Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

En tuhaf meslekler

'Komşunun tavuğu' misali, kendi işinden hoşnut olmayıp, diğerininkine özenen çoktur ama para kazanmak için çürük yumurta koklayan ya da kadavra dizenler de var. İşte herkesi kendi işine şükrettirecek 10 'pis iş'

1/36

1. Yumurta kırıcı/koklayıcı Çürümüş yumurta kokusu, en rahatsız edici kokulardan. Ve bazı insanlar sırf bu kokuyu içlerine çekmeleri için para alıyor.

2/36

Yumurta kırıcılar olarak da adlandırılan yumurta koklayıcılar, gıda üretiminde kullanılmak üzere akları ve beyazları ayırmaları ve bir serideki çürük yumurtayı koklayıp tespit etmek için istihdam ediliyorlar. Bu kadarı bir insanın ömür boyun omlet yememesine yeter...

3/36

2. Solucan toplayıcı Balık tutmak için önce oltanızın ucuna takacak bir solucan yakalamanız gerekir. Ya da birileri bu işi sizin adınıza yapar...

4/36

Kanada’daki tarlalarda tanesi 4 cent’e solucan toplayarak geçinmek mümkün.

5/36

3. Dölleyici Bir ineğin döllenmede en verimli olduğu an ve sperm donörüyle uyumlu olup olmadığı özel bir bilgisayar programıyla uzun süredir tespit edilebiliyor.

6/36

Ama yine de sonuçta birilerinin elleriyle ineğin vajinasına spermi yerleştirmesi gerekiyor. Dölleyiciler omuzlarına kadar uzanan bir eldiven giyip bu görevi yerine getirmekten sorumlu.

7/36

4. Kadavra tarlası bekçisi ABD’deki iskelet tarlalarında sevimli hayvanlar ve sebzeler değil çeşitli pozisyonlara yerleştirilmiş deforme olmuş insan vücutları; toprağa yarı yarıya gömülmüş cesetler, kadavralar var. Tarlalar adli tıp öğrencilerinin vaka örnekleri üzerinde çalışmasına yarıyor.

8/36

Bekçilerin görevi de sağken, kadavra olarak kullanılmak üzere gönüllü olmuş insanların cesetlerini bu tarlalara, yapılacak çalışmanın senaryosuna uygun şekilde yerleştirmek, inceleme bittikten sonra da ortalığı tekrar toplamak. Kadavra tarlası bekçisinin sıradan bir gününe hoşgeldiniz!

9/36

5. Ölü hayvan toplayıcısı Otoyollarda ölmüş, arabaların çarpıp da kenara fırlattığı hayvanların cesetlerini toplamak fiziksel olarak da duygusal olarak da yorucu bir süreç...

10/36

Bazı insanlar da yolların kenarında ölmüş hayvanları ‘ortadan kaldırmakla’ görevli işte...

11/36

6. Tavuk çiftleştiricisi Bir süre çürük yumurta koklayıcılığı yaptıktan sonra bu işe de girişebilirsiniz! Tavuk çiftleştirmeye hazır mısınız? Tavuk çiftleştiricilerin tek işi yeni civcivlerin dişi mi erkek mi olduğunu tespit etmek.

12/36

Dişiler yumurta üretimine ayrılırken, erkekler üreme amacıyla kullanılıyor. Cinsiyeti tespit etmekse civcivlerin, vücutlarının içinde yer alan üreme organlarını bulmayı gerektiriyor... Masa başı işinizden hâlâ nefret ediyor musunuz?

13/36

7. Köpekbalığı akvaryumu temizlikçisi Dalış tüpüyle suya girip akvaryumun camlarını ve içini temizleyeceksiniz, iş bu.

14/36

Ama etrafınızda size eşlik eden bir grup köpekbalığı olacak. Bu risk bir yana, akvaryumda yaşayan yunus, vantuz, köpekbalığı ve balinaların çiğnediği balıkları ve dışkıları temizlemek kısmı da yeterince itici değil mi?

15/36

8. Şans kurabİyesİ yazarı Çin lokantalarındaki şans kurabiyelerinden çıkan falları da birileri yazıyor;

16/36

tıpkı içinden fal çıkan sakızlarda ya da tebrik kartlarındaki mesajlarda olduğu gibi. Ne kadar yaratıcı olursanız o kadar iyi!

17/36

9. Sanal altın toplayıcıSI Güneş ışığıyla aranız iyi değilse ya da en azından mouse’u hareket ettirmek dışında herhangi bir hareket yapmaya niyetli değilseniz size uygun bir kariyer olabilir.

