Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Dünyanın en zengin adamı Bill Gates'in muhteşem evi

78.9 milyar dolarlık servetiyle yaşayan en zengin kişi olan Microsoft'un kurucu ortağı Bill Gates'in nasıl bir evde yaşadığını hiç bilmediğiniz.

1/29

Medina, Washington'da bulunan ev, 7 yılda inşa edilmiş ve 63 milyon dolara mal olmuş. Gates, "Citizen Kane"in ana karakteri Charles Foster Kane'in filmdeki evinden esinlenerek malikanesine "Xanadu 2.0." ismini vermiş. 5 bin metrekarelik bir alan üzerine oturtulan ev, ileri teknoloji harikaları ile dolu. İşte bu muhteşem evin inanılmaz özellikleri...

2/29

Xanadu 2.0, bugün yaklaşık 123 milyon dolar değerinde. Gates, araziyi 1988 yılında 2 milyon dolara satın almıştı. Ayrıca her yıl 1 milyon dolara yakın emlak vergisi ödüyor.

3/29

Malikanenin yapımında 1179 m³ kereste kullanılmış. 100'ü elektrikçi olmak üzere 300 işçinin inşa ettiği evin yapımında 500 yıllık köknar ağaçları kullanılmış.

4/29

Yüksek teknoloji harikası bir sensör sistemi, misafirlere odalardaki sıcaklık ve ışıklandırmayı kontrol etme imkanı veriyor. Gelen misafirlere evdeki tüm sensörlerle etkileşim içinde olan bir cihaz veriliyor.

5/29

Misafirler, sıcaklık ve ışıklandırma tercihlerini bu cihaza giriyorlar; böylece onlar evin içinde hareket ettikçe ayarlar istedikleri biçimde değişiyor. Duvar kağıdının arkasına gizlenmiş hoparlörlerden yayılan müzik de misafirleri odadan odaya takip ediyor.

6/29

Isı kaybını azaltmak için doğal çevreden yararlanılıyor. Xanadu 2.0, ısıyı daha verimli şekilde ayarlayabilmek için doğal çevrenin içine inşa edilmiş.

7/29

Yalnızca bir butona dokunarak duvardaki tabloları değiştirmek mümkün.

8/29

Evde toplam 80.000 dolar değerinde bilgisayar ekranları bulunuyor. 150.000 dolar değerinde cihazlarda saklanan resim ve fotoğrafları istediğiniz ekrana yansıtabiliyorsunuz.

9/29

Evin havuzunda sualtı müzik sistemi bulunuyor. Havuz, fotoğrafta görülen 362 m²lik kahverengi binanın içinde yer alıyor.

10/29

Cam bir duvarın altından yüzerek terasa çıkmak mümkün. Binada aynı zamanda 4 adet duşun ve 2 banyonun bulunduğu bir soyunma odası da mevcut.

11/29

Evde tavanı 6 metre yüksekliğinde bir trambolin odası bulunuyor. Trambolinin büyüklüğü bilinmese de, standart egzersiz rutinine oldukça eğlence katacak bir alternatif olduğu kesin.

12/29

Spor tesisleri toplamda 232 m²'lik bir alanı kapsıyor ve içinde sauna, buhar odası ve kadınlar ve erkekler için iki farklı soyunma odası bulunuyor.

13/29

Oldukça büyük olan resepsiyon salonunda 200 kişiyi ağırlamak mümkün.

14/29

213 m²'lik salon, yemekli davetler için 150 kişilik, kokteyller için de 200 kişilik yer barındırıyor.

15/29

Bir duvarda 182 cm genişliğinde bir şömine, başka bir duvarda ise 670 cm genişliğinde bir ekran bulunuyor.

16/29

Evde 10'u hem duş hem de tuvalet barındıran 24 banyo bulunuyor. Bu sayı biraz abartılı görünüyor; ancak büyük partiler sırasında oldukça işe yarayacağı kesin.

17/29

Öte yandan evde 6 mutfak bulunuyor. Bu mutfaklar, herhangi bir etkinlik sırasında çalışanların her daim hazır bulunmaları için evin farklı bölümlerine dağılmış durumda

18/29

Evin devasa kütüphanesinde Gates'in 30 milyon dolardan fazla bir miktar ödeyerek satın aldığı bir el yazması bulunuyor. 195 m²'lik kütüphanenin çatısı kubbe biçiminde. Ayrıca kütüphanede iki gizli kitaplık bulunuyor ve tavanda Muhteşem Gatsby"den bir alıntı göze çarpıyor.

19/29

Kütüphane nadide bir eseri de barındırıyor: "Codex Leicester" ismiyle bilinen, Leonardo da Vinci'nin 16. yüzyıldan kalma defteri. Gates, bu defteri 1994'teki bir açık artırmada 30.8 milyon dolara satın almış.

20/29

Evde, içinde 20 kişilik lüks koltukların bulunduğu bir sinema salonu da mevcut. Art Deco stilinde dekore edilmiş salonda, rahat koltuklar, kanepeler ve bir popcorn makinesi bulunuyor.

21/29

Arazide önceden bulunan bir ev, bir mavnanın üzerine taşınmış ve farklı aktiviteler için kullanılıyor. Üzerinde 3 ev bulunan bir deniz mavnası Richmond yakınlarındaki Georgia Boğazı'na taşınmış. Bina, Gates'in spor sahasının yanında bulunuyor.

22/29

Misafir evi de en az ana ev kadar dikkat çekici teknolojik detaylara sahip. 176 m²'lik misafir evi, ilk tamamlanan binaymış. Bu evde, asıl evde kullanılacak teknoloji test edilmiş. Gates, "The Road Ahead"in çoğunu burada yazmış.

23/29

Toplamda 23 arabanın sığabileceği garajlar arazinin farklı yerlerine dağılmış durumda. Malikanenin çeşitli yerlerinde bulunan garajlardan en ilginç olanı beton ve paslanmaz çelikten yapılmış bir yeraltı mağarası. Bu garaja, 10 araba park edilebiliyor. Betonun bazı kısımlarına kasıtlı olarak dekonstrüktivist bir görüntü vermek amacıyla hasar verilmiş.

24/29

Gates'in en sevdiği ağaç 24 saat boyunca elektronik ortamda izleniyor. Söylenenlere göre, Gates evin otomobil yolundaki bir akçaağacı çok seviyormuş. Ağaç bilgisayarla izleniyor; böylece fazla kuruduğu takdirde otomatik olarak sulanabiliyor.

25/29

Arazide içinde balıkların bulunduğu yapay bir dere bulunuyor. Dere ve bataklık ağzı malikanenin geniş duvarlarının yaratabileceği akıntı sorununu çözümlemek için oluşturulmuş. Suda, somon balıkları ve Cutthroat alabalıkları yaşıyor.

26/29

Gates'in plajındaki kum Karayipler'den getirilmiş. Castries Havalimanı plaja o kadar yakın ki, check-in yaptıktan sonra biraz yüzseniz bile hala uçağınıza yetişmeniz mümkün. Göl kıyısındaki kum her yıl bir mavna ile buraya taşınıyor.

27/29

Evi turlamak isteyen bir kişi, bu iş için 35.000 dolar ödemiş. Microsoft her sene çalışanların çeşitli ürünler ve hizmetler bağışladığı bir müzayede düzenliyor.

28/29

Elde edilen tüm gelirler şirketin vakıf fonuna gidiyor. Gates, geçmişte Xanadu 2.0 için özel turlar bağışlamış. Bir Microsoft çalışanı 35.000 dolar teklif ederek bu turu kazanan kişi olmuş.

29/29