Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

En ilginç kurbağa türleri

Dünya genelinde çeşitli coğrafyalarda yaşayan 4800 den fazla kurbağa türü bulunmaktadır ve bu türlerden bazıları oldukça ilginç özelliklere sahiptir...

1/25

İşte en ilginç kurbağa türleri...

2/25

1.etekli Kurbağa (Pipa Pipa) Surinam kurbağası olarak da bilinen Pipa Pipa‘lar oldukça yassı bir vücuda sahiptir ve akvaryumlarda evcil olarak beslenirler.

3/25

Dili ve dişleri olmayan bu tür, uzun el ve ayaklara sahiptir. Bu canlılar ilginç üreme yöntemleriyle ünlüdürler.

4/25

Erkek dişinin vücuduna kollarıyla sarılır ve yumurtaların dişinin kalın, süngerimsi sırt derisinin üzerine düşmesini sağlar. Bu yöntemle 60 kadar yumurta dökülür ve erkek bunları bastırarak dişinin derisinin içine sokar.

5/25

Zamanla yumurta kanalı normal halini alarak tekrar vücudun içine girer, gözden kaybolur.Dişinin sırt derisi yavaş yavaş şişer ve her yumurtanın etrafında bir delik belirir. Deliklerin üzerinde ayrı ayrı kapaklar oluşur ve böylece her yumurta kendi keseciğinde yatar.

6/25

2.Cam Kurbağası (Centrolenidae) Kurbağalar arasında belki de en güzeli olan bu türün en ilginç özelliği, alt derisi şeffaf olduğu için kalp,karaciğer gibi bir çok iç organının görülebilmesidir.

7/25

Derilerini sürekli nemli tutmak zorunda oldukları için buna uygun bölgelerde yaşayan cam kurbağasının bu güne kadar 12 farklı türü bulunmuştur.

8/25

3.Vietnam Yosun Kurbağası (Theloderma corticale) Genelde Vietnam’ın kuzeyindeki tropik ormanlarda yaşayan Vietnam Yosun Kurbağası, ismini yosuna benzeyen görüntüsünden almaktadır.

9/25

Avcılar yaklaştığında bacaklarını içeri doğru çekerek adeta bir yosuna benzemekte ve kamufle olmaktadır. Asya’da yaygın olarak evlerde beslenmektedir.

10/25

4.Kaplumbağa Kurbağası (Myobatrachus Gouldii) Pembe vücudu ve küçük kafasıyla kabuksuz kaplumbağayı andıran bir görünüme sahip olan bu türe ait ilk örnekler Avusturalya’nın batısında bulunmuşlardır.

11/25

Gelişimlerini tamamen yumurtanın içerisinde tamamladıkları için yumurtalarının boyutu, Avustralya’daki diğer tüm kurbağa türlerinin yumurtalarından büyüktür.

12/25

5.Ok Zehiri Kurbağası (Dendrobates) Filmlerden aşina olduğumuz bir tür olan dendrobates, kısa sürede ölüme neden olacak şiddette bir zehir salgılamaktadır.

13/25

İsimlerini; oklarının ucuna sürmek için bu türün zehrini kullanan kızılderililerden almaktadırlar.

14/25

Sadece Orta ve Güney Amerika’da yaşarlar.

15/25

Ok Zehiri Kurbağasının pek çok renkli çeşidi bulunmaktadır...

16/25

6.Kıllı Kurbağa (Trichobatrachus Robustus) Bu türü diğer kurbağalardan farklı kılan özelliği, derisinde diğer hayvanlarda olduğu gibi kıllar bulunması. İlginç olan ise bu türün yalnızca erkeklerinin kıllı olması.

17/25

7.Dev Kurbağa (Conraua Goliath) Yeryüzündeki en büyük kurbağa türü olan conraua goliath, Afrika’nın oldukça küçük bir bölümünde yaşamaktadır.

18/25

Boyları 35 santimetreye, ağırlıkları ise 3 kilograma ulaşabilen dev kurbağalar, güçlü ayaklarıyla 10 metreye kadar zıplayabilseler de insanlara karşı savunmasızdırlar. Avlanma, hayvan ticareti gibi nedenlerle günümüzde yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır.

19/25

8.Palyaço Kurbağası (Atelopus Varius) Kosta Rika’da yaşayan atelopus varius, son yıllardaki iklim değişikliği ve bölgede ortaya çıkan bir mantar sebebiyle yok olma tehlikesi altındadır

20/25

Desenli görüntüsüyle oldukça masum dursa da, potasyum siyanürden 100 kat etkili zehriyle dünya üzerindeki en tehlikeli türlerden biridir.

21/25

9.Uçan Kurbağa (Rhacophorus) Yerden yüksek mesafelerde, genelde ağaç tepelerinde yaşayan bu canlılar evrimleşerek, günümüzde 2000’den fazla farklı türe ulaşmıştır.

22/25

Vücudunu bir paraşüt gibi kullanabilen bu tür, izleyenlere oldukça şaşırtıcı bir deneyim yaşatmaktadır. Yukarıdaki videoda bir uçan kurbağanın hareketini görebilirsiniz.

23/25

10.Boynuzlu Kurbağa (Ceratophrys Aurita) Daha çok Güney Amerika’da yaşayan bu kurbağalar saldırganlıklarıyla ün kazanmıştır.

24/25

Gövdesi inanılmaz bir genişlikte olup boyu 25cm’ye kadar uzayabilmektedir. Gösterişli bir görünüşleri vardır.

25/25