Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

ESPN'in belirlediği dünyanın en zor sporları

Dünyaca ünlü spor kanalı olan ESPN, zorluk derecesine göre az bilinen sporlarla birlikte bir sıralama yayınladı.

1/17

İşte; kuvvet, dayanıklılık, güç, hız, çeviklik, esneklik, cesaret, düzenlilik, el-göz koordinasyonu ve analiz-strateji şeklinde 10 kategoride yapılan puanlamaya zor olduğu belirlenen sporlar...

2/17

1-Boks İki oyuncunun hakem gözetiminde karşılıklı yumruklaştığı ve birbirlerini nakavtla ya da puanla yenmeye çalıştıkları spor dalıdır. Boksta, oyuncuların dayanıklılığı, gücü ve çevikliği önemli bir rol oynar.

3/17

2-Buz Hokeyi Buzun üzerinde iki takım arasında oynanan bir spor olan buz hokeyinde, oyuncular hokey patenlerini giyip hokey sopalarıyla diski kontrol etmeye çalışır. Denge ve hız büyük önem taşımaktadır.

4/17

3-Amerikan Futbolu On birer oyuncudan oluşan iki takım arasında, mekik biçimli bir topla, kendisine özgü bölünmüş oyun alanı bulunan dikdörtgen şeklindeki bir sahada oynanan spordur. Bu oyunda dayanıklılık ve çevik olmak oyuncular için önemlidir.

5/17

4-Basketbol Elle oynanan bir takım sporu olan basketbol, dünyada ve Türkiye'de büyük ilgi görmektedir. Popüler bir spor dalı olan oyunda, çevik olmak, koordinasyon ve hız oldukça büyük önem taşımaktadır.

6/17

5-Catchball İsrail'de geliştirilen bir top oyunu olan catchball, voleybol filesi bulunan bir voleybol sahasında 6 kişilik iki takım arasında oynanır. Oyunun amacı, topu filenin üzerinden geçirerek rakip takımın sahasında yere vurmaktır. Voleybol ile arasındaki fark ise catchball oyuncularının pas geçmeden önce iki eliyle topu yakalamaları gerektiğidir.

7/17

6-Dövüş sporları Dövüş sporları ya da savaş sanatları, çeşitli kurallara bağlanarak sistemleştirilmiş fiziksel mücadele ve talim geleneklerinin ve spor dallarının ortak adıdır. Günümüzde bu tür sporlar; fitness, kendini koruma, karakter gelişimi ve karşılıklı mücadele amacıyla yapılmaktadır.

8/17

7-Tenis Raket ve topla iki kişi arasında ya da ikişer kişilik iki takım arasında oynanan olimpik bir oyundur. Oyuncular raketleri ile içi boş lastik bir topu ağ üzerinden rakibinin sahasına atmaya çalışır. Büyük bir izleyici kitlesi olan spor dalında koordinasyon büyük önem taşır.

9/17

8-Cimnastik Bedenin fiziksel yapısını düzeltme ve güçlendirme amacıyla düzenli hareket ettirme sanatıdır. Türkiye'de de özellikle çocuklardan yoğun ilgi gören spor dalında esneklik oldukça önemlidir.

10/17

9-Baseball/Softball Beyzbol, Amerika kökenli bir spor türüdür. Genellikle Amerika ve Uzak Doğu ülkelerinde oynanmaktadır. Softbol ise ABD'de oldukça popüler olan, beyzbola benzeyen ve bu spor dalından türetilen bir oyundur. Aralarında ufak farklılıklar vardır. 1996 Atlanta Olimpiyatları'nda olimpik spor unvanını kazanmıştır. Saha ölçüleri ve ekipman boyutları beyzbola oranla daha küçüktür.

11/17

10-Futbol On birer oyuncudan oluşan iki takım arasında 90 dakika oynanan popüler bir oyundur. Futbolcuların çevik ve hızlı olması önem arz etmektedir.

12/17

11-Alp Disiplini Kar üzerinde kayaklarla birlikte yapılan, kapılardan geçerek en hızlı aşağıya inmenin temel olduğu bir yarışmadır. 1936 Kış Olimpiyatları ile birlikte olimpiyat sporları arasına katılmıştır. Bu spor dalında el-göz koordinasyonu ve denge oldukça önemlidir.

13/17

12-Sutopu 6 alan oyuncusu biri kaleci, kaleci dahil 7'si oyun içinde, yedeklerle beraber toplam 14 kişiden oluşan 2 takımla 2 yarı ve 8 dakika 4 periyot süresince en fazla 25*33 metre boyutundaki havuzda yüzerek ve topu kaleye sokmaya çalışarak suda oynanan bir takım oyunudur.

14/17

13-Rugby (Ragbi) İki topun arasında, oval bir topun el ve ayaklarla kontrol edilerek sayı yapılması esasına dayalı olarak oynan bir spordur. Her bir oyuncunun dayanıklılığı ve kuvveti oldukça önemlidir.

15/17

14-Lacrosse (Lakros) Her oyuncunun ufak ve sert plastikten yapılmış topu taşıyabilecekleri ve ucunda bir ağ olan sopalarla (crosse) oynadığı, amacı topu karşı takımın kalesine sokmaya çalışmak olan bir spordur.

16/17

15-Rodeo: Steer Wrestling Bulldogging olarak da ün salan direksiyon güreşi, atlı bir binicinin boğayı kovaladığı ve attan boğanın boynuzlarına düştüğü, ardından boynuzlarını yakalayarak dengesini yere çektiği bir rodeo olayıdır. Bu spor, kovboy için büyük bir yaralanma riski taşır.

17/17