Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Hayvanlar aleminin en güzel ve en ilginç boynuzluları

Boynuzlugiller familyasının en güzel ve en ilginç hayvanlarını sizin için derledik...

1/47

Boynuzlugiller (Bovidae), gevişgetiren bir çift toynaklı familyasıdır.

2/47

140 türden oluşan büyük familya sığır, koyun, keçi, manda, bizon, antilop ve ceylan gibi insanların uzun zamandır av ve ev hayvanı olarak faydalandığı birçok türü içermektedir.

3/47

En büyükleri olan ve 1000 kg ağırlığa varan bizondan en ufakları olan ve 5 kg ağırlığa varan dikdike kadar familyanın tüm 140 türünün ortak özelliği boynuzlara sahip olmalarıdır:

4/47

Dört boynuzlu antilobun haricinde tüm boynuzlugillerin 2 adet boynuzu vardır.

5/47

Bazı türlerde boynuzların boyu 1,50 m'yi bulur. Çoğu türde yalnızca erkeklerin boynuzları olur, dişilerin yoktur.

6/47

Bu boynuzlar doğrudan kafatasına bağlı kemiktendir ve etrafları boynuz dokusu ile kaplıdır. Boynuzlugillerin boynuzları asla geyikgillerde ya da çatal boynuzlu antilopta olduğu gibi çatallı olmaz.

7/47

Boynuzlugillerin büyük bir çoğunluğu açık alanlarda yaşar ama ormanlarda veya dağlık alanlarda yaşayan türler de vardır.

8/47

Boynuzlu hayvanlar arasından seçilen en güzel boynuzlu 10 hayvan...

9/47

1. Burma boynuzlu keçi Burma boynuzlu keçi ya da burgu boynuzlu keçi veya yılan yiyen keçi (Capra falconeri), Kuzeydoğu Afganistan, Kuzey ve Orta Pakistan, Hindistan'ın Cemmu ve Keşmir eyaletinin bazı kesimleri ile Türkmenistan, Tacikistan ve Özbekistan'ın Güneyinde yaşayan en iri yaban keçisi türüdür.

10/47

Tehlikedeki türler kategorisinde olan burma boynuzlu keçi nüfusu 2.500 bireyden daha azdır.

11/47

Anadolu'ya Türkler gelmeden önce görülmeyen Ankara keçisinin burma boynuzlu keçiden köken aldığı düşünülüyor.

12/47

2. Saiga ( Bozkır Antilobu ) 90'ların sevilen karakteri Alf'in canlanmış haline benzeyen bu geyiğin, proboskis (hortum) adı verilen bu organının yaşadığı aşırı tozlu ortamlarda solunum yollarının tozdan korunması için evrimleşmiş bir adaptasyon olduğu düşünülüyor.

13/47

Ne yazık ki aşırı avlanma sebebiyle soyu kritik derecede tehdit altında olan bu türün, bir zamanlar Kuzey Amerika ile Avrasya'nın tamamında yaşadığı biliniyor. Günümüzde ise Rusya ve Moğolistan'ın steplerinde yaşamaktalar. Türün soyu, son 15 yılda %95 oranında tükendi.

14/47

3. Nubian dağ keçisi Nubian dağ keçisi; devasa, geriye kıvrık boynuzlarını rakipleriyle mücadele ederken kullanır.

15/47

Kuzey Afrika ve Arabistan'ın yüksek kesimlerinden yaşadıkları biliniyor.

16/47

4. Baral ( Mavi Koyun ) Tibet’in doğu ve güney sınırında, Nepal’in doğusunda, Bhutan’da Jigme Dorji Ulusal Parkı’nda barınıyor.

17/47

Baral, ilk bakışta keçiye benziyor. Hakkındaki mitolojik öyküye bakarsak, aslında o, keçinin yaratılmasının provası sırasında ortaya çıkmış. Tanrılar keçi üzerinde çalışırlarken, ortaya bu koca gözlü, küçük suratlı hayvan çıkmış.

18/47

5. Addax Vida boynuzlu antilop olarak da bilinir.

19/47

Çok az da olsa Sahra Çölü çevresinde yaşarlar. Nesli tehlike altında olan türler arasındadır.

20/47

6. Muflon koyunu Muflon koyunları dünyada birçok türü ve alt türü olan yaban koyunlarıdır. Bugünkü evcil koyunların ataları oldukları bilinmektedir. Avrupa muflonu ( ovis musimon ) bunlardan birisidir.

