Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Genelkurmay'daki görüntüler FETÖ'cülerin yalanlarını ortaya çıkardı

Darbecilerin imha ettiklerini sandıkları ancak Genelkurmay Bilgi İşlem Dairesindeki yedekleme sisteminden ulaşılan ve iddianamede yer alan kamera görüntüleri, sanıkların ifadeleri ile 15 Temmuz gecesi yaşananlar arasındaki çelişkiyi ortaya koyuyor.

1/18

“Eski Tuğamiral Sinan Sürer” FETÖ ve darbe girişimiyle ilgisi olmadığını söyledi. ByLock kullandığı, vatandaşlara ateş ettiği tespit edildi

2/18

"Eski Korgeneral İlhan Talu" Karargahta kapısını içerden kilitleyerek beklediğini söyledi. Görüntülerde darbecileri yönlendirdiği yer aldı.

3/18

“Eski Tümgeneral Baki Kavun” Darbecilerce derdest edildiğini öne sürdü. Derdest edildiğini söylediği saatlerde rahatça dolaştığı görülüyor.

4/18

“Eski Tuğgeneral Mehmet Partigöç" Kargaşayı engellemeye çalıştığını öne sürdü. Partigöç'ün Karargah içerisinde dolaştığı görülüyor.

5/18

Partigöç’ün çantasında bulunan notlardan: “Canım eşim, bu başkaldırıyı yapmasaydım da beni hayatımın sonuna kadar hapse atacaklardı”

6/18

"Eski binbaşı Abdurrahim Aksoy" Tanıdıklarını ziyaretinde kendisine silah verildiğini öne sürdü. Sivillere ateş açtığı tespit edildi. Aksoy’un darbecilerin desteğiyle içeri girdiği, bu kişilerle ortak hareket ettiği görüntülere yansıdı.

7/18

“Eski Kurmay Binbaşı Recep Özkan” Darbe girişimini TV’den öğrendiğini savundu. Görüntülerde vatandaş̧lara ateş açtığı tespit edildi.

8/18

“Eski yarbay Gökhan Eski” Kamera kayıtlarını emniyete almak için sökmek istediğini öne sürdü. Sistem odasında darbecilerle görüntülendi.

9/18

“Özel Kalem İşlem Subayı Mehmet Akçara” Silah sesleri duyduğunu sonra kelepçelendiğini öne sürdü. Sivil kıyafetli ve silahlı görüntülendi

10/18

“Cemil Turhan” Darbe planlarının hiçbirinden haberinin olmadığını öne sürdü. Darbecilerin muhabere merkezine girmesini sağladığı görüldü.

11/18

“Eski Kurmay Albay Fırat Alakuş” İfadesinde darbe teşebbüsüyle alakasının olmadığını ileri sürdü. Alakuş’un, Kara Kuvvetleri Komutanı Çolak'ın yere yatırılarak derdest edilmesi sırasında da olay yerinde olduğu görüntülerle tespit edildi.

12/18

“Talha Atlanel” Bir odaya götürüldüğünü, odadan çıkmadığını öne süren Atlanel'in elinde silahla darbecilerle görüntüleri ortaya çıktı.

13/18

"Tekirdağ 8. Mekanize Piyade Tugayı Komutanlığında görevli eski yüzbaşı Gökhan Balcı" Aldığı tüfekle sadece bir el ateş ettiğini öne süren Balcı, sabaha kadar bir odada beklediğini daha sonra Genelkurmay Başkanlığı duvarından atlayarak buradan ayrıldığını kaydetti. Karargah katındaki merdivenden aşağı kata doğru ateş ettiği görülen Balcı, daha sonra vurulan bir kişinin taşınması sırasındaki görüntülerde yer alıyor.

14/18

"Eski Genelkurmay Destek Kıtaları Komutanlığın personeli Uzman Çavuş Cahit Kükey" İddianamedeki görüntülere göre, 15 Temmuz'da Genelkurmay Destek Kıtaları Komutanlığında Uzman Çavuş rütbesiyle görev yapan Cahit Kükey de darbeci Özel Kuvvet personelinin karargahı işgal etmesinden sonra gece boyunca ve sabah saatlerinde darbecilerin kontrolündeki Karargahta silahlı olarak görülenler arasında yer aldı. Kükey, darbenin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından sabah saatlerinde Genelkurmay Karargahının bahçesindeki tel örgülerden kaçarken görüntülendi. Kükey'in, eski Tuğgeneral Mehmet Arif Pazarlıoğlu ile görüntüsü de güvenlik kameralarına yansıdı.

15/18

"Eski Kurmay Albay Mustafa Çiçek" Darbe girişimini telefonla arayan kızından öğrendiğini belirten eski Kurmay Albay Mustafa Çiçek daha sonra Genelkurmay Başkanlığına gittiğini ifade etti. Çiçek, merdivenden çıktığında maskeli ve teçhizatlı askerlerin "Odana gir" demesi üzerine odasına girdiğini ve sabaha kadar çıkmadığını ileri sürdü. İddianameye giren görüntülerde ise Çiçek'in Karargah binası koridorunda silahla vurulan ve yerde yatan kişinin fotoğrafını çektiği belirlendi. Çiçek'in Genelkurmay Başkanlığı bahçesinde de vurulmuş bir kişinin fotoğrafını çektiği görüldü.

16/18

"Eski Kurmay Albay Cemal Turgut" Genelkurmay Personel Başkanlığı Personel Plan ve Yönetim Daire Başkanlığı bünyesinde Plan Şube Müdürü olarak görev yapan eski Kurmay Albay Cemal Turgut'un ise olaylarla ilgisi olmadığını belirtmesine rağmen Genelkurmay Başkanlığında elinde uzun namlulu silahla görüntülerinin bulunduğu iddianamede yer aldı.

17/18

"Eski Üsteğmen Kadir Bozan" Kara Kuvvetleri Komutanlığı Tayin Daire Başkanlığında görevli eski Üsteğmen Kadir Bozan'ın da Genelkurmay Karargahı kulübeler bölümünde silahlı olduğu ve zaman zaman mühimmat taşıdığı belirlendi.

18/18