Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Dünyadaki popüler sporlar

Dünya genelinde en çok taraftarı olan ve ses getiren spor dalının futbol olduğu herkes tarafından biliniyor. Popüler sporlar birçok ülkede takip edilirken bazı spor dalları ise sadece belli ülkelerde ilgi görüyor. İşte dünyanın en popüler sporları...

1/19

1. Futbol- Tahmini taraftar sayısı :4 Milyar

Dünyanın en sevilen popüler spor unvanını taşıyan futbol, 21. yüzyıl itibarıyla birçok ülkede 250 milyonu aşkın oyuncu tarafından oynanıyor. Futbolun diğer sporlarda olduğu gibi pahalı ekipmanların yanı sıra yalnızca bir topla oynanıyor olması, popülaritesini artırıyor.

2/19

2. Kriket- Tahmini taraftar sayısı: 2,5 Milyar

Kriket en çok İngiltere ardından Hindistan, Pakistan ve Avustralya'da rağbet görüyor. Dünyanın en popüler ikinci sporu olan bu spor, on birer kişiden oluşan iki takım arasında, sopa ve top yardımıyla oynanıyor.

3/19

3. Hokey- Tahmini taraftar sayısı: 2 Milyar

Hem buzda hem de sahada oynan hokey, dünyanın üçüncü popüler sporu. Çim hokeyi daha çok Avrupa, Afrika, Asya ve Avustralya'da oynanırken buz hokeyi ise Kanada, ABD ve Kuzey Avrupa'da popülerdir. Öte yandan pist üzerinde oynanan yol hokeyi ve havuz içerisinde sualtı hokeyi olmak üzere toplamda dört farklı türü vardır.

4/19

4. Tenis- Tahmini taraftar sayısı: 1 Milyar

Olimpik spor olan tenisin, toprak, çim, sert yüzey, halı saha ve sentetik olmak üzere beş ana kort türü bulunuyor. Kortların yüzünde kullanılan malzemeye bağlı olarak her topuz yüzeye sekmesindeki hızı farklıdır.

5/19

5. Voleybol- Taraftar sayısı: 900 Milyon

Her iki takımda 6 kişinin bulunduğu spor, çoğunlukla Kuzey Amerika ve Batı Avrupa olmak üzere Asya, Avustralya ve Güney Amerika'da 900 milyon izleyiciye sahiptir.

6/19

6. Masa Tenisi- Taraftar sayısı: 875 Milyon

Pinpon olarak da bilinen masa tenisi, iki veya dört oyuncunun birbirine topu karşılıklı olarak attığı ortasında ağ bulunan masanın üstünde oynanan bir spordur.

7/19

7. Basketbol- Taraftar sayısı: 825 Milyon

Beş kişilik iki takımdan oluşan spor, yerden yüksekliği Avrupa standartlarına göre 3,05 metre olan potaya topu geçirerek 4 periyotluk bir zaman dilimiyle oynanır.

8/19

8. Beyzbol- Taraftar sayısı: 500 Milyon

Amerikan kökenli, Amerika ve Uzak Doğu ülkelerinde popüler olan beyzbol, iki beyaz çizgi arasında sopayla bir topa vurmaya çalışan iki takımdan oluşur.

9/19

9. Ragbi- Taraftar sayısı: 475 Milyon

Türkiye'de ilgi duyulmayan bir spor olan ragbi, Amerikan futboluna benzetilir. Çok fazla mücadele gerektiren bir temas sporu olan ragbi, İngiltere'de ortaya çıktı ve şu an da en çok Birleşik Krallık'ta, Avustralya'da ve Yeni Zelanda gibi diğer İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerinde popülerdir.

10/19

10. Golf- Taraftar sayısı: 450 Milyon

Doğa içerisinde özel olarak yapılan sahada oynanan golf, 15. yüzyılda İskoçya'da ortaya çıktı. Özellikle Batı Avrupa, Doğu Asya ve Kuzey Amerika'da popüler olan spor, Türkiye'de de belli kesimler tarafından ilgi görmektedir.

11/19

Dünyanın en popüler sporu olarak listenin birinci sırasında yer alan futbol, Türkiye'de de yoğun ilgi görüyor.

12/19

Özellikle şampiyonlar ligi ve UEFA'da ülkemizi temsil eden birçok futbol kulübünün bulunduğu Türkiye, futbol konusunda başarılı ülkeler arasında yer almaktadır.

13/19

Süper Lig'de mücadele eden takımlar arasında en eski kulüpler başlıca Beşiktaş JK, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor olarak sıralanmaktadır.

14/19

Türkiye'de futbol takımlarının taraftar yüzdeleri ise şu şekilde: Galatasaray: %32,50

15/19

Fenerbahçe: %30,4

16/19

Beşiktaş: %16,7

17/19

Trabzonspor: %5

18/19

Bursaspor: %2,4

19/19