Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

İstanbul'un en güzel 12 hamamı

İstanbul'un fethinin ardından Anadolu'nun birçok yerinde onlarca hamam inşa edildi. Günümüze kadar ulaşan hamamlar, hala faaliyetini sürdürüyor. İşte çıkınca yanaklarınızın al al olacağı İstanbul hamamları...

1/13

-Çatma Mescit Hamamı Beyoğlu'nda bulunan Mimar Sinan'ın 1533'te yaptırdığı hamam, 2 yıl önce restore edildi. Hamamın çevresinde inşa edilen otellerle birlikte tarihi yapı lüksün ortasında kaldı. Son derece konforlu olduğu bilinen tarihi hamamda, özel masaj terapistleriyle hizmet veriyor.

2/13

-Süleymaniye Hamamı Turistlerin gözdesi olan hamam, Kanuni Sultan Süleyman'ın isteği üzerine 1557 yılında yapıldı. 1924 yılında başlayan restorasyon çalışmaları 2004'te sona ererek hizmete açıldı.

3/13

-Cağaloğlu Hamamı Ayasofya Camii'ne gelir sağlamak adına yapılan hamam, en bilinen ve en çok ziyaret edilen hamamlar arasında bulunuyor. Diğer hamamlardan ayıran özelliği ise içerisinde cafe ve bar bulunuyor.

4/13

-Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı Kanuni tarafından Hürrem adına yaptırılan hamam, 450 yılı aşkındır hizmet veriyor. Eğitimli ekibiyle birçok insan tarafından ilk tercih edilen hamamlardan biri olan Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı, dinlenmek isteyen ziyaretçilerine Osmanlı usulü şerbet ve lokum gibi ikramlarda bulunuyor.

5/13

-Çemberlitaş Hamamı 430 yıllık yaşanmışlığı bulunan hamam yine Mimar Sinan'ın eliyle yapılmış. İçerisinde birçok hizmeti bulunan hamamda Gelin Hamamı da yapılıyor.

6/13

-Ağa Hamamı Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa edilen hamamın, o dönemler yalnızca şehzadeler tarafından kullanıldığı biliniyor. Birçok hamama göre uygun olmasıyla meşhur olan Ağa Hamamı, Beyoğlu'nda hizmet veriyor.

7/13

-Çinili Hamamı Kösem Sultan tarafından yapılan hamam, Üsküdar'da bulunuyor. Hamamda adı gibi çiniler çalındığı için artık bulunmuyor. Kubbelerinin yüksek olması nedeni ile geniş ve ferah bir alana sahip.

8/13

-Tarihi Galatasaray Hamamı 1481 yılından beri hizmette olan hamam Beyoğlu'nun en güzel yerinde bulunuyor. İstanbul'daki hamamların en iyisi olan tarihi hamam, oldukça pahalı bir hizmet veriyor.

9/13

-Acemoğlu Hamamı Hamamın en büyük özelliği köpük masajının yanında çikolata maskesi yapılıyor. İstanbul'un en eski hamamı olma özelliğini taşıyor.

10/13

-Kılıç Ali Paşa Hamamı Kişisel hizmetlerin yanı sıra Gelin Hamamı, Damat Hamamı ve Kırk Hamamı gibi özellikleri bulunan tarihi hamam, Mimar Sinan tarafından inşa edildi.

11/13

-Mihrimah Sultan Hamamı Kanuni Sultan Süleyman'ın kızı için yaptırdığı hamam, 1565 yılında tamamlandı.

12/13

-Gedikpaşa Hamamı Kapalı Çarşı'nın yakınında olan hamam, Gedik Ahmet Paşa tarafından 1475'te yapıldı. Havuz keyfi yapmak için de ideal bir tercih olan tarihi hamam dönemin ünlü mimarlarından Mimar Hayrettin'e yaptırıldı.

13/13