Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Hindistan'da çiftçilerden gösteri

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de, Başbakan Narendra Modi hükümetinin yeni tarım reformu çiftçiler tarafından protesto edilmeye devam ediyor.

1/9

Tarım reformunun yanı sıra artan işsizlik ile mal ve hizmetlerdeki fiyat artışını da protesto eden göstericilerden bazıları polis tarafından göz altına aldı.

2/9

Hindistan’da Eylül 2020'de kabul edilen ve tarım sektörüne serbestleşme getiren 2 yasa, taban fiyatı ve destekleme alımı politikalarını sona erdireceği, aracı şirketlerin fiyatları düşürerek sonunda kendilerini topraksız bırakacağı gerekçesiyle çiftçilerce protesto ediliyor.

3/9

Başbakan Narendra Modi hükümeti ise yeni yasaların çiftçilere ürünlerini pazarlama özgürlüğü tanıyarak özel yatırımla tarımsal büyümeyi teşvik edeceğini savunuyor.

4/9

Geçtiğimiz günlerde Pencap ve Haryana eyaletlerinden gelen çiftçi grupları, başkent Yeni Delhi çevresindeki 15 bölgede 33 kara yolunu trafiğe kapatarak oturma eylemi başlatmıştı.

5/9

Hükümet ile çiftçiler arasında 11 tur süren müzakereler sonuçsuz kalmıştı.

6/9

Hükümetin kanunları 18 aylığına askıya alma teklifi de çiftçiler tarafından reddedilmişti.

7/9

Sonuçsuz kalan müzakerelerin ardından çiftçiler, protestoların devam edeceğini duyurmuştu.

8/9

Ülkede çiftçilerin yarısından fazlasının borç içinde olduğu, 2018 ve 2019'da 20 bin 638 çiftçinin intihar ettiği kaydedildi.

9/9