Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

İmparator penguen kolonisi ikiye ayrıldı

Bilim insanları, Antarktika’nın doğusunda 13 yıldır yerini tespit etmeye çalıştıkları imparator penguen kolonisini buldu.

1/11

Keşiflerinde şaşkınlık veren bir durumla karşı karşıya kalan araştırmacılar, koloninin üzerinde bulunduğu buzuldaki çatlak nedeniyle ikiye ayrıldığını gördü.

2/11

Üzerinde bulundukları buzulun çatlak olması nedeniyle iki ayrı grup halinde bulunan penguenlerin altı bini, yavru penguenlerden oluşuyor.

3/11

Bu rakam, araştırmacıların keşiften önce karşılaşmayı düşündükleri yavru penguen nüfusunun üzerinde.

4/11

Fransız bilim insanlarının yaptığı keşif, Antarktika’nın Mertz Buzulu’nda gerçekleşti. Araştırmacılar, keşifi Dumont d'Urville İstasyonu’na hareket halindeyken yaptı.

5/11

Fransız yönetmen Luc Jacquet’in çektiği ‘İmparator’un Yolculuğu’ adlı belgesel, bu istasyonun yakınlarında çekilmişti.

6/11

Mertz Buzulu’nda ortaya çıkarılan kolonideki bir grupta iki bin, diğer grupta ise yaklaşık dört bin yavru penguen yaşıyor.

7/11

Araştırmacılar, bir imparator penguen çiftinin yılda bir yavru yapabildiğini öngörerek, bölgede 8.500 yetişkin çift olduğunu düşünüyor.

8/11

Bu rakam da, önceden tahmin edilen yetişken penguen sayısının üç katı civarında.

9/11

Mertz Buzulu’nda büyük bir penguen koloni bulma çalışması, Fransız araştırmacılar tarafından 1999 yılında başlatıldı. Mertz Buzulu’nda büyük bir koloni olduğu düşünülse de, bir türlü yeri tespit edilemiyordu.

10/11

Yapılan çalışmalar 2009 yılında sonuç verdi ve bir İngiliz ekibin çalışmaları koloninin olası konumunu uydu fotoğraflarında tespit etti.

11/11