Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Dünyanın en fakir devlet başkanı: Jose Mujica

Dışarıdan bakıldığında bir baba ya da sıradan bir çiftçiyi andırıyor. Mujica, tüm dünyada küresel ekonominin en fakir devlet başkanı olarak biliniyor. Alçak gönüllü yaşam tarzıyla dikkat çeken Mujica, sadece kendi insanlarını önemsiyor.

1/10

GELİRİNİN YÜZDE 90'INI BAĞIŞ YAPIYOR Politikacı olarak yüksek bir maaş almak istemeyen Uruguay Devlet Başkanı, ayda 12 bin dolar kazanıyor. Ancak gelirinin yüzde 90'ını fakir insanların hayatlarıyla ilgilenen hayır kuruluşları ve küçük işletmelere dağıtıyor.

2/10

ESKİ GERİLLA MUJİCA, HALKINI YÖNETİYOR Mujica, alışılmışın dışında giyim tarzıyla da dikkat çekiyor. Mujica, rahat tavırları ve alçak gönüllü halleriyle her zaman ilgi topluyor. Genç yaşlarında ülke halkı için gerilla olan Mujica, iki kere hapse girdi ve altı kere hapisten kaçma teşebbüsünde bulundu. Hepsinde de vuruldu.

3/10

87 MODEL VOSVOS'U VE İKİ KORUMASI VAR Mujica, bir devlet başkanı olarak oldukça mütevazı bir araba kullanıyor. 1987 model Volkswagen Bettle. Mujica'nın yaşadığı yeri koruyan sadece iki görevli var. İnsanlardan farklı olmadığını göstermek için fazla sayıda korumayla dolaşmıyor.

4/10

ÜLKESİNDE UYUŞTURUCU SERBEST Mujica'nın radikal icraatlarından biri de, uyuşturucu kartellerinin belini kırmak için geçen yıl marihuanayı serbest bırakmasıydı.

5/10

6/10

7/10

8/10

9/10