21/47

Anavatanı Sardunya ve Kostarika olmasına rağmen bugün bütün Avrupa'ya yayılmıştır. Bu koyunlara Avrupa vahşi koyunu denilmektedir. Günümüzde hayvanat bahçelerinde ve hayvan çeşitleri olan çiftliklerde bulunmaktadır. Bu hayvan av turizminde yaygın olarak avlanılmaktadır.

22/47

7. Kara antilop Kara antilop (Antelope cervicapra), boynuzlugiller (Bovidae) familyasından Hindistan'ın kuru ovalarına özgü bir antilop türüdür.

23/47

Kara antilobun boynuzları 1 ila 4 defa, nadiren daha fazla kıvrılır ve 70 cm uzunluğa ulaşabilir. Kara antilobun boynuzları 45 cm'yi aştığı zaman değerli hale gelir. Erkeğinin, üst kısımları siyah ya da koyu kahverengi, ve karnı ile gözünün etrafı beyazdır. Dişi antilobun ise üst kısımları açık kahverengi, karnı ile gözünün etrafı beyaz olup, genelde boynuzu yoktur.

24/47

Kara antiloplar genelde açık geniş ovalarda 15 ila 20 hayvandan oluşan ve bir erkek tarafından yönetilen sürüler halinde yaşarlar.

25/47

8. Kıvrık boynuzlu oriks Kıvrık boynuzlu oriks veya bayağı oriks (Oryx dammah), eskiden Kuzey Afrika'nın tamamında yayılmış bir antilop türüdür. Günümüzde ise hayvanat bahçeleri dışında hiç kalmadı, ya da Nijer ve Çad'da yok denecek kadar az var.

26/47

Kıvrık boynuzlu oriksin omuz yüksekliği yaklaşık 1 metre ve ağırlığı 200 kilodur. Postu, kızıl kahverengi göğsü ve yüzündeki siyah çizgileri dışında tamamen beyazdır. Boynuzları kılıç gibi uzun, ince ve arkaya kıvrıktır. Boyları 100 ila 125 cm arasında değişebilir. Erkeğinde de dişisinde de boynuzları aynıdır.

27/47

9. Dev boğa antilobu Dev boğa antilobu (Taurotragus derbianus), boynuzlugiller (Bovidae) familyasından Orta Afrika'ya özgü büyük bir antilop türüdür.

28/47

Dev boğa antilobu 2 metreyi aşan boyu ve 400 kiloyu aşan ağırlığıyla dünyanın en büyük antilop türüdür. Postu kızıl kahverengi olup sırtındaki beyaz çizgilerle hemen ayırt edilir.

29/47

10. Boynuzlu bukalemun Listemiz de bir bukalemun olması sizi şaşırtmış olabilir fakat bu hayvanın da vücuduna göre kocaman bir boynuzu var. Anavatanı Doğu Afrika olan bu hayvan evcil hayvan ticareti sonucu şuan dünyanın her köşesinde bulunabilir.

30/47

Anavatanı Mısır olan dünyanın en iri boynuzlu hayvanı Ankole sığırı Nil nehri kıyılarında yetiştirilmektedir.

31/47

Bufalolarda boynuzgillerden olan iri hayvanlardır...

32/47

Geyikler en sevimli boynuzgillerdendir...

33/47

Diğer boynuzlu hayvanlar...

34/47

Diğer boynuzlu hayvanlar...

35/47

Diğer boynuzlu hayvanlar...

36/47

Diğer boynuzlu hayvanlar...

37/47

Diğer boynuzlu hayvanlar...

38/47

Anavatanı Mısır olan dünyanın en iri boynuzlu hayvanı Ankole sığırı Nil nehri kıyılarında yetiştirilmektedir.

39/47

Diğer boynuzlu hayvanlar...

40/47

Dünyanın en ilginç antilop türlerinden birisi olan Oryx yada Oriks antilopları kılıç gibi uzun boynuzlarıyla tanınıyor.

41/47

Diğer boynuzlu hayvanlar...

42/47

Diğer boynuzlu hayvanlar...

43/47

Diğer boynuzlu hayvanlar...

44/47

Diğer boynuzlu hayvanlar...

45/47

Diğer boynuzlu hayvanlar...

46/47

Diğer boynuzlu hayvanlar...

47/47