Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

İstanbul’un balık ekmek arası: Bir zamanlar Eminönü

[email protected]/ Kuzeyde Haliç, doğuda İstanbul Boğazı, güneyde Marmara Denizi, batıda da Zeytinburnu ve Fatih. Tarihi yarımadanın en güzel hikâyesidir Eminönü. Şimdi eski fotoğraflara bakınca anlıyor insan nelerin değiştiğini… Neyse ki öyle de güzel, böyle de güzelsin İstanbul.

1/29

Yeni Camii, Mısır Çarşısı, Sirkeci Tren Garı, baharat kokan sokakları ve kızaran balıkların yükselen dumanı… Nasıl da güzel anlatıyor İstanbul masalını.

2/29

Eminönü ilçesinin bulunduğu mevki, İstanbul'un ilk kurulduğu mevki.

3/29

Tarihi İstanbul'un kuruluşu kadar eski olan Eminönü, İstanbul'un ön önemli ve en bilinen tarihi eserlerini de içinde barındırır.

4/29

Meydandaki seyyar satıcılar zabıtanın geleceğini mutlaka önceden haber alır, hemen toplanır, kaçarlar. Zabıta geçtikten beş dakika sonra yine herkes aynı yerine döner. Gün içinde defalarca tekrarlanır bu koşturmaca.

5/29

Balık ekmek semtle özdeşleşen bir ikon. Her köşesinde bir tezgâhta pişer hamsiler, istavritler. Kıyıya doğru bağlanmış teknelerden balık ekmek satılırdı. İnsanlar bota doğru çömelir sırasını beklerdi. O tekneden yediğin balığın tadı bile bir başkaydı. Eskiden kağıda sarar verirlerdi; ayaküstü yerdik. Şimdi işi büyük zincir mağazalara döktüler. Kafeler açtılar.

6/29

Afrikalı seyyar satıcısından, demirhindisine, balık ekmekçisinden, korsan kasetçisine, camisinden, vapur iskelelerine say say bitmeyecek milyon türden rengi bünyesinde barındıran bir semt burası.

7/29

Bakırcısı var, kahvecisi var, şekercisi var, dokuması var, toptancısı var, nişancısı, düğüncüsü, kınacısı var da var. Aklınıza gelebilecek her türlü absürt ihtiyacın bile dükkanını bulmak mümkün. Eminönü eli boş göndermez.

8/29

Bu esnafın bir de yazlıkçısı var. Sıcak günlerde tezgâhını açar, kışın ortadan yok olurlar. Karpuz dilimleri satan el arabaları, çiçekçiler, sucular, tahtakaleciler, dondurmacılar dolar, taşar.

9/29

Labirent gibi sokaklarda sayısız dükkân. Vitrinler dar sokaklara taşmış. Ciddi bir kalabalık, herkesin elinde koca koca torbalar… Çeşit çeşit peynirden elektronik eşyaya, düğün süslemelerinden kahveye, tavladan zücaciyeye, oyuncaktan porselene yok yok.

10/29

Eminönü, yüzlerce yıllık tarihe sahip olan camileri ile ünlü bir semt. Hem Eminönü'nün hem de İstanbul'un simgelerinden biri olan Yeni Camii'ni mutlaka gezin.

11/29

Eminönü gezinizin en keyifli duraklarından biri de semtte bulunan köşkler, kasırlar ve tarihi evler. Özellikle Alay Köşkü, Sepetçiler Kasrı ve Hünkâr Kasrı görmenizi önerdiğimiz yerler arasında ilk sırada.

12/29

PTT Müzesi ve Tanzimat Müzesi olmazsa olmaz. Bu müzelere Müzekartınız ile giriş yapabilirsiniz. Büyük Postane binası 20.yy’ın başında Posta ve Telgraf binası olarak Ulusal Mimari’nin önemli temsilcilerinden biri olan Mimar Vedat Tek tarafından inşa edilmiş.

13/29

Fatih Eminönü'nde bulunan ve mimari açıdan eşsiz bir güzelliğe sahip olan yapılar arasında, tarihi kütüphaneler de bulunuyor. Nuruosmaniye Kütüphanesi ve Atıf Efendi Kütüphanesi bu yapılar arasında en dikkat çekenlerden.

14/29

Mısır Çarşısı’nı söylemiyorum bile… Tahmis Kahvesi’nde közde Türk kahveniz gelsin…

15/29

Ayrıca İstanbul’a gelen turistlerin evlerine götürebilecekleri her türlü hediyelik eşya da buradaki dükkânlarda satılıyor. Bakınız Türk lokumları…

16/29

Eski İstanbul hanımefendileri...

17/29

Her İstanbullunun yolunun en az bir kere düştüğü, kesinlikle aklının kaldığı ama kalabalık korkusuyla da bir daha gitmeyi hep ertelediği Eminönü...

18/29

Tarihi Antik Bizans’a kadar uzanan semt, hem ulaşım ağlarının hem de ticaretin merkezi olduğu için yüzlerce yıldır önemini koruyor.

19/29

Eminönü’nün mimari karakteri, zaman içinde büyük değişikliğe uğradı. Bu değişimde Galata Köprüsü’nün rolü büyük.

20/29

Tarih boyunca farklı uluslar tarafından sık sık işgale uğrayan semt; içinde dini anıtlardan hanlara, çarşılardan hamamlara kadar pek çok eser barındırıyor.

21/29

Park halindeki eski klasik arabalar...

22/29

Eminönü, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmeye devam ediyor.

23/29

Ara Güler'in objektifinden Eminönü...

24/29

Ara Güler'in objektifinden Eminönü...

25/29

Ara Güler'in objektifinden Eminönü...

26/29

Ara Güler'in objektifinden Eminönü...

27/29

Ara Güler'in objektifinden Eminönü...

28/29

Ara Güler'in objektifinden Eminönü...

29/29