Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Dünyanın en ilginç 15 mimari yapısı

Nefes kesen manzaraları ve dış görüntüleri ile dikkatleri üzerine toplayan mimari yapıtlar her zaman, herkesin ilgisini çekmiştir.

1/41

Bu tarz farklı, alışılanın aksine "anormal" olan yapıların her birinin ayrı bir hikayesi vardır. Bu gibi farklı, ilgi çekici ve ilginç olan mimari yapıları bu liste altında derledim.

2/41

1.Dans Eden Ev (Çek Cumhuriyeti) Çekya'nın (Çek Cumhuriyeti) Prag şehrinde, Vlatava Nehri kıyısında yer alan binanın yapımı 4 yıl sürdü. Milunic ve Gehry tarafından inşa edilen bu binanın tarzı, sanat ve mimarlık çevreleri tarafından "yeni barok" olarak nitelendiriliyor.

3/41

Mimarlar, Dancing House'u şehrin kültür merkezi yapmayı planladılar ve bu bina zaman içerisinde Prag'ın sembollerinden biri haline geldi.

4/41

2.Wonderworks (Pigeon Forge, ABD) Şiddetli bir fırtınaya maruz kalan bir evin, başka bir ev üzerine tepe taklak düşmesini andıran bu mimari yapıt, Pigeon Forge'de bulunmaktadır.

5/41

Turistlerin oldukça ilgisini çeken bu binaya giriş ücretsiz. Bu binanın girişinde yalnızca büyük bir salon var ve yerde olması gereken herşey tavanda. Yani binanın dış görünümü gibi içi de tepe taklak; lambalar, tablolar, merdivenler vs.

6/41

Bu ilginç mimari yapı, eski sihirbaz malzemelerinin sergilendiği küçük bir müze olarak kullanılıyor ve aynı zamanda sihirbaz gösterilerinin de bilet satış yeri.

7/41

3.Kansas Halk Kütüphanesi (Missouri, ABD) Teknolojinin ilerlemesiyle kütüphanelere ilgi azalmış durumdadır. Kitaplara olan ilgiyi arttırmak için ABD'nin Kansas şehrinde insanların dikkatini çekecek bir kütüphane inşa edilmiş.

8/41

Dış cephesi, rafa dizilmiş kitaplar görünümünde tasarlanan kütüphanenin yapımı 2004 yılında tamamlandı.

9/41

Kansas Halk Kütüphanesi aynı zamanda resim ve kitap sergileri gibi çeşitli eğitici ve eğlenceli sosyal aktiviteler sunmakta.

10/41

Bu sayede insanların kütüphanelere olan ilgisi de artmaktadır.

11/41

4.Hava Kuvvetleri Akademisi Kilisesi (Kolorado, ABD) ABD'nin Kolorado eyaletinde bulunan, insanların hayran kaldığı bu kilise, dünya mimarisinin en çok beğenilen ibadethaneleri arasında yer almaktadır.

12/41

28 Ağustos 1959 tarihinde yapımına başlanan kilise 1963 yılında tamamlandı.

13/41

5.Nord LB Binası (Hannover, Almanya) Almanya'nın en büyük ticari bankalarından biri olan Nord LB binasının cephesi tamamiyle camdan imal edildi.

14/41

Hemen hemen 40.000 metre kare kullanım alanı olan ticari banka, tam bir mimari harikası.

15/41

Nord LB binası ticari bankanın yanı sıra kafeleri, restoranları, barlarıyla modern ve ilginç tasarım örnekleri sunmakta.

16/41

6.Küp Evler (Rotterdam, Hollanda) Piet Blom tarafından 1977 senesinde inşa edilen küp evler Rotterdam ve Helmond şehirlerinin silüetine alışılagelenin dışında bir tat katmıştır.

17/41

45 derecelik açı ile yatırılmış küpler, yerel halkın ve turistlerin ilgisini çekiyor.

18/41

100 m2 bir hacmi olmasına rağmen küplerin yerleştirilme şekli nedeniyle 25 m2'si yaşam alanı olarak kullanılamıyor.

19/41

7.Longaberger Binası (Ohio, ABD) Dünyanın en büyük tahta piknik sepeti halinde olan Longaberger binası, uzmanlığı tahta piknik sepetleri üzerine olan firma tarafından tasarlanan 7 katlı bir yapı.

