Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Dünya basınında Ladin'in ölümü

Bin Ladin operasyonunun ayrıntıları ve ölümünün ardından yaşanacakların senaryoları dünya basınının bugün ortak paydası.

1/44

Dünya basınında gazetelerin manşetinde tek haber var; El Kaide lideri Usame bin Ladin'in öldürülmesi. İşte gazetelerin manşetleri:

2/44

Daily Telegraph: Karısının arkasında sinerek öldü.

3/44

Independent: Bir adamın savaşı.

4/44

Times: Adalet yerini buldu.

5/44

Guardian: ABD aradığı adamı buldu. Ama nasıl oldu da bin Ladin bu kadar uzun süre saklanabildi?

6/44

Financial Times: ABD bin Ladin'in ölümüyle coştu.

7/44

Usame Bin Ladin'in öldürülmesinin El Kaide'yi ve aşırı dinci terörü bitirip bitiremeyeceği tartışıladursun El Kaide liderinin ölümünün ardından Batı basını gurur ve rahatlama dolu başlıklar attı. İşte bugünün manşetleri... Chicago Sun-Times: Ölü

8/44

Bin Ladin öldü ABD 9/11'in planlayıcısının cesedini ele geçirdi.

9/44

Bin Ladin ölü Sonunda biz kazandık

10/44

Soysuzu yakaladık!

11/44

Cehennemde yan! 11 Eylül teröristi Usame Bin Ladin Pakistan'da öldürüldü.

12/44

Cehennemde çürü! Obama: ABD birliği Ladin'i silahlı çatışmada öldürdü.

13/44

Resmi: Bin Ladin ölü

14/44

11 Eylül'ün planlayıcısı Usame Bin Ladin Pakistan'daki bir ABD operasyonuyla öldürüldü. Onu ele geçirdik (Onu vurduk)

15/44

11 Eylül kasabı öldü Usame Bin Ladin'in cesedi ABD'nin elinde

16/44

Ölü Obama, ABD birliğinin 11 Eylül'ün lideri Usame Bin Ladin'in öldürüldüğünü söylüyor

17/44

Ölü ABD kuvvetleri Usame Bin Ladin'i takip edip öldürdü ve cesedine el koydu.

18/44

The Virginian Pilot Ölü. ABD 11 Eylül planlayıcısı, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'i öldürdü.

19/44

The Baltimore Sun Usame Bin Ladin ABD kuvvetlerinin Pakistan'daki baskını sırasında öldürüldü.

20/44

Daily Press Usame öldü Başkan sevinç çığlıkları arasında terörist başının öldürüldüğünü duyurdu.

21/44

The Wall Street Journal ABD kuvvetleri Usame Bin Ladin'i öldürdü

22/44

La Press Bin ladin öldü Adalet yerini buldu

23/44

The Plain Dealer Bin Ladin öldü ABD, El Kaide liderini Pakistan'daki silahlı çatışmada öldürdü.

24/44

The Daily Courier Usame Bin Ladin öldü ABD 11 Eylül'ün arkasındaki adamı vurdu.

25/44

The New York Times Obama, "Adalet yerini buldu" diyerek Bin Ladin'in Pakistan'daki ABD kuvvetleri tarafından öldürüldüğünü duyurdu.

26/44

The Washington Post 'Adalet yerini buldu' ABD kuvvetleri Usame Bin Ladin'i öldürdü

27/44

Gazetelerin haber ve yorumlar da, operasyonun ayrıntıları kadar olası sonuçları üzerine odaklanıyor.

28/44

Guardian, Obama yönetiminin Pakistan'dan, bin Ladin'in nasıl oluyor da askerlerle dolu bir bölgede bu kadar uzun süreyle saklanabildiğine ilişkin bir açıklama beklediğini yazdı. Gazete, Obama'nın ulusal güvenlik danışmanı John Brennan'ın ''bin Ladin'in saklandığı koşullara bakıldığında Pakistan içinden destek almadığını düşünmemek tahayyül edilemez'' sözlerine de yer veriyor haberinde.

29/44

El Kuds el Arabi gazetesinin genel yayın yönetmeni Abdülbari Atwan da bin Ladin'le mülakat yapmış olan gazetecilerden. Atwan, Guardian'da yayımlanan yazısında ''dileği gerçekleşti'' diye yazdı bin Ladin için.

30/44

1996'da görüştüğü bin Ladin'in en büyük arzusunun bir şehit olarak ölüp cennete gitmek olduğu sözlerini aktaran Atwan, ''İlk dileği gerçekleşmiş görünüyor, ikinci dileği konusunda ise karar Tanrı'nın'' dedi.

