Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Dünyanın en kurak 10 yeri

Dünyada hiç yağmur yağmayan 10 yeri sizin için listeledik...

1/15

Antartika – Kurak Vadi Antarktika bilindiği gibi buzullarla kaplı bir yer. Ama Kurak Vadi adındaki yerde ne kar var ne de yağmur.

2/15

Burası son 2 milyon yıldır hiç yağış almıyor. Dünyan’nın Marsı olarak da nam salmış bu alan çok kurak bir yer. Bu vadi öyle bir yer ki üzerinde hiçbir hayvana da rastlanmıyor.

3/15

Cezayir – Aoulef Sıcakların 45 dereceyi geçtiği Cezayir’in Aoulef kentinde, yıllık yağış miktarı sadece 12 milimetre. Çölün üzerinde kurulmuş bir yer olan Aoulef’te dünyanın en kurak bölgeleri arasında. Cezayir’in ülke topraklarının %80’e yakını Sahra Çölü üzerinde kurulmuş.

4/15

Peru – Ica Ica, Peru ve Şili arasındaki çöl üzerinde yer alan bir yer. Burası yılda ortalama olarak 2.30 milimetre yağış alıyor. Gölün etrafına kurulmuş olan bu küçük yer doğa güzelliği ile görülmesi gereken bir yer. Bilim adamlarına göre göl yeraltı suları ile oluşmuş.

5/15

Şili – Iquique İnsanın hiç inanası gelmiyor ama deniz kenarında bir çöl… Atacama Çölü’nde bulunan Şili’nin Iquique şehri, dünyanın en kurak yerlerinden bir diğer.

6/15

Burası yıllık ortalama 5 milimetre yağış alıyor. Çölle deniz arasında sıkışıp kalmış gibi duran bu yerde dünyanın en kurak yerleri arasında bulunuyor.

7/15

Şili – Arica Dünyanın kurak yerleri listesine giren bir diğer yer de yine Şili’den. Şili’de bulunan Arica şehri de okyanusun kıyısında bulunuyor.

8/15

Ayrıca bu şehir Peru sınırına yakın bir yerde bulunuyor. Her sabah bulutların kapladığı gökyüzünün aksine buralarda hemen hemen hiç yağmur yağmıyor.

9/15

Libya – Kufra Afrika’nın kurak bölgelerinden biri de Kufra. Libya’da bulunan bu şehre yılda ortalama düşen yağmur miktarı 0.8 milimetre. Libya’nın en büyük ili olma özelliğine sahip. Kurak çöl ikliminin hakim olduğu bu yer de dünyanın en kurak yerleri listesine girmiş bulunuyor.

10/15

Mısır – Luksor Mısır’ın kurak bir iklime sahip olduğunu çoğu kişi bilir. Luksor şehrinde yıllık ortalama yağış miktarı 0.8 milimetre civarında. Nil Nehri’nin kıyısına kurulmuş olan şehir dünyanın en sıcak yerlerinden biri. Çöl ikliminin hakim olduğu şehir de yağış miktarı çok az.

11/15

Mısır – Aswan Mısır’da ki Nil’in kıyısında bulunan bir diğer kurak yer de Aswan. Yıllık yağış miktarı da ortalama Luksor gibi 0.8 milimetre civarında.

12/15

Namibya – Pelikan Güney Afrika’da Namibya’nın Pelikan Bölgesi kurak yerlerden bir diğeri. Burası yılda oratalama 8.13 milimetre yıllık yağış alıyor. Ülke topraklarının çoğu Namib Çölü üzerine kurulmuştur. Burada kışın bile 25 derece sıcaklıklar ölçülebiliyor.

13/15

Sudan – Wadi Halfa Sahra Çölü’nün ortasında konumlanan Wadi Halfa bölgesine yıllık ortalama 2.45 milimetrelik yağış düşüyor.

14/15

Sıcaklıkların çok yüksek dereceye çıktığı bu yerde alışık olmayanlar için yaşam çok zor.

15/15