20/41

Aynı zamanda bu bina firmanın genel merkezi.

21/41

8.Ayakkabı Ev Ayakkabı Ev, milyoner Albay Mahlon Haines tarafından 1948 senesinde inşa edilmiştir. "York Ayakkabı Sihirbazı" olarak bilinen Haines, bu evle ününe ün katmış ve adeta kendi reklamını yapmış.

22/41

Evin boyutları; 45 metre uzunluğunda, 25 metre yüksekliğinde ve 17 metre genişliğinde.

23/41

Ev yakın tarihte artık Haines'ın anısına bir müze olarak sergilenmekte.

24/41

9.Deniz Kabuğu Ev (Mexico City) Mexico City yakınlarında yer alan kabuk görünümündeki bu ev, Meksikalı Mimar Javier Senosiain Arquitectura Organica tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiştir.

25/41

Senosiain, Lloyd Wright ve Gaudi'nin eserlerinden esinlenmiş ve bu binayı inşa etmiştir.

26/41

Senosiain, bu evde "Biyo-Mimarlık" olarak isimlendirdiği bir kavramı uygulamak istemiş.

27/41

Bu görüşe göre mimarinin doğayla uyum içinde olmalıdır. Bu ev de bu anlamı tamamen yansıtıyor.

28/41

10.Mantar Ev (Cincinnati, Ohio, ABD) Ağaç Ev olarak da tanınan Mantar Ev, Cincinnati'nin Hyde Park kısmında bulunmaktadır.

29/41

Bu ev, Cincinnati Üniversitesi Mimarlık ve İç Mimarlık Profesörü Mimar Terry Brown'ca tasarlanmıştır. Terry Brown ve öğrencilerinin işbirliği sayesinde ilgi çekici güzellikte bir yapı ortaya çıkmıştır. Mimar Terry Brown, 2008'de hayatını kaybetmiştir.

30/41

11.Çarpık Ev - Krzywy Domek (Sopot, Polonya) Çarpık Ev, Polonya'nın Sopot şehrinde bulunan bir binadır.

31/41

2004'te inşa edilen ve yaklaşık 4000 m2'ye yayılan ve dekonstrüktivizm stilinde tasarlanmış bir yapı olan Çarpık Ev (Krzywy Domek binası), Rezydent adındaki bir alışveriş merkezinin bir parçası olarak hizmet vermektedir. Okinawa Ağaç Ev Restoran

32/41

12.Araba Ev (Salzburg, Avusturya) Araba şeklinde olan bu ev, Avusturya'daki Salzburg yakınında Gigi'de yer almaktadır.

33/41

Volkswagen araba markasının Beetle modelinden esinlenilen bu ev, usta mimar Markus Voglreiter tarafından tasarlandı.

34/41

Sahipleri evi, aldıktan sonra baştan aşağı yeniledi. 2003 senesinde tamamlanan ev, çevre dostu ve enerji tasarrufludur. Markus Voglreiter, daha sonraları benzer tarzda bir de restoran inşa etmiştir.

35/41

13.Okinawa Ağaç Restoranı (Okinawa, Japonya) Japonya, Okinawa bölgesinde bulunan "Naha Harbor Diner restoranı", yerden ortalama 6 metre yukarıda, dev bir Gajamaru ağacı görüntüsü verilmiş beton bir yapının üzerinde hizmet veriyor.

36/41

Müşteriler restorana, ağaç içerisindeki bir asansör ile çıkabiliyor.

37/41

14.Robot Bina (Bangkok, Tayland) Robot görünümündeki bu bina, Tayland'ın Bangkok şehrinde bulunan "United Overseas Bank"ın Bangkok'un merkez yönetim binasıdır.

38/41

Bu şekilde tasarlanmasının nedeni olarak, neo klasik ve yüksek teknoloji postmodern mimariye karşı bir tepki olarak gösterilmektedir.

39/41

15.Piyano Ev (Çin) Çin'in An Hui eyaletinde bulunan bu piyano ve keman görünümündeki ev oldukça ilginç bir görünüme sahiptir.

40/41

Keman şeklindeki yapının içinde yürüyen merdiven bulunmaktadır.

41/41