak Yelleri dizisinin bir bölümünde, MSN'de görüntülü konuşma yapılıyor. Ama daha bağlantı kurulmadığı halde görüşme çoktan başlamış.

11/30

Kavak Yelleri dizisinin bir bölümünde, çekimde yaşanabilecek en büyük hatalardan biri gerçekleşti. Kamera arabanın dikiz aynasından izleyiciye yansıyor.

12/30

Kavak Yelleri dizisindeki oyuncuların hepsi aynı sınıfta okuyor. Fakat ÖSS sonucunda biri sayısal bölümden tıpa, diğeri ise eşit ağırlıktan siyasal bilimlere giriyor. Senaryo hatası.

13/30

Kavak Yelleri dizisinin çekildiği okul İzmir/Urla'ya 10 kilometre uzaklıkta. Fakat oyuncular okula yürüyerek gidiyormuş gibi gösteriliyor izleyiciye.

14/30

Yaprak Dökümü dizisinde, Necla Leyla'yla Oğuz'u tanıştırırken benden bir yaş büyük olan ablam demişti. Necle üniversiteye gidiyor. Leyle ise halen dersanede ÖSS'ye hazırlanıyor. Bu durumda Leyla'nın iki kez üniversite sınavını kaybetmiş olması lazım ama dizide sadece bir kez kaybetmiş olarak konuşuldu. Annesi Hayriye Hanım, bir senesi boşuna gitti demişti. Yani Necla lise 2'deyken, Leyla'nın ÖSS'ye girip kaybetmiş olması, sonra ertesi sene ikisinin birlikte ÖSS'ye girmip, Necla'nın sınavı kazanmış, Leyla'nın ise yine kazanamamış olması gerekirdi.

15/30

Yaprak Dökümü'nde "İzmir'in Söke ilçesi" denildi Yaprak Dökümü dizisinde, Ferhunde'nin annesi ile ilgili Google'dan aratılan gazete arşivindeki haberde İzmir'in Söke ilçesi yazıyordu. Fakat Söke İzmir'in değil Aydın'ın bir ilçesi.

16/30

Bu da çekim hatası Yaprak Dökümü dizisinin bir bölümünde, Leyla ile Oğuz eve geliyorlar. Leyla Oğuz'a barışalım diyor, bir daha bu kadar üstüne gelmeyeceğim diyor, ardından da eşini öpüyor. Oğuz oradan kalkıp gidiyor, işte o an Leyla ile Oğuz'un oturdukları koltuğun karşısındaki koltukta oturan ve onları seyreden set görevlisi resmen görünüyor.

17/30

Yaprak Dökümü dizisinin bir bölümünde, ev halkı yemek yiyeceklerinde Necla yukarıya Leyla'ya gelmesi için seslendiğinde Hayriye Hanim, kızım bağırma öyle, baban hiç sevmez öyle şeyleri diyor. Sonra kendisi Ayşe'yi yemeğe çağırmak için aşağıdan Ayşeee diye bağırıyor.

18/30

Mevsimler karıştı Yaprak Dökümü dizisinin bir bölümünde, dizi başladığında her yer bembeyaz, karlar içinde. Hatta Leyla ile babası odada konuşurken, bahçedeki ağaç dalları dahil bembeyaz. Fakat Leyla dışarı çıkıyor, döndüğünde ne kar var ne yağmur.

19/30

Yaprak Dökümü dizisinin bir bölümünde, Fikret ve Tahsin'in evlilik yıldönümlerinin tarihinde hata yapıldı. 20 Haziran'da evlenen çiftin evlilik yıldönümleri 2 Haziran olarak söylendi. 20 Haziran'ın, 2 Haziran olarak söylenmesi izleyicilerin gözünden kaçmadı.

20/30

"Aşk-ı Memnu" dizisinin final sahnesindeki bir hata, dikkatli izleyicilerin gözünden kaçmadı! Televizyon eleştirmeni Yüksel Aytuğ, okuru Özlem Akkaya'nın tespitini köşesine taşıdı: "Aşk-ı Memnu" dizisinin finalinde Bihter'in mezar taşında doğum tarihi 1983 yazıyordu ama bundan bir kaç bölüm önce eve gelen trafik cezası makbuzunda doğum tarihinin 1979 olduğu görülüyordu."

21/30

Yaprak Dökümü dizisinde mantık hatası Yaprak Dökümü dizisinde, Meltem (Oğuz'un kız kardeşi) altın gününe Leyla'yla birlikte gidiyor. Ve Ferhunde ona "Ay Leyla ne şanslısın, senin sadece bir görümcen var, benim başımda ise 3 tane" dedi. Oysaki Ayşe'yi de sayarsak 4 görümce oluyor.

22/30

SÜPER BABA Alim'in bilgisayarı varken yazılarını neden daktiloda yazıyor? Evin küçük kızı Mine elektrik süpürgesiyle evi temizlerken telefon çalıyor ve o da süpürgeyi kapatıyor. Ancak süpürgenin sesi bir anda kesiliyor. Sesin azalarak kesilmesi lazım.

23/30

ÇİÇEK TAKSİ Dış çekimlerde Siena olan araçlar iç çekimlerde bir anda Şahin 'e dönüşüyor.

24/30

AYRILSAK DA BERABERİZ Evdeki tüm eşyalar hacze uğruyor ve ev bomboş kalıyor. Ancak 2 insan bağrışırken evde tek bir yankı bile yok.

25/30

ÇILGIN BEDİŞ Dede bir dergi okurken oğlu ise bir gazete okuyor. Ama dergi çevrilirken oluşan ses efekti, gazete efekti ile aynı.

26/30

KURT KAPANI Kenan Kalav, fabrikanın otoparkında karşısından gelen arabanın sağına doğru yürüyor ama araba durduğunda o arabanın sol tarafında.

27/30

İKİNCİ BAHAR Vakkas, oğlu Medet'in kafasını su dolu bir tencereye batırıyor. Ancak, kafası tencereye giren Medet değil, kafası traş edilmiş bir başkası.

28/30

TATLI KAÇIKLAR Rafet ile Saffet güya ölüyorlar ve gazeteden arkadaşı hoca kılığına girerek onlar için "Fatiha Suresi"ni okuyor ama yarım yamalak. Saffet'in karısı Serap'ın cep telefonu çalıyor ve o da cevaplıyor. Ancak telefonun zil melodisi Ericsson, telefon ise Nokia.

29/30

REYTİNG HAMDİ Yarmagül'ün kullandığı dolmuşla, onun kız kardeşine asılan Takoz Selo'nun dolmuşu aynı. İkisinin de plakası 34 TZA 45. Yarmagül "Ağırlığınca Altın" yarışmasına hazırlanırken kız kardeşi şıklı soruları "Meydan Larousse"dan soruyor. Yarmagül'ün kullandığı dolmuşun rengi dışarıdan sarı ama içeriden beyaz. Ayrıca Yarmagül, şoför koltuğunda değil, bir arkada oturuyor ve elinde direksiyona hiç benzemeyen birşey tutuyor.

30/30