Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Hafızayı güçlendiren besinler

Ispanak: B grubu vitaminler ve folat içerir, E vitamininden zengindir . Beyin hücrelerini zararlı serbest radikallere karşı korur.

1/11

Bitter çikolata: Beyin reseptörlerini aktive etmek için endorfin salınımını arttırır. Yüksek kakao içeriğine sahip birkaç bitter karesi güçlü antioksidanlar içerir, doğal uyarıcıları sayesinde odaklanma ve konsantrasyonu arttırır.

2/11

Balık (Omega 3) : Omega 3, beyin fonksiyonlarında önemli bir rola sahiptir. Eksikliğinde depresyon , disleksi (öğrenme bozukluğu ), dikkat eksikliği vb. görülür. Somon , uskumru , hamsi , sardalya ve ringa balığı en iyi Omega 3 kaynaklarıdır.

3/11

Yaban mersini, çilek, böğürtlen: Beyini serbest radikal hasarından korumada etkilidirler . Bellek arttırıcı fitokimyasal olan antosiyaninden zengindirler. Kırmızı üzüm, kivi, portakal ve elma da beyin gücünün artışı için diğer mükemmel besinlerdir.

4/11

Brokoli ve kuşkonmaz: K vitamininin zengin kaynaklarıdır. Bilişsel fonksiyonları ve beyin gücünü arttırmada etkilidirler.

5/11

Tam tahıllar: Esmer pirinç, esmer ekmek, yulaf, darı gibi besinler B6, B12 ve folik asit içerirler . Hafızayı korumak, konsantrasyon ve beyine kan akışını sağlamak için gereklidirler. Kuruyemiş ve tohumlar ise ruh halini pozitif yonde etkilerler.

6/11

Fısıtk ezmesi: Beyinin odaklanması ve dikkat için gerekli olan B6 vitamininden zengindir . Kızarmış bir dilim ekmek üstüne 1 yemek kaşığı kadar fıstık ezmesi ve üzerine eklenmiş muz dilimleri ile B6 vitamininden zengin bir ara öğün yapabilirsiniz.

7/11

Süt, yoğurt, peynir: Mükemmel birer protein kaynağıdırlar . Vücuda yavaş ve sabit bir enerji kaynağı sağlayıp, gün içinde hafızamızın ayakta kalmasına destek olurlar . Protein içeren besinler aynı zamanda vücudu uyaran kimyasallar olan epinefrin ve dopamin seviyelerini de arttırırlar.

8/11

Yumurta: Beyindeki hafıza bölümü için gerekli olan vitaminleri ( A , D , B12 , B grubu ) barındırır . Beyinden sinyal alıp , gönderme için gerekli önemli bir aminoasit olan tirozini içerir , vücudun uyanık kalmasını sağlar.

9/11

Kabak ve ayçekirdeği: kognitif fonksiyonları arttırırlar. Uykusuzluk ve hafif depresyon durumlarında rahatlamaya yardımcı olur.

10/11

Su : Dehidratasyon (susuzluk) beynin kortizol denen bir hormon salgılamasına neden olur . Bu hormondaki artış beynin bilgi depolama kısmının küçülmesine ve hafıza gücünün azalmasına neden olur . Kortizol adrenalin üretimini de artttırır , bu artış beyin fonksiyonunu etkiler ve hafızayı bozar.

11/11