Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

İstanbul’un en güzel 10 AVM mescidi

En güzel mescide sahip AVM’ler hangisi? İstanbul’un bütün alışveriş merkezleri büyüklük, temizlik, abdesthane, kitaplık, ferahlık gibi kriterleri göz önüne alarak incelendi ve en güzel 10 AVM mescidi belirlendi.

1/11

1-İSTİNYEPARK AVM (İstinye): “Dua Odası” ismiyle 80-100 kişilik erkek, 30 kişilik kadın mescidi bulunuyor. Her iki mescidin çok temiz abdesthaneleri, kâğıt havlulukları ve eşyaları koymak için şifreli dolap sistemi bulunuyor. Mimarlar tarafından tasarlanan ve hatlarla süslenen mescit, gözü yormayan halılara, iyi bir ışıklandırmaya ve klimaya sahip. Yaşlılar ve rahatsızlığı bulunanlar için sandalye koymayı unutmamışlar. Mescit, girişin bir alt katında bulunuyor ve yönlendirme tabelaları mevcut.

2/11

2- KANYON AVM (Levent): B3 bodrum katında ve oldukça karışık bir yoldan gidilmesine rağmen çok şık dekore edilmiş. Kadın ve erkekler için ayrı abdesthaneleri var, sandalye konulmamış. Kitaplığı mevcut. 60 kişilik erkek, 40 kişilik kadın kapasiteli. Tek eksiği mescitten çıktıktan sonra eğer alışveriş merkezinin içine girecekseniz yeniden X-Ray’den geçecek olmanız.

3/11

3- VIAPORT AVM (Kurtköy): Zemin katta yer alan AVM’nin mescidinde minber bile var. Müşteri talebi doğrultusunda büyütülen mescit 200 kişi kapasiteli. İmam eşliğinde namaz kılınıyor. Dinî kitapların bulunduğu kitaplık rafları ve rahle var. İç dekor sade, klima mevcut. Namazı oturarak kılanlar için tabure düşünülmüş.

4/11

4- BUYAKA AVM (Ümraniye): Çok güzel bir tavan dizaynı ve ışıklandırması bulunan Buyaka AVM’nin mescidi 40-50 kişi kapasiteli ve kadın-erkek ayrı. Mermer bezeli abdesthaneleri oldukça şık görünümlü. Mescit kapasite açısından biraz küçük; kitaplık ve sandalye düşünülmemiş.

5/11

5- 212 AVM (İkitelli): Mavi renk ağırlıklı bir dekora sahip 212 AVM mescidinin ışıklandırma ve havalandırması yerinde. Duvarlarına yazılan hatlar çok iyi bir dizayn oluşturmasa da mescit 70-80 kişilik kapasitesiyle büyük bir ihtiyacı görüyor. Abdesthanesinde terlikler mevcut. Kitaplığı var, sandalye yok. Mescit -1. katta.

6/11

6- STARCITY AVM (Yenibosna): Ahşap ve çini bezeli minberi ve halısıyla klasik cami mimarisini benimseyen merkezin mescidinde klima mevcut ve ışıklandırması iyi. 80-100 kişi kapasiteli zeminde yer alan mescidin abdesthanesi de abdest almak için orantılı bir dizayna sahip.

7/11

7- FORUM İSTANBUL AVM (Esenler): Son derece sade bir dekora sahip olsa da alışveriş merkezinin dışından bağımsız bir kapısı bulunan kadın ve erkek mescitleri oldukça geniş düşünülmüş. Kliması ve kitaplığı bulunan mescidin abdesthane bölümünde abdest alanlar için 1 TL’ye çalışan, tek kullanımlık terlik temin edebileceğiniz bir terlikmatik konmuş. Mescit 100-120 kişilik.

8/11

8- CEVAHİR AVM (Şişli): Alışveriş merkezinin giriş katında bulunan mescit, uzunlamasına bir bölüme sıkıştırılmış olsa da oldukça fazla sayıda cemaat alabilecek kapasitede. 140-150 kişi kapasiteli mescidin kadınlar kısmı 40-50 kişilik. Mihrap yeri düşünülmemiş ve abdesthanesi de oldukça küçük. Hâliyle vakit girdiğinde yoğunluktan dolayı sıra bekleyebilirsiniz. Kliması mevcut, içinde yer yer çini dekoru kullanılmış.

9/11

9- AIRPORT AVM (Yenibosna): Toplam üç mescidi bulunan AVM’deki mescitlerden biri -2. katta, diğerleri ise 4. katta hizmet veriyor. İkisi erkeklere, biri kadınlara özel. Büyük olan mescit 120-140 kişi kapasiteli ve cuma günleri imamla namaz kılmaya müsait. Abdesthanelerinden biri çok şık dekore edilmiş ama bir diğeri sadece ayakta abdest almaya yarayan musluklardan ibaret. Mihrabı yok ama minber unutulmamış. Tavanlarından geçen borular rahatsızlık verici, keşke kapatılsaymış.

10/11

10- TEPE NAUTILIST AVM (Kadıköy): Küçük olmasına rağmen fonksiyonel olan mescit, AVM’nin ikinci katında yer alıyor. 30-40 kişi kapasiteli ve kadın-erkek bölümleri bulunuyor. Mihrap düşünülmüş ve imam için sarık bile konmuş. Namaz kılınacak zemindeki halının üzerine seccadeler yerleştirilmiş. Kitaplığı ve sandalyesi ise yok.

11/11