Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Dünya şampiyonu olan Türk kadın sporcular

8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladığımız bugünde ülkemizi farklı spor dallarında başarıyla temsil etmiş kadın sporcularımızı sizler için listeledik...

1/15

Özge Bayrak - Badminton - Milli badmintoncumuz olan Özge Bayrak,Rusya'nın Kazan kentinde 2014'te yapılan Avrupa Badminton Şampiyonası'nda bronz madalya kazanmıştır. Başarılı sporcumuz 2016 Rio Olimpiyatları'nda da Türkiye'yi temsil etmiştir.

2/15

Serap Özçelik Arapoğlu - Karate - Milli karatecimiz olan Serap Özçelik Arapoğlu, Bakü'de düzenlenen ilk Avrupa Oyunları'nda, 50 kg'da birinci olmuş ve ülkemize altın madalya kazandırmıştır. Aynı zamanda Akdeniz Oyunları şampiyonluğu bulunuyor.

3/15

Ecem Anagöz - Okçuluk - Okçuluk dalında ülkemizi başarıyla temsil eden Ecem Anagöz, dünyada yılın sporcusu ödülüne layık görülmüştür. Ecem Anagöz, kadınlar klasik yayda 2018 yılının sporcusu seçildi ve 2018 Avrupa Şampiyonası'nda kadınlar klasik yay kategorisinde altın madalya elde etti.

4/15

Deniz Selin Ünlüdağ - Eskrim - Milli sporcumuz Deniz Selin Ünlüdağ, ülkemizi eskrim sporunda başarıyla temsil etmiş ve Rusya'nın Soçi kentinde 2018'de düzenlenen Yıldızlar ve Gençler Avrupa Eskrim Şampiyonası'nda yıldız kadınlar kılıç kategorisinde Avrupa şampiyonu olmuştur.

5/15

Zeliha Ağrıs - Tekvando - Milli sporcumuz Zeliha Ağrıs, henüz 19 yaşındayken Güney Kore'nin Muju kentinde düzenlenen 2017 Dünya Tekvando Şampiyonası'nda altın madalya kazanmıştır.

6/15

Kübra Dağlı - Tekvando - Milli tekvandocumuz Kübra Dağlı, Peru’nun başkenti Lima şehrinde düzenlenen 10. Tekwando Dünya Şampiyonası'nda Avrupa şampiyonu olmuştur. 2019 yılında Ankara'da düzenlenen Türkiye Tekvando Poomsae Şampiyonası'nda ise Türkiye şampiyonluğu elde etmiştir.

7/15

İrem Yaman - Tekvando - Milli tekvando sporcumuz olan İrem Yaman, ülkemizi tekvandoda başarıyla temsil etmiştir. 2015'te Rusya, 2019'da İngiltere'de düzenlenen Dünya Tekvando Şampiyonası'nda 62 kiloda altın madalya kazandı. İrem yaman, iki kez dünya şampiyonu elde ederek ülkemize büyük bir gurur yaşatmıştır.

8/15

Şahika Ercümen - Serbest dalış - Milli sporcumuz Şahika Ercümen, Antalya'nın Kaş ilçesinde düzenlenen serbest dalış Türkiye şampiyonası'nda 72 metreye ulaşarak kendine ait 70 metrelik Türkiye rekorunu kırdı ve birinciliği elde etti. Şahika Ercümen, serbest dalış 70 ve 60 metre sabit ağırlık branşlarında da 2011 yılında iki Dünya Rekor kırmıştır.

9/15

Busenaz Sürmeneli - Boks- Milli boksörümüz Busenaz, Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası'nda 69 kilo ile rakibine yenerek altın madalya kazanmış ve dünya şampiyonu olmuştur.

10/15

Yasemin Adar - Güreş - Milli sporcumuz Yasemin Adar, i 2013 Akdeniz Oyunları 2016'da Riga'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda ve 2017 Dünya Güreş Şampiyonası'nda, 75 kg kategorisinde de altın madalya kazanarak ülkemizi gururlandırmıştır.

11/15

Nur Tatar - Tekvando - Başarılı milli sporcumuz Nur Tatar, 2012 Londra Olimpiyatları’nda gümüş, 2016 Rio Olimpiyatları’nda ise bronz madalyayı ülkemize kazandırmıştır. 2015 yılında düzenlenen dünya şampiyonasında gümüş madalya kazanan Nur Tatar dünya şampiyonu olmuştur. Tekvando Grand Prix Finali'nde altın madalya kazanan ilk Türk tekvandocu unvanına sahiptir.

12/15

Sümeyye Boyacı - Yüzme - Ülkemizin başarılı sporcularından biri olan Sümeyye Boyacı, Brezilya'nın Sao Paulo kentinde gerçekleşen şampiyonada sırt üstü yarışlarda 45,92'lik derecesiyle dünya şampiyonu olmuştur. Sümeyye, 50 metre kelebek stilinde de 3. olarak bronz madalyanın sahibi oldu. Dublin’de düzenlenen Paralimpik Avrupa Şampiyonasında' 45.21’lik derecesiyle birinci olan Sümeyye, ülkemize büyük gurur yaşattı.

13/15

Nurcan Taylan - Halter - Milli haltercimiz Nurcan Taylan,2004 yılında Atina'daki Olimpiyatlar'da 48 kiloda dünya ve olimpiyat rekoru kırmış ve altın madalya kazanmıştır. 2010 Dünya Halter Şampiyonası'nda ise 48 kiloda yarışan Nurcan,121 kilo kaldırarak dünya rekoru kırdı ve altın madalyanın sahibi oldu.

14/15

İpek Soylu - Tenis - Ülkemizi teniste başarıyla temsil eden İpek Soylu , 2014’de Amerika'da oynanan Amerika Açık Tenis Turnuvası‘nda şampiyonluk elde etmiştir. "Türkiye'nin ilk grand slam şampiyonu tenisçisi" unvanını sahiptir.

15/15