Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

İnsan gücünü zorlayan 11 mimari yapı

Binlerce yıl önce yaşamış olan insanlardan günümüze devasa binalar kaldı.

1/30

Binalar o kadar genişti ki bilim insanları kimlerin, neden ve en önemlisi nasıl inşa edildiğine cevap bulmak için yüzyıllardır uğraşıyor.

2/30

Kimileri bu binaların dünya dışı varlıklar tarafından yapıldığını bile iddia etti. İşte dünya üzerindeki 11 gizemli yapı;

3/30

Stonehenge / İngiltere Yüzlerce kilometre uzakta bulunan taş ocağından bu ağır kayaların nasıl getirildiği bilinmiyor. Efsaneye göre taş kompleksi büyücü Merlin tarafından yaptırılmış.

4/30

Yapının neden yapıldığı bilinmiyor. Gözlemevi olarak kullanıldığı veya sığınma evi olarak kullanıldığı tahmin ediliyor.

5/30

Baalbek / Lübnan Bu tapınak topluluğu bir şehrin kalıntılarının incisi. Bilim insanlarının çözemediği yaklaşık 1000 ton ağırlındaki taş blokları nasıl taşıyıp bu yapıyı tamamladılar.

6/30

Romalılar o dönemde bunu yapacak teknolojiye sahip değillerdi.

7/30

Newgrange / İrlanda İnsanlar İrlanda'daki bu yapıyı sadece 300 yıl önce araştırmaya başladı. Yapılan kazılarla yapının bir mezar olduğu ortaya çıktı.

8/30

Gün dönümü sırasında Newgrange'ı ziyaret ettiğinizde bir astronomik fenomen görebilirsiniz. Gün dönümü sırasında bir ışık yavaş yavaş odayı doldurur. Batıl inançlı İrlandalılar buranın Elfler ve periler tarafından yapıldığına inanıyor.

9/30

Kuzey Kafkasya Dağları / Rusya Dağ yamaçlarında yapılmış plakalarının ağırlıkları tonları bulan küçük evler bulunuyor. Plakalar o derece hassas yerleştirilmiş ki arasına bıçak bile sokulmuyor. Yapıların yaşlarının 5 bini bulduğu tahmin ediliyor.

10/30

Tikal / Guatemala Tikal, en büyük Maya yerleşimlerinden biridir. Yeşil bir ormanın içine gizlenmiş, içinde yapay göletler, top oyun alanları ve saraylar bulunuyor.

11/30

İşlevleri arasında bir çok teori var. O dönemde böyle bir yapının nasıl inşa edildiği ise soru işareti.

12/30

Bolşoy Zayatsky Adası'ndaki taş labirentler / Rusya Adadaki spiral şeklindeki labirentlere yerli halk 'Babil' diyor. Bazı bilim insanları bunun balık tuzağı olduğunu iddia ederken diğerleri eğlence amaçlı olarak inşa edildiğini düşünüyor.

13/30

Fakat çoğunluk, bu labirentlerin, ruh dünyasıyla gerçek dünya arasındaki ritüel yapılardan biri olduğunu düşünüyor.

14/30

Petra / Ürdün Petra, deniz seviyesinden 900 metre yükseklikteki kayalıklara inşa edilmiş.Bir tapınak ya da bir türbe olduğu tahmin ediliyor.

15/30

Burada merak edilen ve çözülemeyen oymaların oraya nasıl yapıldığı.

16/30

İskele kurulmadan böyle bir iş yaratmak o dönemin şartlarında imkansızdır.

17/30

Taş küreler / Kosta Rika Pasifik kıyılarında bulunan bu küreler vandalizmin kurbanı olmuşlardır. Onları bulan işçiler içlerinde altın olduğuna inanıyorlardı.

18/30

Zarar görmeyen taş küreler turist çekmek için şehir meydanlarına yerleştirildi.

19/30

Neden yapıldıkları, nasıl yapıldıkları ve neyi temsil ettikleri bilinmiyor.

20/30

Terracotta Ordusu / Çin Qin Shi Huang'ın mezarında 8000'den fazla Çinli savaşçı ve atların bulunmaktadır.

21/30

Gelenekten bağımsız olarak vali ile birlikte gömülmüşlerdir.

22/30

M.Ö. 200'den itibaren bu el yapımı ordu, en küçük ayrıntılarına kadar yapılmış ve her heykelin yüzü birbirlerinden farklıdır.

23/30

Timbuktu / Mali Efsaneye göre şehir, yaşlı bir adamın sayesine ortaya çıktı. Ortaçağ masallarına ev sahipliği yapmıştır.

24/30

Timbuktu de jure olarak Timbuktu bölgesi, Mali'de, de facto olarak ise Azavad'da bulunan eski bir şehir.

25/30

Kur'an üzerine çalışmalar yapan prestijli Sankore Üniversitesi ve diğer medreseleriyle ünlüdür. 15 ve 16. yüzyıllarda İslam'ın Afrika'da yayılmasında önemli bir entelektüel ve ruhsal merkez olmuştur.

26/30

Üç büyük camisi, Djingareyber, Sankore ve Sidi Yahya, Timbuktu'nun altın çağından kalmadır. Sürekli restore edilmelerine rağmen bu camiler çöl tarafından yıkılma riski altındadır.

27/30

Paskalya Adası heykelleri / Şili Pasifik kıyılarındaki bir arazide bulunan bu heykellerin başka yerden getirildiğine dair kanıtlar var.

28/30

Ayrıca bu heykellerden daha ağır olan stantları var.

29/30

Köle tüccarları yüzünden bu heykellerin nasıl ve neden getirildiğini anlatacak hiçbir yerli insan kalmamıştır.

30/30