18/36

Sayısız bilgisayar oyunundan birinin başında saatler geçirip sanal altınlar biriktirin. Sonra bunları diğer bilgisayar oyunu bağımlılarına gerçek para karşılığında satın...

19/36

10. Zombİ Son yıllarda zombi trendi aldı başını gidiyor malum. Siz de bir Thriller klibi canlandırmasında ya da içinden Zombi geçen bir filmde yüzlerce zombi kılıklı oyuncudan biri olabilirsiniz. Tabii kırmızı ve siyah vücut boyasına bulanmaya ve hırpani giysiler içinde tuhaf bir saldırı yürüyüşü takınmaya razı olursanız.

20/36

Gönüllü etkinliklerin ucunda para yok elbet ama Londra’daki korku tüneli ‘London Bridge Experince’da bu işi para karşılığı yapan bolca ‘zombi’ var..

21/36

Ayak hastalıkları uzmanı

22/36

23/36

Olay Yeri İnceleme

24/36

Ölü Mumyalayıcı

25/36

Hedefteki kız

26/36

Mobil telefon kulesinin bakım görevlisi

27/36

Bomba imha uzmanı

28/36

Gişe tahsildarı

29/36

GAZ KOKLAYICISI Mineapolis’te bir gastroenterolog ilginç bir deneye imza attı. 16 gönüllü fasulye yedikten sonra anüslerine yerleştirilmiş tüplere yellendiler. Sonrasında tüpler açıldı ve bu iş için seçilen ininsanlar o iğrenç kokuyu kokladı. Yüzlerindeki acı ifade kimsenin gözünden kaçmamıştı.

30/36

KEDİ MAMASI KALİTE KONTROLÖRLÜĞÜ İngiliz Jon Hanson bu işi Dünya’nın en kötü mesleği olarak tanımlıyor. Eğer böyle bir işiniz varsa, poşetlere başınızı daldırıp mama yeterince taze mi diye koklamanız ve dahası ellerinizi de yiyeceğin içine sokup kemikli parçaları ayıklamanız gerekir.

31/36

BUCKİNGHAM SARAYI’NDA NÖBETÇİ ASKERLİK İngiliz ordusunda bir askere verilebilecek en berbat görevlerden biri Buckhingam’da nöbet tutmaktır. Askerler nöbet sırasında saatlerce kıpırdamadan ayakta durmak ve sürekli iyi görünmek zorundadırlar. Gülmelerine asla izin verilmemesi de cabası. Buckingham Sarayı’nda nöbetçi askerlik

32/36

KANALİZASYON TEMİZLEYİCİLİĞİ Yerin metrelerce altına inip insan pisliğinde yüzmek kulağa nasıl geliyor? Bu meslekte olanlar dışkı ve atık dolu kovaları defalarca bir yukarı bir aşağı taşımak durumundadırlar.

33/36

SİVRİSİNEK GÖZLEMCİLİĞİ Sıtma hastalığını araştırmak isteyen bilimadamları sivrisinekleri incelemek zorundadır. Fakat Brezilya’daki Anopheles Darlingi türü sivrisinek kolay yakalanamaması nedeniyle araştırmacıları zor durumda bırakıyor. Bunu yakalamanın tek yolu vücudunuza konup sizi sokmasına göz yummaktır. Brezilya’daki araştırmacılardan biri yalnızca 3 saat içinde 3000 bin ısırığa maruz kalmış ama sonunda 500 kadar sivrisinek yakalayabilmilşti.

34/36

PORTATİF TUVALET TEMİZLEYİCİLİĞİ Bu büyük portatif tuvaletleri kullanabiliyorsak bunun en önemli sebebi onları temizlemeyi üstlenen insanların olmasıdır. Çalışanlar buralarda birikmiş dışkıları boşaltmakla kalmayıp, tuvaletin köşelerindeki pislikleri de temizlerler. Zor ve iğrenç gözükse de, bu meslek yılda 50.000 dolar getirisiyle çalışanların yüzünü güldürüyor.

35/36

HAYVANAT BAHÇESİ GÖREVLİSİ-MAYMUN YAKALAMA Büyük bir hayvanat bahçesinde maymunları bir bölgeden başka bir bölgeye taşımak zor bir iştir. Arabada bir kafese yerleştirilen maymunların kaçması durumunda onları saatlerce kovalamak zorunda kalabilirsiniz.

36/36