31/44

''Asıl olarak El Kaide bundan sonra ne yapacak'' sorununun yanıtını arayan Atwan, şu noktaların altını çizdi: ''El Kaide yapılanması öyle bir evrim geçirdi ki, bin Ladin'in ölümü örgütü derinden etkilemeyebilir. Bin Ladin ve yardımcısı Ayman el Zevahiri'nin başında olduğu piramidin yerini örgütle bağlantılı, başlarında birer emirin bulunduğu gruplardan oluşan bir ağ yapılanması aldı.''

32/44

''Görev ve yetkiler de büyük ölçüde aşağı kademelere doğru yayılmış durumda. Böylece herhangi bir liderin yakalanması ya da öldürülmesi durumunda gruba yönelik darbenin asgaride tutulması hedefleniyordu. İşin ilginç yanı, bu yapılanmanın faydaları Amerikan ordusu tarafından Afgan ve Arap mücahidlere Sovyet işgali sırasında öğretilmişti.''

33/44

Örgütün liderliğini üstlenmesi beklenen Zevahiri'nin bin Ladin'den daha militan olduğunu kaydeden Atwan, hayatlarının büyük bölümünü firarda ve cihad savaşçısı olarak geçiren aralarında Bin Ladin'in oğlu Saad'ın da bulunduğu, bazıları Batı'da yetişmiş yeni bir lider kadronun bulunduğunu belirterek, ''Bin Ladin sonrası El Kaide'nin daha radikal ve 'simgeleşen şehidin' bayrağı altında daha bütünleşmiş bir yapı olma tehlikesi var'' uyarısıyla sonlandırıyor Guardian'daki yazısını.

34/44

BİN LADİN DÜNYAYI YENİDEN DEĞİŞTİRDİ Times yazarı Ben Macintyre da, ''dünyayı yeniden değiştiren gün'' başlıklı analizinde, ''önce 11 Eylül saldırılarında binlerce kişiyi öldürerek, şimdi de ölümüyle hayatlarımızı değiştirdi bin Ladin'' dedi.

35/44

12 Eylül 2001'de Amerika Birleşik Devletleri'nin yaralı, öfkeli bir ülke olarak uyandığını anımsatan Times yazarı, ''sonunda da Afganistan ve Irak işgalleriyle, Amerika'nın güç gösterisi algılamalarının dünyada Amerikan karşıtlığı dalgasını tetiklediğini, bunun İslam dünyasında şiddet içerecek bir nitelik kazandığını'' anımsattı.

36/44

Macintyre, Amerika Birleşik Devletleri'nin bin Ladin'i yakalama ya da öldürme hedefini saplantı haline dönüştürdüğünü kaydederken, ''Şimdi aniden ortadan kaldırılmış olması kartların yeniden karılmasına neden oldu. Dünya bin Ladin'siz daha güvenli olacaktır ama kesinlikle daha basit olmayacaktır'' diyor.

37/44

ARAP İSYANLARI BİN LADİN'İ ANLAMSIZLAŞTIRDI Arap isyanlarına ilişkin kapsamlı bir analiz de Financial Times'ta dikkat çekti. Financial Times muhabiri Roula Khalaf haberinde ''10 yıl önce bin Ladin Arap dünyasında bir kahraman olarak görülüyordu'' diye yazdı.

38/44

Habere göre, El Kaide liderinin diktatörlere ve diktatörlerin hamisi Amerika'ya karşı şiddete dayalı mücadelesi özgürlüğe ulaşmak için tek yol olarak görülüyordu.

39/44

Ancak Arap dünyasını sarsan ve rejimlerin barışçı yollarla devrilebileceğini ortaya koyan eylemler boyunca ortada görünmedi bin Ladin ve yardımcıları.

40/44

''Bu isyanlarda genç Araplar kendi seslerini bulup, kendi kendilerinin kahramanları haline gelerek, kendi geleceklerini, jihad'dan tamamen farklı bir yolla daha barışçı, çoğulcu bir şekilde şekillendirme arayışına girmişlerdi. Küresel sorunlara değil, kendi ülkelerindeki meselelere sahip odaklanıyorlardı'' diyor Khalaf.

41/44

Haberde görüşlerine yer verilen, bölge uzmanı Emile Hokayem, ''Bin Ladin'i kahraman yapan öfkeydi. Ama insanlar başka yerde umutlarını görünce Arap toplumunda bir anda anlamsız bir varlık haline dönüştü'' diyor.

42/44

Financial Times muhabiri, Arap dünyasında bin Ladin'in yasını tutanların bulunduğu, intikam saldırısı riskinin de ihmal edilemez olduğu, Arap toplumundaki isyanların ve çatışmaların uzamasının El Kaide militanlarına kısa vadede kazanım sağlayabileceği ihtimallerine işaret ederken,

43/44

''Ama El Kaide ilham verici bir kavram olarak Arap isyanlarıyla yenilgiye uğratılmış, Obama yönetiminin Müslüman dünyayla uzlaşma arayışıyla da zayıflamıştır'' görüşünü dile getirdi.

44/44