Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Gayrimenkul alana vatandaşlık veren ülkeler

İNGİLTERE Avrupa Birliği’nin temelini atan ülkelerden biri olan İngiltere’den, sadece Türk vatandaşlarına özgü olmak üzere 1963 Ankara Antlaşması kapsamında vatandaşlık alınabiliyor. Bunun için İngiltere’de, tek kişilik bile olsa bir iş kurmak gerekiyor.

1/17

Ayrıca günlük hayatı yürütebilecek kadar da olsa İngilizce bilmek şart. İngiltere’den vatandaşlık almanın bir başka yolu ise “UK Investor Visa” denen yatırımcı vizesi. Bunun için en az 2 milyon sterlinlik bir sermaye girişi sağlamak gerekiyor. Miktar arttıkça vatandaşlık alma süreci de kısalıyor.

2/17

MALTA İngiltere’nin yatırımcı vizesine benzeyen “Individual Investor Programme” (Bireysel Yatırımcı Programı) adlı bir sistemle vatandaşlık veren Malta’da, Yerel Kalkınma ve Sosyal Fonu’na 650 bin eurodan başlayan miktarlarda bağış yapılarak vatandaşlık yolu açılabiliyor.

3/17

Malta vatandaşlığı alırken bekleme veya belli bir süre yaşama şartı bulunmuyor. Malta aynı zamanda AB üyesi olduğu için, Malta vatandaşları AB içinde serbest dolaşım hakkı da kazanıyor.

4/17

İSPANYA Bir başka AB üyesi ülke olan İspanya’dan vatandaşlık alabilmek için 500 bin euroluk gayrimenkul alınması gerekiyor. Daha sonra önce 1 yıllık, sonra 2 yıllık geçici oturum izni veriliyor. Bu süreç 10 yıla tamamlandıktan sonra kalıcı oturma izni, ardından da vatandaşlık alınabiliyor.

5/17

PORTEKİZ Yine bir AB üyesi ülke olan Portekiz’den de 500 bin euroluk bir gayrimenkul alımı ya da 1 milyon Euro’luk sermaye girişi ile vatandaşlık almak mümkün. Ancak Portekiz vatandaşı olabilmek için, başvuru sürecinde toplam 35 gün Portekiz’de ikamet etmek gerekiyor.

6/17

BULGARİSTAN AB’nin en yeni üyeleri arasında yer alan Bulgaristan’da yatırım yoluyla ikinci vatandaşlık işleri, hükümete bağlı Yatırım Destekleme Birimi tarafından yürütülüyor. Bu kapsamda 1 milyon Leva’lık (Yaklaşık 512 bin euro) devlet tahvili alınarak 5 yıllık bir süre zarfında vatandaşlık alınabiliyor. Yatırım miktarı arttıkça süre de kısalıyor. Oturma zorunluluğu da yok.

7/17

GÜNEY KIBRIS Gayrimenkul satın alarak vatandaşlık alınabilen bir başka ülke ise Güney Kıbrıs. Buradan 2,5 milyon euroluk gayrimenkul satın alınması halinde ikinci vatandaşlık süreci başlatılabiliyor. AB üyesi olduğu için Schengen ülkelerinde serbest dolaşım sağlayan Güney Kıbrıs’tan vatandaşlık almanın tek olumsuz yanı ise, Türkiye tarafından tanınmıyor oluşu…

8/17

MACARİSTAN Yine AB’nin yeni üyelerinden Macaristan’dan vatandaş olabilmek için 300 bin euroluk yatırım yapmak gerekiyor. Yapılan bu yatırım 6 aylık oturum izni olarak dönüyor. Ardından daimi oturum izni ve vatandaşlık süreci başlıyor. Vatandaşlık için ülkede ikamet etme zorunluluğu ise bulunmuyor.

9/17

KANADA Kanada dönem dönem “beyaz yakalı” da denen nitelikli insanlar için göçmenlik programı ile vatandaş alıyor ve bu alanda en popüler ülkelerden biri. Nitelikli göçmen olarak Kanada’ya gidilip 3 yıl kalındığında vatandaşlık için başvuru yapılabiliyor.

10/17

Ayrıca “Self Employed Program” adlı uygulamada ise sanat ve spor alanında faaliyet gösterenlere öncelik tanınıyor. Ancak en az 2 yıl belgelenebilir tecrübe istenen bu kanaldan yapılan başvuruların dönüşümü biraz daha uzun sürüyor.

11/17

KARAYİP ÜLKELERİ “Dünyanın sahil kasabası” diyebileceğimiz Karayip ülkeleri, “Her şeyi bırakıp Ege sahilinde cafe açmak” isteyenler için biçilmiş kaftan! Bu bölgede yer alan St. Kitts-Nevis, Antigua-Barbuda ve Dominica gibi İngiliz Milletler Topluluğu’na üye ülkelerin vatandaşlıkları, İngiltere’ye serbestçe giriş çıkış yapabilme açısından oldukça değerli.

12/17

Bu ülke vatandaşları ayrıca İngiltere’nin karşılıklı vizeleri kaldırdığı ülkelere de serbestçe gidebiliyor. Üstelik bu ülkelerin pasaportunu almak için ikamet zorunluluğu da yok ve yatırım miktarları da oldukça düşük.

13/17

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ “Macera dolu Amerika”dan vatandaşlık almak oldukça esnek şartlara bağlı. E1 ve E2 olarak adlandırılan girişimci programlarında Amerika’da bir iş kurmak zorunluluğu var. Her iki program da geçici çalışma izni veriyor ve bu izinler belirli zaman dilimlerinde yenilenebiliyor.

14/17

Ayrıca EB5 adı verilen yatırımcı programlarında ise önce iki yıllık Green Card, ardından kalıcı Green Card alınabiliyor. 5 yıllık bir süre içinde en az 2,5 yıl Amerika’da kalındığı takdirde Amerikan vatandaşlığı için başvuru hakkı kazanılıyor. ABD, vatandaşlığını almak nispeten daha kolay bir ülke olsa da, konusunda uzmanlık gerektiren bir ülke olarak öne çıkıyor.

15/17

Yatırım yoluyla ikinci vatandaşlık konusunda en uzman kuruluşlardan biri olan Yeni Bir Hayat ise bu konuda son derece yetkin bir profil çiziyor. Bugüne kadar başta ABD olmak üzere birçok ülkeye yönelik talepleri değerlendirdiklerini ifade eden Yeni Bir Hayat Genel Müdürü Şevki Akaydın, “Şimdiye kadar olumsuz geri dönüşümüz hiç olmadı” diyor.

16/17

Yatırım yoluyla ikinci vatandaşlık konusunun bir uzmanla yürütülmesi şart olan bir süreç olduğuna dikkat çeken Akaydın, “Çünkü her ülkenin şartları birbirinden farklı ve yer yer karmaşık. Uzman yardımı olmadan bu konuda sonuç almak çok zor” diyor.

17/17